Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Samiczka i samczyk razem.

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Persea
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 lutego 2018, 12:06
Kontaktowanie:

Samiczka i samczyk razem.

Postautor: Persea » 16 lutego 2018, 12:21

Dzień dobry. Przed chwilą dołączyłam do forum, gdyż w chwili odpływu zdrowego rozsądku zdecydowałam się na przygarnięcie niechcianych świnek morskich. Świnki pojawiły się u nas 6 dni temu. Właścicielka zapewniła mnie, że mają około roku. Jest to samiec i samica, więc naszła mnie refleksja czy aby na pewno mogą mieszkać razem. Dowiedziałam się już, że samca należy wykastrować i zrobię to na pewno ale muszę poczekać aż dzieci wyzdrowieją, bo jesteśmy uziemieni w domu. Co niepokoi mnie w zachowaniu świnek to fakt, że gdy wyjmujemy je razem z klatki najchętniej wtulają się w siebie i kręcą dookoła wąchając się na wzajem. Czy to jakiś taniec godowy? :) Zdaję sobie sprawę, że są przestraszone w związku ze zmianą miejsca zamieszkania ale staram się jak mogę umilić im życie. Świnki nie są agresywne ale wydają się nieco lękliwe. Samiczka chętnie siedzi na kolanach ale gdy jest dotykana piszczy jak o jedzenie. Nie wiem czy to oznaka, że lubi dotyk. Wydaje mi się, że nie. Proszę o pomoc, bo z takimi zwierzątkami miałam do czynienia 15 lat temu a chcę dla nich jak najlepiej.


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Samiczka i samczyk razem.

Postautor: ahimsa » 16 lutego 2018, 13:00

Hej, osobiście nie miałam takiego przypadku, ale z różnych wypowiedzi na forum wiem, że mieszkanie wspólne samczyka i samiczki zmierza zazwyczaj szybko do powstania pełnej świnkowej rodzinki ;) :) ale dlaczego do tej pory to się nie stało? Czy któreś jest bezpłodne? Czy wcześniej nie mieszkały razem? Kręcenie kuperkami wydaje mi się normalne, czy przytulanie, piszczenie może czuje przy dotyku jakiś dyskomfort, niepewność, a może woła, że jednak jeszcze by coś zjadła, albo jest jakieś wrażliwe miejsce gdzie rzeczywiście nie lubi dotyku. Myślę, że jeśli są oboje płodni to trzeba by je trzymać jednak osobno, by nie stwarzać warunków do ciąży. A czy nie jest samiczka ciężarna?
Myślę, że świnki to jest po prostu miłość, tu właśnie zdrowy rozsądek czasem się wycofuje, ale po prostu ustępuje sercu ;), ja się też zakochałam w świnkach, pomimo że opieka nad nimi wymaga często różnych działań, czy troski ;) :) Fajnie, że świniaczki trafiły na życzliwy dom... :)


Persea
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 lutego 2018, 12:06
Kontaktowanie:

Re: Samiczka i samczyk razem.

Postautor: Persea » 16 lutego 2018, 13:17

Dziękuję za odpowiedź. Świnki podobno mieszkają razem "od zawsze". Widać, że są zżyte. Nie widziałam, żeby ze sobą kopulowały ale przypuszczam, że samiec zaleca się do samiczki. Tylko dlaczego nie robi tego w klatce a poza nią. Swoją drogą nie wiem czy samiczka jest ciężarna. Mam nadzieję, że jednak nie. Samiec będzie wykastrowany, więc się nie rozmnożą. A może one się nie rozmnażają, bo są różnych ras. Samica to rozetka a samczyk długowłosy...


ashiyana
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 stycznia 2018, 14:23
Kontaktowanie:

Re: Samiczka i samczyk razem.

Postautor: ashiyana » 16 lutego 2018, 16:57

Akurat to jaką mają sierść nie robi świnką różnicy. Ja bym poszła do weterynarza sprawdzić czy samiczka nie jest w ciąży i wykastrować samczyka. Jeśli świnka będzie jednak ciężarna to istnieje ryzyko, że jeśli wcześniej nie rodziła to teraz mogą pojawić się komplikacje choć nie zawsze. Gdyby ta ciąża już była itd to jeśli nie było by co zrobić z maluchami to po odpowiednim czasie można by oddać w dobre ręce znajomym lub komuś z polecenia, a jakby chętnych nie było to do SPŚM, ale już nie wędrujmy tak daleko bo może wcale nie jest w ciąży :rotfl:


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Samiczka i samczyk razem.

Postautor: ahimsa » 16 lutego 2018, 20:13

Według mnie jak cały czas ze sobą mieszkały to ja rzeczywiście też bym je chyba dalej zostawiła, choć kto wie czy zupełnie już niemożliwe jest zapłodnienie, ludzie latami współżyją i raptem ciąża po latach... Ale to jest faktycznie dziwne, że samczyk zaleca się poza klatką, a nie w klatce...


paulinah0
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 16 lutego 2018, 22:26
Kontaktowanie:

Re: Samiczka i samczyk razem.

Postautor: paulinah0 » 16 lutego 2018, 22:33

[NIECH TO PRZECZYTA KAŻDY KTO ZAMIERZA ŁĄCZYĆ ŚWINKI RÓŻNEJ PŁUCI] >Starsza< świnka samiczka nie powinna być łączona z samcem (jeśli jest płodny), bo istnieje ryzyko zagrożenia życia świnki jak i młodych.. Mogą udusić się przez miednice. Niestety moja świnka Pusia była w ciąży i urodziła martwe maleństwa, ale Pani weterynarz powiedziała, że to jest po prostu cud, że Pusia wgl żyje podkreślając to wielokrotnie. Ważne jest żeby rozpowszechniać takie informacje, by zapobiec jak największej ilości takich przykrych wydarzeń, więc jeśli tylko napotkacie jakiś post itp. dotyczące tego tematu - informujcie o wszystkich wszelkich konsekwencjach. MOŻE TO ZAPOBIEC PRZEDWCZESNEMU ODEJŚCIU NASZEGO PUPILA.. piszę to dla osób które są jeszcze przed zakupem i nie są świadomi wszystkiego. Jeśli mój komentarz odbiega od problemu pod postem proszę się nie irytować, ponieważ to dla dobra świniaczków.


Persea
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 lutego 2018, 12:06
Kontaktowanie:

Re: Samiczka i samczyk razem.

Postautor: Persea » 17 lutego 2018, 21:43

Hmm... Sama nie wiem co z tymi zwierzatkami. Do weterynarza pojde w przyszlym tygodniu. Mam wrazenie, ze samiec posiada jeden siekacz albo sa te zeby tak krzywe, ze nie widze drugiego. Ogolnie wygladaja mi na zdrowe zwierzaczki. Przyszlo mi jeszcze do glowy, ze zaistniala pomylka co do plci ale podejrzalam i chyba nie. Samczyk ma na tylnej lapce dodatkowy paluszek z wielkim zakreconym paznokciem. To normalne?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas