Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dlaczego nasza świnka gryzie ?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
Nelvin
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2018, 12:48
Kontaktowanie:

Dlaczego nasza świnka gryzie ?

Postautor: Nelvin » 17 maja 2018, 13:08

Cześć wszystkim :D
Od tygodnia mieszka u nas świnka o imieniu Nelvin. Jest to nasza pierwsza świnka, więc potrzebujemy rady :D

Nelvin w pierwszych dniach nie wychodził w ogóle z domku, siedział skulony i wychodził tylko wtedy, gdy nie było nikogo w pokoju. Teraz jest już lepiej, wychodzi i je przy nas. Kiedy dajemy mu coś do jedzenia (np. jabłko czy ogórka) i trzymamy je w palcach to podejdzie, zabierze, ale najczęściej znowu ucieka do domku. Ale problem jest taki, że nasza świnka gryzie :shock: :O .Chcemy ją oswoić, wiec teraz kładziemy jedzenie na środku ręki, żeby musiała podejść bliżej, aby dostać jedzenie. Wtedy wącha rękę, ale zamiast wziąć jedzenie to "bierze" palec :sleepy: .Nelvin nie gryzie mocno. Wygląda to tak jakby myślał, że palec to jedzenie :shock: .Czy miał ktoś podobny problem? Dlaczego tak robi? Dlaczego zamiast zabrać ogórka, który leży na ręce to łapie za palec? Bardzo prosimy o radę, czy jest to normalne zachowanie i czy można coś zrobić, czy po prostu jeszcze poczekać, aby bardziej się do nas przyzwyczaił?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
alvantis
Użytkownik
Posty: 703
Rejestracja: 23 czerwca 2013, 21:34
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Dunia [*], Łatek 1 [*], Łatek 2 [*], Pako [*], Tofik [*] , Mientus [*], Alfie, Crispy
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego nasza świnka gryzie ?

Postautor: alvantis » 17 maja 2018, 20:00

to jest normalne zachowanie, ja swoje świnki mam dopiero od miesiąca, oboje zachowywali się identycznie jak twoja
gryzienie palców jest sprawdzaniem czy da się to jeść zwłaszcza gdy palec jest przesiąknięty zapachem warzywa/owocu a jednocześnie poznawaniem ciebie, gryzienie w palec może też oznaczać żeby dać jej spokój ale to gdy ją głaszczesz itp
jedna z moich świnek oswoiła się dopiero po 3 tygodniach, druga po półtorej tygodnia
u nich było tak że podgryzali moje palce a potem przeradzało się to w lizanie i tak na zmianę czasami
jeśli chcesz żeby świnka bardziej ci zaufała to gdy masz zamiar ją wyciągnąć z klatki nie ścigaj jej rękoma bo to dla niej wielki stres dopóki nie przyzwyczai się do otoczenia i zaufanie spada
ja obrałam taką taktykę że 3 dni dałam im kompletny spokój, później raz po raz wzięłam na ręce gdy nie zwiewali, potem żeby przyzwyczaili się do mojego kręcenia się po pokoju wkładałam rękę do klatki za każdym razem gdy zwiewali się schować ze strachu i podsuwałam pod ich noski palce do obwąchania żeby wiedzieli że te ruchy im nie zagrażają i powoli głaskałam po głowie żeby uspokoić
Podziałało bo już się nie boją i mogę na spokojnie i bezstresowo ich głaskać w klatce i wyciągać z niej gdy tylko sobie na to pozwalają.

a co do jeszcze tego "brania" palca to przez to że twój palec bardzo przesiąkł zapachem ogórka i świnka po prostu nie znając praktycznie ręki ludzkiej pomyślała że jesteś ogórkiem.

U mnie mogło też oswajanie działać szybciej przez to że świnki mam dwie gdyż są to zwierzęta stadne i powinny żyć z drugą świnką, no i mniejszy gdy zaufał mi po tym półtora tygodnia pokazywał starszemu że nie ma co się bać

OD 14.04.18r. ZE MNĄ:
Alfie i Crispy


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

  • Dołącz do nas