Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Brat dla jedynaka

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
milka445
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 6 grudnia 2012, 10:59
Świnki morskie: Keli i Gerda [*]
Pigulka [*]
Milka [*]
Chika [*]

Kodiś ^^
Kontaktowanie:

Brat dla jedynaka

Postautor: milka445 » 25 lipca 2018, 0:10

Nie wiem czy jest to odpowiedni dział do tego postu...ale wydał się najbardziej powiązany ;)
Hej!
Chciałabym pokrótce przedstawić moją sytuację. Jestem właścicielką około 7 miesięcznego samczyka - Tikiego. :)
Jest to niebywale towarzyskie stworzenie - podchodzi do każdego kto pojawi się w pokoju, zwykle pozwala się także pogłaskać. Zadziwia wszystkich przychodzeniem na zawołanie i bieganiem całymi dniami po pokoju, który jest formą wybiegu dla niego.Nie jest typem pieszczocha, który położy się na kolanach i będzie spał co to to nie. Leżeć owszem leży i śpi, ale w swoich ulubionych miejscach. W skrócie jest śmiałym i nawet odważnym prosiaczkiem, ale też trochę nadpobudliwym i lubiącym czasem dziabnąć, gdy coś mu się nie podoba w moim zachowaniu. :D
I teraz sedno: jest możliwość przygarnięcia dla niego towarzysza - 3 miesięcznego samczyka. i w związku z tym rodzi się pytanie: czy tak śmiała i bardzo aktywna świnka będąca sama, ale (jak to jedynak) rozpieszczana jest w stanie polubić się z mniejszą swinką?
O łączeniu świnek czytałam już parę postów i szczerze mówiąc trochę się tego boję. Że się nie polubią, że będą musiały obok siebie mieszkać...
Ale mam jeszcze jedno pytanie. W tym momencie jetem na czwartym roku studiów, Tiki jeździ ze mną do domu i z powrotem czyli ok. 240 km, raz na 2,3 tygodnie. Zastanawiałam się jak to można byłoby kontynuować z dwoma świnkami?
I czy jeśli będą raz w domu raz na studiach w mieszkaniu to czy za każdym razem trzeba będzie przeprowadzać łączenie/ustalanie hierarchii? I czy różnica w wielkości klatek (rozmiarowo inne - większa w domu) będzie dla nich problemem?

Wybaczcie taki długi post, starałam się skracać ile się dało....


Awatar użytkownika

Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Brat dla jedynaka

Postautor: Darom » 25 lipca 2018, 12:00

milka445 pisze:czy tak śmiała i bardzo aktywna świnka będąca sama, ale (jak to jedynak) rozpieszczana jest w stanie polubić się z mniejszą swinką?

Przykładowo ja mam 2 samce, które myślałem, że na początku się polubią i będą razem żyły w zgodzie. Jednak jakoś się nie dogadali razem i do tej pory się nie dogadują. Jedną świnka lata i burczy na tamtą świnkę, a ta podnosi łepek do góry i pokazuje, że jest naj ważniejsza i dominująca. Bywają też zatargi między nimi na zasadzie, że biegają w kółko za swoimi kuferkami i wygląda to jakby się miksowały, a słychać tylko jęki.
W rezultacie od dłuższego czasu świnki mieszkają osobno w 2 klatkach. Musisz zatem przemyśleć dobrze sprawę. Bo jak będziesz mieć 2 świnki i tylko jedną kochać i dawać tej jednej tylko czułość to tej drugiej śwince będzie przykro i będą świnki zazdrosne. Podobno nie można świnek faworyzować tylko wszystkie obdarowywać tym samym uczuciem. Dlatego Ci piszę, żebyś sprawę dokładnie przemyślała ;)
milka445 pisze: Zastanawiałam się jak to można byłoby kontynuować z dwoma świnkami?

Kupujesz duży dwu osobowy transporterek, tam dajesz sianko, kocyk i jedzonko no i świnki dwie i heja.
Pytanie też czy na długo jeździsz do domu swojego ? bo jeśli jedziesz na dzień czy dwa góra 3 dni - czyli 2 noce to świnki same przetrwają jeśli im tam wszystko odpowiednio przygotujesz. Czyli dasz dużo wody, dużo siania głównie i dużo karmy suchej. Tak żeby im starczyło na te 3 dni wtedy świnki nie będą musiały z Tobą podróżować tyle kilometrów i się męczyć nie potrzebnie przy tym i stresować.
milka445 pisze:I czy jeśli będą raz w domu raz na studiach w mieszkaniu to czy za każdym razem trzeba będzie przeprowadzać łączenie/ustalanie hierarchii?

Myślę, że nie. Jeśli świnki będą się lubiły i będą się miały ku sobie to przeprowadzanie ponownego ustalania hierarchii między nimi nie będzie konieczna :)
milka445 pisze:I czy różnica w wielkości klatek (rozmiarowo inne - większa w domu) będzie dla nich problemem?

Myślę, że aż tak to nie. Ale jeśli przykładowo teraz trzymasz świnki w bardzo dużej klatce, a nagle włożysz je do klatki 20 centymetrowej to na pewno odczują różnicę gdyż zrobi się ciasno i tłoczno nagle.
To samo działa w drugą stronę. Jeśli teraz trzymasz swoje świnki w klatce 20 centymetrowej i nagle włożysz je do klatki o długości 200 cm to świnki się z pewnością ucieszą, że mają tyle wolnego miejsca i tak dużo przestrzeni dla siebie do dreptania, biegania, podskakiwania itd. :)
milka445 pisze:Wybaczcie taki długi post

Wybaczam :D :)


Awatar użytkownika
Weronka
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 września 2018, 10:10
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Bianka i Chewbacca
Kontaktowanie:

Re: Brat dla jedynaka

Postautor: Weronka » 7 września 2018, 10:21

Świnki to nie bernardyny, ich transport w ilosci dwoch raczej nie powinien zrobic ci jakiejs roznicy :D

Nie żałuj tych, którzy umarli. Żałuj tych, którzy żyją bez miłości.


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 11 gości

  • Dołącz do nas