Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

KOŁTUNY, pomocy :(

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
Awatar użytkownika
Dajpsa
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 10:33
Kontaktowanie:

KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: Dajpsa » 12 stycznia 2016, 11:24

Wiem, że był ten temat poruszany nie raz ale nigdzie nie spotkałam się z aż tak skrajnym przypadkiem.
Adoptowałam świnkę w piątek, jest czarna, długowłosa. Poprzednia właścicielka miała pojęcie o świnkach i widać że dbała o nie, ale powiedziała że ostatnio nie miała czasu i zajmowała się nimi jej starsza mama. A co za tym idzie nie była to właściwa pielęgnacja. Świniuś (El Bandito :tooth: ) ma OGROMNE kołtuny na pupci. Aż takie wielkie kulki (mniej więcej średnica 2-3cm) poplątanych zbitych włosów. Jak próbowałyśmy to poobcinać (bo innej opcji nie widze) to strasznie sie denerwował i piszczał :/ W sumie dałyśmy mu spokój bo to jego początki u nas a mościpan ma już 3 lata :)
Co radzicie w takim przypadku? Mamy taki specjalny filcer do wycinania kołtunów (nie ten do rozczesywania a wycinania) i myślimy nad użyciem go. Sierść odrośnie a teraz wygląda tak biednie, że aż się płakać chce :<
Patrzyłam czy to nie przeszkadza mu w siusianiu itd ale na szczescie kołtuny są dość wysoko i siusiolek jest bezpieczny :D
RATUNKU :<


Awatar użytkownika

Raimei
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 9 stycznia 2016, 9:33
Kontaktowanie:

Re: KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: Raimei » 13 stycznia 2016, 10:04

U mnie jak świnka ma kołtuny na pupci to po prostu ostrożnie po trochu obcinam nożyczkami (niezbyt to lubi ale innego wyjścia nie ma) Więc proponowalabym ostrożnie nożyczkami przycinać :)


Awatar użytkownika
Dajpsa
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 10:33
Kontaktowanie:

Re: KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: Dajpsa » 13 stycznia 2016, 12:52

Próbowałyśmy i to jest tak zbite i tak poplątane że się nie da :/ postaram się jutro wstawić zdjęcie bo dziś jestem do 21 w pracy


Neloo
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 5 stycznia 2016, 20:38
Kontaktowanie:

Re: KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: Neloo » 13 stycznia 2016, 16:57

Może zanieś do jakiegoś zwierzęcego fryzjera, albo weterynarza ?


Awatar użytkownika
Asisianka
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 1 października 2015, 18:51
Świnki morskie: Luljan ur. 03.2015
Lady ur. 06.08.2015
Kontaktowanie:

Re: KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: Asisianka » 15 lutego 2016, 17:42

Albo fryzjer albo nożyczki albo maszynka do golenia...
Miała problem z moją Lady, czesania nie znosi a kłaczyska ma bardzo długie. Więc cały tyłek strzygę jej na zero... Wygląda jak lew :D


Awatar użytkownika
Margotek
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 20:29
Świnki morskie: Belzebub
Kontaktowanie:

Re: KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: Margotek » 16 lutego 2016, 13:57

Mój świniak również nie lubi kiedy go strzygę. Ma on długą sierść i dla jego własnego komfortu przycinam mu przy dupce. Biorę go wówczas na kolana, głaszczę, daje frykasy i ostrożnie, pomalutku łapię nadmiar sierści i przycinam. Również jest niespokojny i narzeka, ale to zapewne kwestia czasu kiedy się przyzwyczai (mam go od niedawna). Jeśli nie będziesz mógł poradzić sobie z sierścią Twojej świnki, proponuję zanieść ją do weterynarza aby obcięli futerko za Ciebie, a później co jakiś czas świnkę czesać i spróbować przyzwyczaić ją do zabiegów fryzjerskich (co widocznie jest wskazane przy Twoim zwierzaku).


Awatar użytkownika
Asisianka
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 1 października 2015, 18:51
Świnki morskie: Luljan ur. 03.2015
Lady ur. 06.08.2015
Kontaktowanie:

Re: KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: Asisianka » 26 czerwca 2016, 19:28

Niestety świnkom długowłosym sierść rośnie szybko i trudno się ją pielęgnuje.
Teraz upały, moją Lady bardzo mocno wystrzygłam, może nie fachowo, ale przynajmniej się teraz nie męczy.
Na zjdęciu po strzyżeniu , zaraz potem ją przepłukałam w szamponie dla świnek i wytarłam. Nie suszyłam suszarką bo upał i tak niemiłosierny. Muszę przyznać że różnica duża, świnka już nie zaśmięrgnięta i nie ma kołtunu przy pupie. Z poprzednią ilością sierści nie mogła samodzielnie poradzić sobie z czyszczeniem.
Załączniki
lady_po_kapieli.jpg


Ciapuchol
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 15 stycznia 2017, 13:35
Kontaktowanie:

Re: KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: Ciapuchol » 17 stycznia 2017, 18:23

Ja również posiadam świnkę długowłosą. Kiedy pojawiają się jej kołtuny, po prostu biorę ją na kolanka, a druga osoba przycina jej futerko. Nigdy nie zwracam uwagi na piszczenie, bo wiadomo, że śwince się to nie podoba, ale wiem, że nie zrobię jej krzywdy.


Tutka&DoryTeam
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 17 stycznia 2017, 18:43
Kontaktowanie:

Re: KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: Tutka&DoryTeam » 17 stycznia 2017, 18:53

Musisz jeszcze próbować obciąć te kołtuny... Daj świniakowi coś do jedzenia, co bardzo lubi. Moje też nie lubią jak robię im cokolwiek przy sierści.

A i jeszcze mam trochę głupie pytanie... Jestem tu nowa i nie za bardzo wiem, jak pisze się tu własne posty... (Gdzie trzeba kliknąć? XD)


Awatar użytkownika
SwinekDuduś
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 marca 2016, 14:05
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Duduś, niedługo, być może druga świnka.
Kontaktowanie:

Re: KOŁTUNY, pomocy :(

Postautor: SwinekDuduś » 17 stycznia 2017, 19:09

Mojemu panowi na początku podawałam to, co lubi. Jakiś koperek, pietruszka, a gdy się wyluzował - delikatnie stawiałam go na dwóch łapkach i obcinałam kołtuny wokół pupy. U mnie zawsze działa.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas