Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pielęgnacja świnki morskiej peruwianki

Forum na temat codziennej opieki i pielęgnacji świnek morskich.
Awatar użytkownika
Kotone
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 23 lutego 2017, 21:07
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Czarny, Jeżyk i Maciuś :) <3
Kontaktowanie:

Re: Witam Wszystkich :)

Postautor: Kotone » 12 marca 2017, 20:59

Nie jestem może specem od świnek ale postaram się odpowiedzieć na twoje wątpliwości tym co wiem z własnego doświadczenia. A więc ponieważ świnka jest u ciebie krótko to radziłabym nie narażać jej na tzw łapankę bo jeszcze bardziej ją przerazisz. Najlepiej otwórz drzwiczki (masz te przednie tak?) i pozwól śwince wyjść samodzielnie. Może to potrwać bo będzie się jeszcze bała to normalne więc nie zrażaj się tak szybko ;) świnki to z natury strachliwe stworzonka i potrzeba często sporo czasu żeby się przełamała. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość :) Na razie próbuj ją głaskać w klatce żeby poznała twój zapach i dotyk,kuś przysmakami typu pietruszka moje ją uwielbiają :D wszystko metodą małych kroczków powoli spokojnie i nic na siłe. A w swoim czasie pooglądaj filmiki na youtube jak poprawnie podnosić świniaka, bo najlepiej to właśnie zobaczyć.
Co do diety to należało dużo wcześniej się zorientować w tym temacie ponieważ jest to najważniejszy aspekt. Musisz wiedzieć, że świnka będzie często się domagała świeżynek i należy jej je zapewnić tak często jak tego potrzebuje szczególnie jeśli jest młoda bo rośnie np moje bez przerwy mają coś w miseczkach. Świeże warzywa i owoce zapewniają prośkom wszystkie witaminy niezbędne do zdrowego, długiego i szczęśliwego życia. W skrócie podajesz znacznie więcej niż raz dziennie! Oczywiście tu działa zasada mniejszych porcji ale częściej. Co do ziółek to tak możesz podawać codziennie, także są świnkom bardzo potrzebne. Oprócz tego sucha karma ( nie Vitapol!), sianko cały czas i dostęp do świeżej wody non stop.
Z pazurkami to różnie, przeważnie to raz na miesiąc zależy jak szybko jej będą rosły. Obserwuj jak zobaczysz że są za długie to będzie znak że czas na zabieg ;) A ponieważ jesteś niedoświadczona jeszcze to zalecam wizytę u weta od gryzoni on to zrobi szybko i sprawnie, sama mogłabyś zrobić zwierzakowi krzywde szczególnie że świnki raczej za tym nie przepadają i stwarzają nieziemskie problemy :P
Co do wit C to najlepiej podawać dużo warzyw i owoców bogatych w tą witamine, wszystko naturalnie :D Tą sztuczną w kroplach jedynie w stanach wyższego zapotrzebowania np. gdy świnka jest osłabiona przez chorobe wtedy w ruch musi iść Cebion lub Juvit C bezpośrednio do pyszczka (strzykawką bez igły). Ależ się naprodukowałam :D Mam nadzieję, że chociaż z sensem jeśli nie to proszę forumowiczki weteranki o zbesztanie moich wypocin :P

P.s powinnaś bardziej zagłębić się w lekturę forum bo jest tu naprawdę wiele przydatnych wskazówek.


Awatar użytkownika

joanna2196
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2 marca 2017, 7:44
Świnki morskie: Karmel i Irys
Kontaktowanie:

Re: Witam Wszystkich :)

Postautor: joanna2196 » 15 czerwca 2017, 18:22

Drugi prosiaczek, juz jest ze mna, niestety mam problem z odpowiednim połączeniem świnek, gdy puszczam je na wybieg to ta młodsza goni starszą i ją cały czas atakuje, a ten starszy momentami nawet nie chce sie bronić, tylko przed nią ucieka i nie wiem co robić w takiej sytuacji


Awatar użytkownika
kin28
Moderator
Posty: 3289
Rejestracja: 20 listopada 2011, 13:56
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Gizmula [*] Daisy [*] Coco [*] Ada [*] Lilo
Kontaktowanie:

Re: Witam Wszystkich :)

Postautor: kin28 » 15 czerwca 2017, 18:24

Poczekaj jakiś czas, kilka godzin, dzień, no tak orientacyjnie. I później puść obie na sporym terenie, takim, którego żadna nie zna. Powinno być okej. Dopóki sierść i krew nie leci to daj im ustalić hierarchię, niech się pogonią.

Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.

joanna2196
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2 marca 2017, 7:44
Świnki morskie: Karmel i Irys
Kontaktowanie:

Re: Witam Wszystkich :)

Postautor: joanna2196 » 17 czerwca 2017, 18:11

Problem w tym, ze ta starsza swinka, nie chce sie bronic przed tym mlodszym na razie byly ze soba na wybiegu ze 2 razy po 20 minut.Trzymam je w osobnych klatkach, ale czy to ma sens? Czy moze byc tak, ze beda mieszkac w osobnych klatkach a wybieg miec wspolny? Dodam jeszcze, ze tamta mniejsza strasznie teskni za to wieksza:(


MartaMoxxx
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 maja 2017, 16:08
Świnki morskie: Marcel i Tosio
Kontaktowanie:

Re: Witam Wszystkich :)

Postautor: MartaMoxxx » 18 czerwca 2017, 18:55

Może trzeba połączyć je trochę śmielej i przez dłuższy czas, za jednym zamachem... Nie wiem na czym polegały ataki młodszej świnki na starszą, ale póki się nie gryzły, to nawet jeśli starsza uciekała a młodszą ją goniła to nie widzę w tym nic złego. Nie muszą się od razu kochać, wystarczy na początek żeby się tolerowały i nie robiły sobie nawzajem krzywdy.

Proponuje zostawić je razem na cały dzień i jeśli nie będzie rozlewu krwi to może warto nawet pomyśleć o włożeniu ich po takim wspólnym dniu do jednej klatki, oczywiście neutralnej, której żadna z nich nie będzie uważała za swoją własność i w odpowiednim rozmiarze, żeby każda mogła w niej znaleźć swoje miejsce.

Nie mam dużego doświadczenia, ale widzę po swoich prosiaczkach, że takie "docieranie się" świnek może trwać nawet tygodniami, ale ważne by mogły w tym czasie przebywać razem i by im w tym nie przeszkadzać... oczywiście do momentu kiedy nie dochodzi do rozlewu krwi.

----
Marta


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Pielęgnacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas