Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Odstraszanie świnki

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
john_doe1010
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 listopada 2017, 23:08
Kontaktowanie:

Odstraszanie świnki

Postautor: john_doe1010 » 30 listopada 2017, 23:20

Witam serdecznie, temat nie jest taki straszny jak tytuł posta :)

Chodzi o to że moje świnki cały czas mają otwartą klatkę (nawet podczas mojej nieobecności) i sobie latają gdzie chcą. Generalnie mają ulubione trasy i tyle.

Od jakiegoś czasu jedna z nich upodobała sobie taką ratanową pufkę. Już im przyniosłem jakieś "patyki do gryzienia", ale pufka jest nadal interesująca.
Tak sobie wymyśliłem, że może dałoby się tą pufkę czymś spryskać, co by spowodowało że delikwentka straciła by zainteresowanie moją pufką. Pytanie tylko co by dało radę??

Pozdrawiam


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Odstraszanie świnki

Postautor: ita79 » 30 listopada 2017, 23:50

musisz popróbować.. na każdą świnkę może podziałać coś innego. Zacząć możesz od soku z cytryny .. ale pilnie obserwuj czy nie zadziała odwrotnie (moje np lubią mandarynki więc nie wiem czy nie skusiły by się i na cytrynowy zapach) . Możesz spróbować jakiegoś oleju- np kokosowego - ma swój zapach i może zadziała, a jak nie to nie zaszkodzi jeśli świnka poliże jednorazowo.

Pomyśl też czy jednak nie trzeba dostarczyć świnkom czegoś innego do skrobania- moje np. dostają świeże drewno z gruszy i są zainteresowane tylko dopóki nie obiorą z kory, a ja nie nadążam im go przynosić (szkoda mi też drzewa które poniekąd niszczę) .. więc chcąc nie chcąc podaję im z raz na tydzień kolbę Vitapol (wiosenna - ma jakiś najbezpieczniejszy skład) - a gdyby zainteresowały się jakimś pomniejszym meblem to bym go pewnie im połamała na kawałki i oddała- byle tylko mieć pewność , że ząbki ścierają jak należy (bo problemy ze zgryzem to jedna z ich najczęstszych dolegliwości prowadząca do wielu innych bardzo poważnych) .


Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Odstraszanie świnki

Postautor: Kluzka » 1 grudnia 2017, 14:07

Spróbuj kupić gryzaki tutaj: http://sklep.swinkamorska.com.pl/
Lepiej kupić patyczki i drewienka z zaufanego sklepu, niż przynosić patyki z dworu, tym bardziej, że nie wszystkie rodzaje gałązek świnki mogą gryźć.
Jeśli prosiak gryzie, to znaczy, że się nudzi albo czuje potrzebę ścierania zębów. To pierwsze można łatwo zmienić, dając świnkom domki, tuneliki i mostki (sporo fajnych rzeczy znajduje się w w/w sklepie), ogólnie zapewniając atrakcje na wybiegu i w klatce. Potrzebę ścierania zębów zaspokajamy dobrej jakości sianem. Jeśli prosiak mimo to ma ciągoty do gryzienia, warto byłoby przy okazji najbliższej wizyty u weterynarza specjalisty przebadać zęby, być może coś tam zaczęło przerastać i śwnka stara się poradzić sobie z problemem.
Absolutnie nie podajemy kolb do gryzienia, bo to najgorsze paskudztwo, jakie można dać prosiakom do jedzenia. Tego nie rób. Nie rozwiąże to problemu, a tylko spowoduje kolejne.
Lepiej nie pryskać pufki niczym, świnki to delikatne zwierzęta i każda chemia, z którą mają kontakt, może mieć na nie zły wpływ.
PS. Cytrusy, w tym również mandarynki, są zupełnie zakazane dla prosiaków. Głupim pomysłem jest też "łamanie mebla" i podanie świnkom. Zatrujesz je, a nie pomożesz z przerostem zębów, o ile taki ma miejsce.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Odstraszanie świnki

Postautor: Ptyś i ... » 1 grudnia 2017, 14:34

Hej ita i kluzka wait. Nie może ona po prostu zamknąć klatki? Jak już to może pufę na czas okienka wynieść. Oj ludzie myślcie.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Odstraszanie świnki

Postautor: Dona » 1 grudnia 2017, 18:49

Ptysiu i .... ale chodzi o to żeby świnki miały wybieg 24/24. To nie jest metoda żeby je zamknąć. Moje tez mają otwartą klatkę, ale nie gryzą mebli. Jeśli chodzi o gałązki, to mam w ogrodzie jabłoń i dostarczam im odłamane gałazki. Mam przynajmiej pewność że pochodzą z dobrego źródła, nie są opryskiwane żadną chemią. Jeśli masz dostęp do takich to nie ma potrzeby kupować. Gałązki mogą być z jabłoni, gruszy, wierzby brzozy. Absolutnie nie mogą z orzecha włoskiego. Jeśli chodzi o kolby to jeśli mają dobry skład to można je dawać. Są nawet specjalne kolby bezbożowe np JR Farm. Zdarzają się tez dobre z vitapolu np smakers wiosenny. Można też kupić gryzaczki, tylko też trzeba najpierw sprawdzić skład. Ja moim prosiaczkom nie podaję cytrusów, ale wiem że niektórzy podają i jek ok. Są na pewno dobrym źródłem wit. C.
Są specjale preparaty zabezpieczające przed gryzieniem, np
http://hipcio.sklep.pl/produkt/dr-seide ... aniu-100ml


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Odstraszanie świnki

Postautor: Ptyś i ... » 1 grudnia 2017, 19:09

Tak, tak, tak pewnie. Wszedzie będą srać szczyć i brudzić po całym pokoju. Gratulacje pomysłowości.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Odstraszanie świnki

Postautor: ita79 » 1 grudnia 2017, 19:52

no i przez takie myślenie Ptyś będziesz miał tylko świnkę morską , która Cie nie lubi ;P , a inni będą mieć więcej sprzątania, prania i kombinowania jak co pozabezpieczać i .. małego , słodkiego, swobodnego i szczęśliwego przyjaciela w domu https://www.instagram.com/p/BcKpkdJFUrB ... lavaempire


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Odstraszanie świnki

Postautor: Ptyś i ... » 1 grudnia 2017, 20:00

Idź ty tam. Mam mu zrobić wybieg. Rodzice gadają, że jak naszczy to podłoga będzie odstawać po za tym ma pokój na górze i jest dużo zakamarków i do schodów to drzwi nie ma to spaść może. I wcale nie nieszczęśliwą bo wyobraź sobie, że dzisiaj wieczorem z pomocą ogórka wszedł na kolana i wybierałem granulat i wogóle był sczęśliwy, a potem to już go do klatki wpuściłem. W ogóle to mam mu kupić przyjaciela.

Ważne PYTANIE: Czym wyłożyć najlepiej wybieg by nie przesiąkało? Zwykłe ręczniki odpadają bo i tak przesiąkną. Mam mu kupić ten kojec 6 kratek po 48 cm długości każda to prosiak będzie sobie wyścigi robił. CZYM wy macie wyłożone wybiegi. Będzie to tak, że każdy prosiek będzie w oddzielnej klatce, a one będą połączone wybiegiem, żeby nie było kłótni kto gdzie mieszka i "wojen o miedzę". xD

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Odstraszanie świnki

Postautor: ita79 » 1 grudnia 2017, 20:47

ok, widzę że robisz postępy . Tylko coś towarzystwa dla prośka szukasz za długo. Co do zabezpieczenia podłogi : http://allegro.pl/podklady-higieniczne- ... 05542.html . Jeśli Cię stać to chyba jest najlepsze rozwiązanie. Nie jestem pewna tylko czy akurat te konkretne mają nieprzemakalną folię od spodu.. trzeba by dopytać sprzedawcę, albo wybrać jakieś inne podobne.


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Odstraszanie świnki

Postautor: Dona » 1 grudnia 2017, 21:27

Mozna też położyć koc piknikowy. On ma od spodu folię i można go prać. Dwa na zmianę i świnki mają czysto. Np.:
http://allegro.pl/ag396d-koc-piknikowy- ... d82a0856b#


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas