Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Leżenie świnki morskiej na plecach.

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Leżenie świnki morskiej na plecach.

Postautor: Ptyś i ... » 18 grudnia 2017, 21:42

Są różne rzeczy, na które człowiek reaguje neutralnie, ale świnka źle (np. dotykanie po pupci).
Tymczasem chcę omówić wątek z tematu. Da się czy nie? Mogą czy nie mogą? Lubią czy nie? Otóż to jest tak: https://www.youtube.com/watch?v=vnOeUWs ... e=youtu.be (minuta 6:10) , https://www.youtube.com/watch?v=cN910F-euwA .
Ja możecie zauważyć na tych filmikach świnki sobie spokojnie leżą. Tymczasem zaczynam JA. [kurde. ja mogę leżeć 8 godzin jak śpię, człowiek jak chce odpocząć to wali się na wyro na plecy...] Więc obrót i...
no i świnka zachowuje się jakbym nie wiem co robił. Obraca się, robi wielkie oczy, kopie, drapie by wrócić do dziennej pozycji. O co chodzi? Możliwe bo na tych filmikach jest pokazane, że tak. Z czego jeden jest z jak widać SPŚM. :sleepy:

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Leżenie świnki morskiej na plecach.

Postautor: Kluzka » 18 grudnia 2017, 22:57

Taka pozycja jest bardzo szkodliwa dla swinek i nie mozna ich tak ukladac, bo masz takie 'widzimisie'. Weterynarz czasem uklada prosiaka na plecy, ale tylko do badania. A swinka stara sie uciec, bo zwyczajnie sprawia jej to dyskomfort i bol.
Jesli zas nie ucieka, to mamy do czynienia z tzw. freezingiem, czyli sytuacja, w ktorej swinka zastyga bez ruchu ze strachu. Czasem czlowiekowi wydaje sie, ze skoro swiniak nie ucieka, to jest w porzadku. Otoz nie jest.
Taka pozycja to tylko stres i bol dla swinek, maja wyjatkowo delikatne kregoslupy, ktore latwo uszkodzic przez takie ukladanie. Jeszcze zaden prosiak z wlasnej woli sie tak nie polozyl - bo to nie jest dla nich ani dobre, ani naturalne.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Leżenie świnki morskiej na plecach.

Postautor: Ptyś i ... » 19 grudnia 2017, 18:38

Dobra. Już nie bedę mu tak robił. Tylko dlaczego na tym 2 video jest wdg. Ciebie "zfreezingowana" jednak je?

Teraz jeszcze dlaczego świnki nie lubią być dotykane po pupach? Gdy prosiek jest w klatce to mogę go "ganiać" dotykając po... pupie :tooth: . Biega wszędzie. Marudzi, UDAJE, że cierpi, szczęka zębami. Co to za jakiś instynkt debilny matka natira rozwinęła? Wiem! Jak przyjdzie imigrant i ekhm... ekhm... to będzie zasuwała prośka, a nie POMOCY, POMOCY. XD

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Leżenie świnki morskiej na plecach.

Postautor: Kluzka » 19 grudnia 2017, 20:40

Natura - nie czują się bezpiecznie, bo, powiedzmy, z reguły, tył jest bardziej narażony na atak drapieżnika. Taki instynkt. Głowa jest okej, bo świnka dobrze kontroluje jej otoczenie, lecz mimo bardzo szerokiego pola widzenia, okolice tyłeczków są dość newralgiczne :P
Zdecydowana większość prosiaków nie lubi dotykania okolic doopki, więc to nie kwestia "osobistych" gustów, a raczej natura i instynkty.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Leżenie świnki morskiej na plecach.

Postautor: Ptyś i ... » 19 grudnia 2017, 20:50

Dobra, spoko, ale odpowiesz na pierwsze pytanie? Te o freezingu.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas