Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Otrzepywanie łebka?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
Szyszka
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2014, 12:35
Świnki morskie: Szyszka, Bajka
Kontaktowanie:

Otrzepywanie łebka?

Postautor: Szyszka » 25 października 2014, 16:24

Mam do Was pytanie jako do bardziej doświadczonych miłośników świnek. Od początku października opiekuję się dwoma ślicznymi samiczkami - rozetką Szyszką i gładką Bajką. Oswajanie trwa, dałam im dużo czasu na przyzwyczajenie się do mnie i do otoczenia, zanim zaczęłam je brać na ręce, poświęcam im mnóstwo czasu i cierpliwości, aby nie dostarczać niepotrzebnego stresu. Podsumowując - wydaje mi się, że z mojej strony wszystko jest w porządku.

Jedna rzecz, która mnie niepokoi i postanowiłam zapytać, czy to normalne. Bajka w chwilach..hmm ekscytacji? podrzuca łebkiem, przekręca go na bok, tak jakby próbowała coś z niego zrzucić. Prosiaczki ganiają się wesoło po klatce, podskakują w miejscu, robią susy nad miseczkami, ogólnie bawią się świetnie i psocą na całego, więc poza tym wszystko jest w porządku. Tylko zastanawia mnie to otrzepywanie łebka - czy to normalne zachowanie? Zaobserwowałam to tylko u jednej, i wyłącznie w momentach przed albo podczas zabawy. Świnki dużo terkoczą do siebie, kręcąc zadkami - wtedy też widzę lekkie podrzucanie głową. Faktycznie, Bajka jest nieco nadpobudliwa i dużo bardziej skora do ruchu w porównaniu do Szyszki (rozetki), a także płochliwsza, ale czy to może być przyczyną takiego otrzepywania głową? Nie robi tego ciągle, tylko w wymienionych sytuacjach - zabawa, ruch, terkotanie do siebie, czasem też przy szamaniu czegoś smakowitego.

Dodam, że nie znalazłam żadnych roztoczy ani grzybicy. Sprawdzałam uszy, łapki, oczy, zęby - zero objawów zdrowotnych.

Czy ktoś to zaobserwował u swoich prosiaków? Odpowiedzcie mi, proszę ! Nie wiem czy mam się martwić...


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
JulkaProsiak
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 28 października 2014, 22:39
Świnki morskie: Pusia, Nusia i Okruszek ♥
Kontaktowanie:

Re: Otrzepywanie łebka?

Postautor: JulkaProsiak » 29 października 2014, 7:32

Mój prosiak też tak robi, tylko jest nadpobudliwy. Może to problem psychiczny - nie zdrowotny?


Awatar użytkownika
monicace
Użytkownik
Posty: 115
Rejestracja: 11 sierpnia 2012, 14:00
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Zosia, Mania
Kontaktowanie:

Re: Otrzepywanie łebka?

Postautor: monicace » 29 października 2014, 10:05

To normalne. Moje prośki kiedy były młodsze i szalały ze szczęścia oprócz skakania, też zarzucały główką. :)

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
chupakabra
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 17:39
Świnki morskie: Kłaczek-Tucik [*]
Kontaktowanie:

Re: Otrzepywanie łebka?

Postautor: chupakabra » 2 listopada 2014, 20:05

No to cię uspokoiłyśmy, bo to normalne u świnek, choć nie wygląda normalnie. :tooth: Mój świniak tak robi i to często, szczególnie gdy mu siana i karmy daję. Nakręca go te szeleszczące opakowaniem siana i wszystko inne co szeleszczy. :D Mój prosiak też należał do tych nadpobudliwych, ale już z tego wyrósł.


Awatar użytkownika
Szyszka
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2014, 12:35
Świnki morskie: Szyszka, Bajka
Kontaktowanie:

Re: Otrzepywanie łebka?

Postautor: Szyszka » 2 listopada 2014, 20:22

Ok to dzięki za odpowiedź :) trochę mnie to niepokoiło, ale skoro to oznaka radości, to dobrze.



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas