Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dwie samice, ciągłe gruchanie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Peterz_pl
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 grudnia 2015, 17:22
Kontaktowanie:

Dwie samice, ciągłe gruchanie

Postautor: Peterz_pl » 23 stycznia 2016, 16:08

Cześć,

Jakiś czas temu ze sklepu przyniosłem świn... kawię gładkosierstną (chyba tak się mówi :) ) wszystko było ok, po czym miesiąc później dokupiłem kolejną świnkę, tym razem rozetkę. Dość szybko okazało się, że pierwsza ze świnek prawdopodobnie była w ciąży (szybko przybrała na wadze i pewnego dnia wewnątrz ich klatkowego ręczniczka znalazłem bardzo dużo krwi i coś dziwnego, chyba wczesny płód). Świnka kilka dni po tym dochodziła do siebie, bolał ją tył, ale teraz już jest ok, nawet bryka :)

Abstrachując od powyższego (napisałem, bo może to istotne), świnki niestety mają problem z dogadaniem się, a mianowicie przebywając obie w jednej klatce, bardzo często stają dęba i na siebie gruchają (dzwięk jak przy głaskaniu). Wszędzie poza klatką jest ok. Jak zwrócę im uwagę (np gwizdnięciem, etc.) to wszystko wraca na chwilę do normy.

Czy mam się wtrącać? Czy one się dogadają? O co z tym chodzi?


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Dwie samice, ciągłe gruchanie

Postautor: Moreni » 23 stycznia 2016, 16:21

Po prostu ustalają hierarchię. Obserwuj, czy się nie gryzą - jeśli nie ma krwi, nie ma się czym przejmować. Żeby załagodzić sytuację, możesz im wstawić dwie miseczki (żeby każda miała swoją) i dwie kryjówki.


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Dwie samice, ciągłe gruchanie

Postautor: kira » 24 stycznia 2016, 13:59

Świnki w ten sposób ustalają która ma dominować. W klatce się kłócą, bo ten teren już znają, jednak gdy z niej wyjdą nie czują się tak bezpieczne i przestają myśleć o dominacji. Nie powinno im się wtedy przeszkadzać, bo jeśli teraz tego nie ustalą to i tak do tego wrócą.

________________________
Pozdrawiam
Julia

Peterz_pl
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 grudnia 2015, 17:22
Kontaktowanie:

Re: Dwie samice, ciągłe gruchanie

Postautor: Peterz_pl » 12 lutego 2016, 18:12

Moi drodzy. 2 tygodnie temu okazalo sie, ze nowa samiczka jest samcem. Oczywiscie jest juz po kastracji. Zlaczylem je ponownie tydzien temu, niestety gruchanie nie ustepuje. Za kazdym razem zaczyna samiec :/ Jak dlugo moze to potrwac? Ile czasu trwalo to u was? Zaczyna to powoli irytowac.


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Dwie samice, ciągłe gruchanie

Postautor: Moreni » 12 lutego 2016, 18:43

Natychmiast rozdziel świnki - samiec po zabiegu może być płodny jeszcze przez 6 tygodni!
Podejrzewam, że po tym czasie zaloty staną się mniej intensywne, ale pewnie do końca to mu nigdy nie przejdzie.;)


Peterz_pl
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 grudnia 2015, 17:22
Kontaktowanie:

Re: Dwie samice, ciągłe gruchanie

Postautor: Peterz_pl » 12 lutego 2016, 19:54

Nie jestem pewien czy chodzi o zaloty, gruchaja na siebie srednio co 5 min. (sory za brak polskich znakow, kom)

@kawie rozdzielone


Scoobana
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 5 stycznia 2015, 11:49
Świnki morskie: Kłębek
Kontaktowanie:

Re: Dwie samice, ciągłe gruchanie

Postautor: Scoobana » 26 lutego 2016, 21:32

Mój prosiak po ponad roku nadal grucha na psa który jest wielki. Nawet kiedy montuje się jej do kojca to zaczyna gruchać. I pies grzecznie odchodzi, ustępując mu miejsca w końcu.... Takie mam z nim akcje.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas