Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Łączenie w pary samiczek - mały problem

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Mary_06
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2018, 18:52
Kontaktowanie:

Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: Mary_06 » 18 maja 2018, 19:04

Witam jestem nowa użytkowniczka forum i nie wiem już gdzie szukać pomocy...
Zuzię mam od około miesiąca. Ma 8 miesięcy, jest bardzo ruchliwa świnka i ciekawa. Mam ja od kobiety która chciała się jej pozbyć za symboliczna kwotę.
Rysie mam od niecałego tygodnia. Jest bardzo cicha świnka, ma około 3,5 roku, nie lubi za bardzo przytulać się, miziac, jest płochliwa, ale powoli przełamuje lody (wręcz bardzo powoli). Dodam, ze jestem jej 3 właścicielem.

Prób łączenia było Ok 4. Za 4 razem dałam sobie spokój. Weterynarz mi powiedziała, ze można zamienić na jedna dobę świnki klatkami, żeby przyzwyczaiły się do swojego zapachu oraz żeby zestawić ze sobą dwie klatki by świnki miały ze sobą kontakt. Wcześniej tez zestawiałam
klatki, ale ten kontakt był słaby ze strony Rysi a Zuzia próbowała przez barierki ja nawoływać i szczekotaly do siebie ząbkami.
Po dwóch dniach znowu wzięłam je na wolny wybieg w miejscu neutralnym. Mniej się biją, ale dalej się ganiają i szczekotaja zębami. Zuzia przypiera do muru Rysie i ja obwąchuje również po zadku, co Rysi się bardzo nie podoba i ucieka oraz tak „gruchotaja”. Zuzia tez gania Rysie po całym wybiegu i wymachuje dupka...to jest już 5 próba łączenia i cały czas ich zachowanie się nie zmienia, ręce mi opadają bo nie wiem co mam robić...


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: ahimsa » 19 maja 2018, 9:05

Hej, ja bym albo zostawiała na dłużej na wybiegu i zmniejszała przestrzeń - były już tu takie wątki, wręcz by na cały dzień zostawić świnki na wybiegu (wiadomo - z dostępną wodą i jedzeniem) - do takiej powierzchni jaką ma klatka, albo odczekała trochę i próbowała połączyć potem, ale nie wiem czy to coś zmieni. Niestety przez jakiś czas może być tak jak piszesz, mówi się, że dopóki krew się nie leje to można pozwolić świnkom na ustalanie swoich zasad. Można trzymać świnki osobno, ale naprawdę na swoim przykładzie - to jest trudniejsze dla właściciela niż jak są razem, bo i tak je trzeba wypuszczać itd. Tutaj wiele było takich wątków, naprawdę dużo można inspirujących wypowiedzi poczytać... Pozdrawiam :)


Mary_06
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2018, 18:52
Kontaktowanie:

Re: Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: Mary_06 » 19 maja 2018, 10:29

Okej dziękuje. Łączenie zawsze odbywa się w wannie. Maja jedzonko i smakołyki rozstawione w dwóch miejscach by nie biły się o jedzonko, maja sianko, dostęp do wody i wypuszczam je na kocyku żeby się nie ślizgały.


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: ahimsa » 19 maja 2018, 10:55

Wiesz co mnie się wanna wydaje jednak taką powierzchnią jakby końcową - klatka 100/120 na ileś tam (ale ja mam dość starą wannę też ;)) nie wiem, bo 3.5 letnia świnka to już jest chyba dość duża, moje przynajmniej takie są... Pamiętam jak nasze świnki były na początku u mnie (a ja niestety nie zainteresowałam się dostatecznie i miały za małą przestrzeń i to było wielkim błędem) to jak je wypuściłam tak na część pokoju (kartonem sobie to ogrodziłam, żeby nie miały dostępu do kabli itd.) to zobaczyłam, że one się np. gonią dookoła stołu, że jedna trochę za drugą podąża itd. ... Wanna jest fajna bo jakby od tej integracji nie ma odwrotu (no i świnki są razem naprzeciw nowej nieznanej sytuacji) ;) ale jakby było bardzo ciężko to bym rozpoczęła od większej przestrzeni, a potem zawężała ją do takiej ile obejmuje klatka żeby odtworzyć warunki klatki... Ale może tak będzie dobrze jak jest, u mnie świnki pierwotnie jako małe miały malutką klatkę i po wielu bojach jakoś się dogadały, (ale potem jak zaczęły rosnąć to przestrzeń stała się za mała i jedna drugą ugryzła ale już tak poważnie)...


Mary_06
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2018, 18:52
Kontaktowanie:

Re: Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: Mary_06 » 21 maja 2018, 13:58

Zachowanie się nie zmieniło. Rysia ciagle piszczy albo ucieka przed Zuzia...Rysia w sumie nawet na dotyk ucieka i nie lubi głaskania i tak dalej. Chyba się nigdy nie połączą :/


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: MixQQ » 22 maja 2018, 12:10

To po co próbujesz na siłę? Skoro nie ma efektów to zaprzestań tych działań i je rozdziel. Po co męczysz prosiaki skoro nie przepadają za sobą? Gdzie tu logika?


Awatar użytkownika
alvantis
Użytkownik
Posty: 703
Rejestracja: 23 czerwca 2013, 21:34
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Dunia [*], Łatek 1 [*], Łatek 2 [*], Pako [*], Tofik [*] , Mientus [*], Alfie, Crispy
Kontaktowanie:

Re: Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: alvantis » 22 maja 2018, 23:26

nie rozdzielaj póki nie leje się krew, ja świnki poprzednie łączyłam ok pół roku jak nie więcej i dopiero gdy zrobiło się naprawdę poważnie dałam spokój
pamiętam jak polecano mi na tym forum gdy też szukałam pomocy aby wetrzeć delikatnie i nie za dużo w tyłki świnek aromat waniliowy, wypróbuj może u ciebie pomoże
tu jest filmiki nagrane przeze mnie jak się zachowywały moje świnki które wiecznie walczyły, potrafili robić tak cały dzień codziennie ale ja walczyłam też o zgodę między nimi
https://youtu.be/Kr1Pn7N6lLY
https://youtu.be/fVQh2q3VZ64

jakość nagrania słaba gdyż byłam dzieckiem wtedy
a tu jest mój temat stary gdzie radzono mi jak ich łączyć
https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=1&t=6597

OD 14.04.18r. ZE MNĄ:
Alfie i Crispy

Mary_06
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 maja 2018, 18:52
Kontaktowanie:

Re: Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: Mary_06 » 23 maja 2018, 11:54

okej, przetestuje ten pomysł z aromatem waniliowym, może się uda


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: ahimsa » 23 maja 2018, 12:14

Obejrzałam filmiki, no tak, jakbym widziała swoje świnki... Można powiedzieć pocieszające. Dzisiaj na wybiegu położyłam dużą papierową torbę z Lidla (no ale byłam w pobliżu cały czas i obcięłam ucha torby...) - oczywiście był to temat do tłumaczenia sobie nawzajem (poprzez kwikanie i bulgotanie, na szczęście jakoś nie zgrzytały) "dlaczego to właśnie ja sam powinienem w tej torbie przebywać" - ostatecznie nieodwołalnie zajął Bursztynek, potem więc położyłam drugą torbę i też ją chciał zająć, ale w końcu jakoś tam się dogadały i sobie razem do końca trwania wybiegu polegiwały... Ech... ;) :)
Też ciekawa jestem dalszych losów, ja akurat z zapachem nie próbowałam, ale trzymam kciuki.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2018, 19:46 przez ahimsa, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
alvantis
Użytkownik
Posty: 703
Rejestracja: 23 czerwca 2013, 21:34
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Dunia [*], Łatek 1 [*], Łatek 2 [*], Pako [*], Tofik [*] , Mientus [*], Alfie, Crispy
Kontaktowanie:

Re: Łączenie w pary samiczek - mały problem

Postautor: alvantis » 23 maja 2018, 16:12

Mary_06 pisze:okej, przetestuje ten pomysł z aromatem waniliowym, może się uda

no to trzymam kciuki żeby się udało :tooth:

OD 14.04.18r. ZE MNĄ:
Alfie i Crispy

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas