Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka rzuca się gdy ją głaszczę

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Marcos
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 grudnia 2013, 22:47
Kontaktowanie:

Świnka rzuca się gdy ją głaszczę

Postautor: Marcos » 2 grudnia 2013, 0:03

Witam,
mam do was takie pytanie.
Ale najpierw kilka słów wstępu.

Cookie czyli moja świnka, od malucha lubiła przesiadywać u mnie w kapturze ( zakładałem bluzę tyłem na przód i w ten sposób miałem ją przed sobą ;) ). Jadła tu sobie, spała no i generalnie to pozostało bez zmian ale od jakiegoś czasu gdy ją głaszczę albo miziam to zaczyna się rzucać. Przypomina to trochę głupawkę gdy biega po klatce ale nie jestem pewien co do tego. Nagrałem jak to wygląda i chciałem się was spytać czy takie zachowanie jest oznaką głupawki z radości czy raczej niezadowolenia? Dodam, że nie dzieje się tak cały czas. Powiedzmy przez pierwsze 5-10 min jest ok a potem szaleje i znowu jest ok a czasem w ogóle się nie rzuca i jest spokojna.
http://www.youtube.com/watch?v=BuDnSbmL ... e=youtu.be
Nie jestem natarczywy i gdy się tak rzuca to po prostu "tulę" ją dłonią i co najwyżej miziam jednym palcem bo nie chce jej męczyć czy coś.
Mam nadzieję, że ktoś rozszyfruje jej zachowanie :)
Pozdrawiam


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Świnka rzuca się gdy ją głaszczę

Postautor: vagina_denata » 3 grudnia 2013, 0:06

Mój Lucek robi podobnie, takie ruchy i dźwięki to objaw irytacji. Moim zdaniem świnka ma "łaskotki" czyli nadwrażliwość skórną - zdarza się to świnkom, które mają jasne kolory pomieszane z czarnymi. Na styku barw ich skóra jest bardziej wrażliwa i dotyk jest dla nich nieprzyjemny. Musisz nauczyć się głaskać świnkę w inny sposób :)

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Marcos
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 grudnia 2013, 22:47
Kontaktowanie:

Re: Świnka rzuca się gdy ją głaszczę

Postautor: Marcos » 5 grudnia 2013, 1:22

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Czyli jednak tak jak myślałem. Będę musiał jakoś inaczej ją miziać :)


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Świnka rzuca się gdy ją głaszczę

Postautor: vagina_denata » 5 grudnia 2013, 20:11

Spróbuj głaskać świnkę po głowie, za uszami albo pod brodą - to są często preferowane miejsca :)

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
RenataP
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 grudnia 2013, 12:25
Świnki morskie: Julio Oskar
Kontaktowanie:

Re: Świnka rzuca się gdy ją głaszczę

Postautor: RenataP » 7 stycznia 2014, 10:31

Dołączę się do tego tematu, ponieważ moja świnka niestety od jakiegoś czasu też tak reaguje, podskakuje a do tego popiskuje, wyrywa się, zupełnie, jakby nie lubiła głaskania i brania ją na ręce (jest młoda, jesteśmy w fazie oswajania, ale na początku było lepiej niż teraz...), lubi biegać, ma apetyt, więc mam nadzieję, że to nic poważnego. Zastanawiam się jednak, czy być może poza wrażliwą (nadwrażliwą?) skórą (to skinny...) może mieć to związek z tym, że Oskar ma lekkie zmiany grzybiczne (wg weta), drapie się itd, czy może być tak, że ta nadwrażliwość i niechęć do głaskania i kontaktu ma związek z chorobą?


Awatar użytkownika
Lawliett
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 11:30
Świnki morskie: Misaki
Kontaktowanie:

Re: Świnka rzuca się gdy ją głaszczę

Postautor: Lawliett » 28 lutego 2014, 14:41

vagina_denata pisze:nadwrażliwość skórną - zdarza się to świnkom, które mają jasne kolory pomieszane z czarnymi. Na styku barw ich skóra jest bardziej wrażliwa i dotyk jest dla nich nieprzyjemny


To teraz już wiem , czemu moja czarno-biala świnka też czasem tak wariuje :) a myślałam że po prostu ma łaskotki ^^

W świnkowym świecie , o świnkowych zasadach

Awatar użytkownika
Ika
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwietnia 2014, 18:20
Kontaktowanie:

Re: Świnka rzuca się gdy ją głaszczę

Postautor: Ika » 15 kwietnia 2014, 21:21

Moja też tak robi, to znaczy że się jej podoba.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas