Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy moja świnka jest chora na głowę?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
julciaak
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 stycznia 2018, 0:56
Kontaktowanie:

Czy moja świnka jest chora na głowę?

Postautor: julciaak » 10 stycznia 2018, 1:05

Hej, pisze tutaj bo już naprawdę nie wiem co mam zrobić z moim prosiaczkiem.
Nasza świnka jest z nami już 6-7 miesięcy. Kupiliśmy ja w zoologicznym ( to samiec) . Na początku była bardzo wystraszona, cicha. Długo zajęło nam zbliżenie się do niej. W końcu po kilku tygodniach zaczęła jeść z ręki, zasypiać na brzuchu, czy ogólnie zachowywać się w miarę normalnie. Ale od pewnego czasu dzieje się coś dziwnego, czego nie umiem wyjaśnić.. Słyszałam że podobno świnki morskie nie gryzą właściciela, a jedynie straszą. Moja ugryzła mnie już 4 razy i to do krwi. Cały czas " fuczy" kiedy ktoś zbliża się do klatki, nie daje się brać na ręce bo ucieka po całej klatce(od początku tak jest) nic się jej nie podoba, kiedy ja głaszcze odpycha moją rękę głowa, albo zaczyna skakać i fuczec, kiedy wypuszczę ja na podłogę żeby pobiegała siedzi w jednym miejscu i się nie rusza.. kiedy chce ją wziąć zaczyna uciekać gdzieś do kąta. W klatce skacze bez powodu, i czasem fuczy sama na siebie.. jedyne na co reaguje to jedzenie, wystarczy że usłyszy szelest i już piszczy, i to prawie cały czas chodź dosłownie kilka minut wcześniej dostała smakołyk. Kiedy widzi jedzenie podchodzi do wyjścia klatki, zachowuje się normalnie, cieszy się. Ale tylko wtedy.. nie jest na nic chora bo byliśmy u weterynarza z nią.. więc ja już nie wiem co robimy zle, ręce mi opadają to się staje strasznie frustrujące. Takie zwierzę które ma Cię za swojego największego wroga.. jeśli macie jakieś rady, proszę pomóżcie.. zaczynam myśleć że ona jest jakaś upośledzona, jeśli to w ogóle jest możliwe.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Felaja4
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 14 grudnia 2017, 15:14
Świnki morskie: Mucia
Kontaktowanie:

Re: Czy moja świnka jest chora na głowę?

Postautor: Felaja4 » 10 stycznia 2018, 8:58

Twoja świnka bynajmniej nie jest upośledzona, to że gryzie jest normalne szczególnie u samców, jeśli chodzi o uciekanie przy braniu na ręce to też jest normalne wszystkie świnki tak robią. Siedzenie w miejscu na wybiegu to oznaka znudzenia, świnki to na ogół zwierzęta stadne i potrzebują towarzystwa innego zwierzęcia tego samego gatunku. Fuczenie może być gruchaniem, zależnie od sytuacji świnki gruchają gdy są szczęśliwe lub złe. To podskakiwanie i fuczenie to nic innego jak protest świnki na głaskanie, samce właśnie tak kopią tylnymi łapkami gdy coś im się nie podoba. Jednak nie normalne jest że wszystkie zachowafnia wystąpiły nagle i nigdy wcześniej nie miały miejsca. Ogólnie wyjaśnienia tego zachowania są trzy:
1. Zraziłaś czymś do siebie świnkę np.przez głaskanie tam gdzie tego bardzo nie lubi, i świnka straciła do ciebie z tego powodu zaufanie.
2. Choroba, twój dotyk może sprawiać mu ból i dlatego cię gryzie. Może to być choroba skórna, jak jakaś wewnątrz ciała. Radzę zmienić weterynarza na któregoś z tych polecanych przez SPŚM wtedy będziesz miała pewność że weterynarz zrobi wszystko co w jego mocy żeby wyleczyć świnkę.
3. Jakaś zmiana w otoczeniu lub żywieniu świnki lub stres. Np. przez dostanie jakiejś nieznanej mu wcześniej karmy mógł dostać wzdęć
To już wszystko co mogę stwierdzić na podstawie twojego opisu :)


Świnki Morskie czyli Mali Terroryści :blush: Okupują nasze serca ;)

Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Czy moja świnka jest chora na głowę?

Postautor: Ptyś i ... » 10 stycznia 2018, 20:58

Po za tym polecam lekturę naszego forum. Mam na myśli, że teraz to nad tematem kliknij Świnki Morskie bo widzę, że aż 6-7 miesięcy mógł być sam, a to zwierzę stadne. Naprawdę prawie wszyscy zamiast znaleźć jakąś zaufaną stronę jak tą woli posłuchać się sprzedawcy z zoologa, który da jakieś "rady" z czego prawie wszystko wyssane z palca. Najlepiej adoptowac świnkę np. z SPŚM bo zazwyczaj z pseudochodowli z zoologów.
Jeśli chodzi o kramienie to nic się nie dziw. Tak jak Felaja4 ma napisane w podpisie, że "Świnki Morskie czyli Mali Terroryści Okupują nasze serca" to okupują nasze portfele. Jedzą strasznie dużo więc bobkają strasznie dużo. To ich natura. Karma oczywiście Versele Laga Cavia Complete zaufanie 100% najlepsza, a nie jak Vitapol, Vitakraft i inne żadnych kolb i smakołyków z ścieków zrobione.
PS: Nazwij to inaczej niż "fuczy" bo nie kumam, ale na tej stronce chyba jest o odgłosach.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika
Kisei
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 5 lutego 2016, 0:02
Lokalizacja: Dolnośląskie
Świnki morskie: Selena i Niunia
Kontaktowanie:

Re: Czy moja świnka jest chora na głowę?

Postautor: Kisei » 10 stycznia 2018, 23:38

Świnka tak się zachowuje prawdopodobnie przez to że:
1. Pomyśl skąd nabyłaś świnkę. Jak ona była traktowana? Skąd się wzięła? Często świnki brane z zoologów mają ciężką przeszłość, przez co mogło im się odbić na psychikę, którą mają wrażliwą. Może ma złe skojarzenia z ludzkim kontaktem. Do tego trzeba cierpliwości i delikatności.
2. Jest sam od dłuższego czasu. A to jest zwierzę stadne...
Skoro tak pozytywnie reaguje na jedzenie, wykorzystaj to i popracuj z nim dzięki temu.

Nieraz bywa tak że lekarze potrafią siedzieć 8 godzin i operować pacjenta. Jednakże mało kto to docenia... Bo to przecież cud że przeżył, to wszystko dzięki Bogu!


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas