Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnki się kłócą

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Wiki974
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 lipca 2016, 20:28
Kontaktowanie:

Świnki się kłócą

Postautor: Wiki974 » 4 grudnia 2017, 22:06

Od dłuższego czasu moje dwie świnki morskie (samce) całkiem często się zachowują tak, jakby się kłócili :
- ganiają się
- czasami jeden wchodzi na drugiego
- szczękają zębami
- stroszą sierść
- zadzierają łepki do górę
- otwierają pyszczki, jakby chciały się ugryźć.
W dodatku wtedy zwykle kwiczą. Coś takiego trwa od kilku do kilkunastu minut i zdarza się czasami raz dziennie, dwa razy, lub w ogóle tego nie robią przez wiele dni. Nie widziałam u nich krwi, czy ranek i wątpię by się pogryźli. Mimo wszystko niepokoji mnie ich zachowanie :confused:
Powiedzcie mi co może być powodem ich zachowania i jak temu zapobiec. I czy jest to złe, czy jednak normalne?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Świnki się kłócą

Postautor: Kluzka » 5 grudnia 2017, 21:15

Całkowicie normalne. O ile mają odpowiednie wymiary klatki, to po prostu ustalają hierarchię. Być może prosiak, który do tej pory był uległy, postanowił, że zostanie samcem alfa ;)
Nie rozdzielaj świnek, muszą to między sobą załatwić. Nawet jeśli dojdzie do drobnych ugryzień - to nic. Muszą ustalić, który z nich rządzi. Dopiero gdy będą się bardzo atakować, krew zacznie się lać, a futro latać w powietrzu, możesz je rozdzielić, dla ich własnego bezpieczeństwa.
Mimo wszystko lepiej zostawić prosiaki i pozwolić im się dogadać, ponieważ rozdzielenie świnek może spowodować, że już nigdy nie będą się w stanie dogadać i nawet poprawie przeprowadzone ponowne łączenie może okazać się nieskuteczne.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Świnkomaniaczka
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 3 grudnia 2017, 12:27
Lokalizacja: Lwówek Śląski
Świnki morskie: Leoś, Lucjan
Kontaktowanie:

Re: Świnki się kłócą

Postautor: Świnkomaniaczka » 7 grudnia 2017, 19:16

Ja mam identycznie - niemal codziennie. Moi panowie co chwilę się kłócą i jeden nagle postanawia, że tu rządzi, potem drugi i tak się zmieniają. Nie masz o co się martwić.

Daj jeść! - zapewne to bym usłyszała, jakbym rozumiała świnkowy. :kiss:

https://swinkimorskiell.blogspot.com/ < nowy post!!

siemaneczkooo
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 grudnia 2017, 10:49
Kontaktowanie:

Re: Świnki się kłócą

Postautor: siemaneczkooo » 15 grudnia 2017, 11:08

mam podobny problem i własnie poszukuje odpowiedzi na całym internecie ! zaczęło się od tego ze kupiłam swoja pierwsza świnkę, dwa dni później dokupiłam jej przyjaciela-dogadały się momentalnie i w ogóle nie było kłótni czy ustalania hierarchii ... jedna ze świnek bardzo chorowała a druga była zdrowa , chora "wylizała się" i wszystko zmierzało ku dobremu... niestety ZDROWA ŚWINKA w ciągu jednego dnia-zdechła(rano byłam z nią u weterynarza -bardzo osowiała - a po "przebojach" z druga świnka dmuchałam na zimno i z każdym problemikiem leciałam do weterynarza, po badania diagnoza-wrodzona wada serca- i własnie tak to jest ze z dnia na dzień świnka po prostu umiera :<, no nie było na to leków niestety a od wizyty nie minęły 2 h i niestety umarła...) bardzo to przeżyłam choć była z nami tylko kolo 2 miesiące :( po tej cale sytuacji zauważyłam ze świnka która została była smutna, mniej biegała dużo leżała ... postanowiłam dokupić jej przyjaciela, okazało się ze w moim mieście jedna pani akurat ma dwie świnki na wydaniu(bracia) wiec pojechałam po jedna z nich-od razu dogadały się ... myśląc długo postanawiam ze szkoda mi tak zostawiać samego braciszka i tak oto są teraz w trojkę ! :D początki były bardzo ok-łączenie świnek jak należy, wszystko w jak najlepszym porządku... po 1,5 tyg czyli teraz zaczęła się walka mojej świnki z jednym z braci.... nie wiem co robić, naprawdę wydawało się ze jest ok i nagle maja jakiś problem... na początku było brukanie, kręcenie tyłeczkiem a potem do tego doszły strzelające zęby i intensywne obwąchiwanie się... a 2 dni temu normalnie atak ! dziś rano świnka tak chciała naskoczyć na druga z taka silą ze aż drzwiczki od klatki się otworzyły i prawie przez z nie wypadła, robi się groźnie a ja naprawdę nie wiem co robić... może ktoś coś doradzi ? nie chce ich na stale izolować bo jedna świnka znowu stanie się smutna- no a nie taki był plan przy adopcji braci :< pomocy !


Awatar użytkownika
OlaD94
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 25 września 2017, 15:41
Kontaktowanie:

Re: Świnki się kłócą

Postautor: OlaD94 » 15 grudnia 2017, 11:21

Ja bym powiedziała raczej, że się bawią :)


siemaneczkooo
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 grudnia 2017, 10:49
Kontaktowanie:

Re: Świnki się kłócą

Postautor: siemaneczkooo » 15 grudnia 2017, 11:26

OlaD94 pisze:Ja bym powiedziała raczej, że się bawią :)


ooo naprawdę to na sto procent nie jest zabawa... one są po porostu w stosunku do siebie agresywne ! to samo jest przy miseczce, poidełku czy sianie... to nie wygląda na zabawę-jest groźnie :o :D a nie chce żeby w końcu polała się krew ... :shock:


kajdziers
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 września 2017, 16:20
Kontaktowanie:

Re: Świnki się kłócą

Postautor: kajdziers » 15 grudnia 2017, 14:26

U moich samców jest to samo. Zaczęło się kilka dni temu, a są ze sobą kilka miesięcy :) to normalne, na początku też byłam w szoku, ale z czasem zaczynamy rozumieć zachowania prosiaków, kwestia doświadczenia :) nic złego się nie dzieje, Kluzka dobrze napisała. U mnie jest tak, że kilka dni dominuje młodszy, a potem zaczyna starszy i często są różne jadki :P do ugryzień podczas "kłotni" nigdy jeszcze nie doszło, natomiast dochodzi do nich jak młodszy zaczyna bawić się uchem starszego i trochę za mocno je wymymla, ale to raczej z troski :tooth:


siemaneczkooo
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 grudnia 2017, 10:49
Kontaktowanie:

Re: Świnki się kłócą

Postautor: siemaneczkooo » 15 grudnia 2017, 14:30

kajdziers pisze:U moich samców jest to samo. Zaczęło się kilka dni temu, a są ze sobą kilka miesięcy :) to normalne, na początku też byłam w szoku, ale z czasem zaczynamy rozumieć zachowania prosiaków, kwestia doświadczenia :) nic złego się nie dzieje, Kluzka dobrze napisała. U mnie jest tak, że kilka dni dominuje młodszy, a potem zaczyna starszy i często są różne jadki :P do ugryzień podczas "kłotni" nigdy jeszcze nie doszło, natomiast dochodzi do nich jak młodszy zaczyna bawić się uchem starszego i trochę za mocno je wymymla, ale to raczej z troski :tooth:


Oo ! Okej dzięki ! Będę obserwować , mam nadzieje ze w końcu będą dobrymi kumplami :D


kajdziers
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 września 2017, 16:20
Kontaktowanie:

Re: Świnki się kłócą

Postautor: kajdziers » 15 grudnia 2017, 14:31

siemaneczkooo pisze:
OlaD94 pisze:Ja bym powiedziała raczej, że się bawią :)


ooo naprawdę to na sto procent nie jest zabawa... one są po porostu w stosunku do siebie agresywne ! to samo jest przy miseczce, poidełku czy sianie... to nie wygląda na zabawę-jest groźnie :o :D a nie chce żeby w końcu polała się krew ... :shock:



Dopóki nie zauważysz rozlewu krwi czy poważnych ugryzień, wszystko jest w normie mimo że wygląda to przerażająco. Kontroluj sprawę na razie i zamykaj drzwiczki :P i czy klatka dla dwójki jest odpowiednio duża? Na dwójkę co najmniej 100, najlepiej 120.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas