Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jaką witaminę C podawać świnkom morskim?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Kotone
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 23 lutego 2017, 21:07
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Czarny, Jeżyk i Maciuś :) <3
Kontaktowanie:

Re: Jaką witaminę C podawać świnkom morskim?

Postautor: Kotone » 7 maja 2017, 15:28

[quote="strzyga"]Na opakowaniu jest.
Skład: sacharoza, glukoza.

No właśnie, cukry co tu dużo mówić. Nawet na te z owoców trzeba uważać bo w nadmiarze rozregulują układ pokarmowy świniaka. Jednak lepiej pozostać przy naturalnej witaminie C tej z warzyw i ziół. A jeśli świnka będzie chora i odmówi jedzenia to i takiej tableteczki nie zje. Siłą rzeczy trzeba będzie podać krople do pyszczka i dlatego je najlepiej mieć w świnkowej apteczce.


Awatar użytkownika

strzyga
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 5 maja 2017, 11:32
Kontaktowanie:

Re: Jaką witaminę C podawać świnkom morskim?

Postautor: strzyga » 7 maja 2017, 16:45

Hmmm... racja. Szkoda, bo jedna świnka przepada za tymi tabletkami. Dawałam dotąd, bo wcześniej czytałam, że świnki muszą ją dostawać (tylko nie dawałam pełnej dawki z opakowania, bo świnki dostają i paprykę i natkę pietruszki i liście malin itp.) Będę w takim razie teraz stopniowo odstawiać do końca opakowania. I tak zaraz sezon na warzywa :)


Awatar użytkownika
Batman
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, 23:37
Kontaktowanie:

Re: Jaką witaminę C podawać świnkom morskim?

Postautor: Batman » 13 maja 2017, 19:16

Kotone - a jak wyobrażasz sobie witaminę C w tabletkach?
Musi być wypełniacz, który zostanie nasączony...
I musi w miarę smakować aby świnka zjadła.

Mam te tabletki i prosiak je lubi. Czasem dorzucę 1 sztukę jak ma warzywa z mniejszą ilością C.

Mam też Juvit czy coś takiego.
Ale do tej pory służył tylko do polewania cukinii bo samej prosiak powąchać nie chciał nawet.


wilczek
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2 grudnia 2016, 11:04
Kontaktowanie:

Re: Jaką witaminę C podawać świnkom morskim?

Postautor: wilczek » 5 października 2017, 8:52

Podaje Cebion 6 do 7 kropli zakraplaczem :) i BEAPHAR CAVI FRUIT WITAMINA C świnka chętniej pije beaphar podejrzewam że jest słodki. Ja podaję cyklicznie miesiąć cebion miesiąc beaphar miesiąc przerwy. Podaję witaminę c z tego powodu że po kupnie mojego prosia miał wtedy miesiąc miał strasznie żółte siekacze co jest oznaką niedoboru wit. c. Dmuchał na zimne wiadomo jak niebezpieczne są niedobory wit. c dla prośków.


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Jaką witaminę C podawać świnkom morskim?

Postautor: ahimsa » 5 grudnia 2017, 17:33

Hej, chciałam zapytać, jeśli ktoś mógłby mi odpowiedzieć - Cebion, jak długo można ją podawać?. U mnie w czerwcu (najgorszy czas) weterynarz zalecił Bursztynkowi 0.5 ml do pyszczka; na początku listopada gdy stan się ustabilizował po konsultacji z obecnym weterynarzem zmniejszyłam do 0.1 ml i teraz myślę, czy powinnam odstawić (?), czy po okresie zimowym (?), dietę ma nienajgorszą, ale boję się, że przyzwyczaił się już do stałego suplementowania. Podobnie jest u Plamki. ??


Gosiaiswinki
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 12 października 2019, 0:42
Kontaktowanie:

Re: Jaką witaminę C podawać świnkom morskim?

Postautor: Gosiaiswinki » 30 października 2019, 11:14

na moje 3 swinki ten caly przysmak beaphar zjada z ochotą tylko jedna... wiec to jednak bubel. A poza tym żeby dostały pełną dawkę to powinny zjeść 3 takie serduszka. a ta jedna co to lubi czasem je całe a czasem pół zostawia. za to świeżą czerwoną paprykę(najwieksza dawka Wit. C wśród warzyw) kochają wszystkie bez wyjatku codziennie...


Deedee
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 listopada 2019, 9:19
Lokalizacja: Gdańsk
Świnki morskie: Lizzie i Ariel
Kontaktowanie:

Re: Jaką witaminę C podawać świnkom morskim?

Postautor: Deedee » 4 listopada 2019, 9:22

Najbogatsza w witaminę c jest prawdopodobnie po prostu papryka.


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Jaką witaminę C podawać świnkom morskim?

Postautor: Gegoru » 22 listopada 2019, 22:31

Temat pojawiał się wiele razy, ale i tak lepiej powtórzyć.

Najlepiej dawać witaminę C w pożywieniu, np. papryka. W Internecie można bez problemu znaleźć listę warzyw/owoców/jarzyn przeznaczonych dla świnek, które zawierają witaminę C. Ewentualnie można w suchej karmie jak choćby Versele-Laga Cavia Complete. Witamina C rozcieńczona w wodzie prawie nic nie daje, to jak zabawa w homeopatię. Jak już coś, to do pyszczka, ale to może być dodatkowy stres dla zwierzaka. Co do witamin, nie trzeba kupować dedykowanych dla świnek, witamina C w postaci płynu dla małych dzieci też daje radę.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas