Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka boi się kuwety

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
Fionka
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 2 sierpnia 2013, 10:53
Lokalizacja: Płock
Świnki morskie: Iga, Tosia & Tosiek :)
Kontaktowanie:

Świnka boi się kuwety

Postautor: Fionka » 12 września 2013, 22:00

Moja Iga boi się kuwety... tzn już 2... najpierw kupiłam jej czerwoną, to omijała ją szerokim łukiem i szybkim krokiem, to stwierdziłam, że spróbuję z granatową ( pod kolor klatki) i jest to samo... Zaznaczam, że ja mam kojec dla nich i kuweta stoi poza klatką w kojcu.

Można coś zrobić, aby ją do niej przekonać??

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

mania007
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 31 października 2013, 11:06
Świnki morskie: Sobótka
Kontaktowanie:

Re: Świnka boi się kuwety

Postautor: mania007 » 31 października 2013, 11:23

Może układaj w kuwecie ulubione przysmaki Igi?


Awatar użytkownika
LG
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 18 października 2013, 13:52
Świnki morskie: Pinki[*]
Chrumek[*]
Gerwant
Kontaktowanie:

Re: Świnka boi się kuwety

Postautor: LG » 1 listopada 2013, 22:31

Odświeżanie starego tematu, ale dobra.
Może się boi bo tego nie zna, a najprostszym sposobem nauczenia go to konsekwentne wkładanie go tam za każdym razem gdy załatwi jakąś swoją potrzebę głównie poza klatką. Tak nauczyłem swojego nie robić na dywany tylko wracać do klatki gdy musi, a zaraz po tym wracał do biegania :D
Niestety po roku wszystko wzięło w łeb -.-" zaczął mi znaczyć terytorium, głównie na dywanach... tego nie dałem rady do tej pory opanować.


Awatar użytkownika
merida91
Zasłużony
Posty: 504
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 16:30
Lokalizacja: Krosno
Świnki morskie: Mikołaj, Marcel, Gabryś

(*) Fafik
(*) Duduś
Kontaktowanie:

Re: Świnka boi się kuwety

Postautor: merida91 » 1 listopada 2013, 22:59

Ja rozkładam w strategicznych miejscach kocyki, choć widzę że często się wracają do klatek jak potrzebują się załatwić :) Kuweta jest - ani jeden ani drugi nie korzysta. Przewracają ją na drugą stronę i człapią po pokoju jak żółwie... xD


Awatar użytkownika
Sorana
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 25 lipca 2013, 14:07
Lokalizacja: Polska :)
Świnki morskie: Rita :)
Kontaktowanie:

Re: Świnka boi się kuwety

Postautor: Sorana » 3 listopada 2013, 18:28

Świnki z natury załatwiają się w różne miejsca, więc nie ma to sensu kupować kolejnych kuwet ;)

Świnka morska Rita ♥

LuckyStr1ke
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 listopada 2013, 20:19

Re: Świnka boi się kuwety

Postautor: LuckyStr1ke » 8 listopada 2013, 20:22

dokladnie chyba nie ma sensu..


Awatar użytkownika
LG
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 18 października 2013, 13:52
Świnki morskie: Pinki[*]
Chrumek[*]
Gerwant
Kontaktowanie:

Re: Świnka boi się kuwety

Postautor: LG » 8 listopada 2013, 21:09

Mimo wszystko jest to możliwe by nauczyć prosiaka załatwiać się tylko w jednym miejscu. Sam widziałem, że u niektórych osób, świnki załatwiały się wyłącznie w kuwecie, a reszta klatki była czysta. Tak czy owak jeżeli ktoś naprawdę chce nauczyć świnki tego wyczynu potrzebna mu anielską cierpliwość, inaczej niech lepiej wcale nie zaczyna.


Awatar użytkownika
Fionka
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 2 sierpnia 2013, 10:53
Lokalizacja: Płock
Świnki morskie: Iga, Tosia & Tosiek :)
Kontaktowanie:

Re: Świnka boi się kuwety

Postautor: Fionka » 12 listopada 2013, 11:55

Hmm... temat odświeżony gdy sytuacja została w połowie opanowana. W połowie, bo przestała się jej bać :D obecnie jest to dla niej obojętny mebel w kojcu :D Zmiana koloru kuwety w miarę pomogła, bo właśnie przekonała się do tej granatowej, w prawdzie po czasie, ale jednak, a jak znajdowała się w pobliżu czerwonej to uciekała :)
Jeżeli chodzi o wkładanie smakołyków do kuwety to nie jest dobry pomysł, gdyż przez nieuwagę może najeść się drewnianego żwirku... w prawdzie nie jest zbrylający, ale brzuszek może ją potem boleć... wkładanie jej za każdym razem do kuwety jak zrobi poza nie jest też do końca dobrym pomysłem, bo mogło by to pomóc ale na krótką metę i jak świnka nie chce to nie będzie się tam załatwiać. Świnka to świnka. I mi też nie chodzi o to aby załatwiała się tylko do kuwety, bo tak się nie da, ale przynajmniej częściowo to ułatwia sprzątanie :D dobrym pomysłem jest włożenie do kuwety trochę zasikanego żwirku i kilka bobków i tak aby ona widziała kilka razy to należy robić po jakimś czasie załapie i można to połączyć z metodą wkładania jej do kuwety po załatwieniu się poza klatką. I tak moje świnie obecnie robią różnie. Tośka od początku bez uczenia biegała do kuwety tak jakby miała to wrodzone, oczywiście zdarza się jej też zrobić poza. Ale najczęściej załatwia się w klatce i w kuwecie, która stoi w kojcu. A obecnie jeszcze doszło to, że Tosia lubi oprócz załatwiania się przespać się w kuwecie :tooth: A Iga, wieczna indywidualistka, po jakimś czasie przestała się bać kuwety i zaczęła do niej wchodzić i się załatwiać, ale po miesiącu jej się znudziło i obecnie robi gdzie jej się podoba tylko nie w kuwecie :) A obecne próby nauczenia jej załatwiania się do kuwety lub przynajmniej w klatce, a nie w kojcu nie dają rezultatu :) wniosek mój jeden, jeśli świnka chce to się nauczy, jeśli nie to żadna siła jej do tego nie zmusi :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

monika0212
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 5 stycznia 2014, 13:37
Świnki morskie: Lusia
Kontaktowanie:

Re: Świnka boi się kuwety

Postautor: monika0212 » 5 stycznia 2014, 14:41

LG pisze:Odświeżanie starego tematu, ale dobra.
Może się boi bo tego nie zna, a najprostszym sposobem nauczenia go to konsekwentne wkładanie go tam za każdym razem gdy załatwi jakąś swoją potrzebę głównie poza klatką. Tak nauczyłem swojego nie robić na dywany tylko wracać do klatki gdy musi, a zaraz po tym wracał do biegania :D
Niestety po roku wszystko wzięło w łeb -.-" zaczął mi znaczyć terytorium, głównie na dywanach... tego nie dałem rady do tej pory opanować.


jeśli masz samca to niestety może tak być, przynajmniej mi pani w zoologicznym (ma własną hodowlę) odradziła kupno "chłopczyka", bo podobno właśnie lubią znaczyć teren i dominować. Tak już mają ehh :/


Awatar użytkownika
Fionka
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 2 sierpnia 2013, 10:53
Lokalizacja: Płock
Świnki morskie: Iga, Tosia & Tosiek :)
Kontaktowanie:

Re: Świnka boi się kuwety

Postautor: Fionka » 5 stycznia 2014, 16:46

Ja mam 2 panienki i jednego chłopczyka kastrata i szczerze to i mały i dziewczyny zaznaczają teren po sobie :) może i chłopcy częściej, nie wiem, ale moje panienki też dominują i zaznaczają :) ostatnio przywiozłam nowy dywan i pierwsze co zrobiły wychodząc na spacer z kojca to właśnie zaznaczenie, terenu na dywanie, na którym nie było ich zapachu :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas