Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dlaczego samica zachowuje się wobec drugiej, jak samiec podczas godów?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Ruda2302
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 września 2018, 21:13
Kontaktowanie:

Dlaczego samica zachowuje się wobec drugiej, jak samiec podczas godów?

Postautor: Ruda2302 » 25 września 2018, 14:12

Witajcie, od miesiąca mam w domu dwie samiczki. Jedna ma ok 5 miesięcy a druga ok 3. Niedawno okazało się, że ta starsza jest w ciąży i to w ostatnim stadium. Do tej pory wszystko było ok, ale od wczoraj ta młodsza zachowuje się, jak samiec. Łazi powoli w koło tej starszej, grucha, wącha jej tyłek. Starsza jest niezadowolona, ucieka, chowa się, ewidentnie kłóci się z małą. O co może chodzić? Już zglupialam, sprawdzałam 5 razy narządy młodej i ewidentnie ma między nogami "Y". W tym wieku nie powinno być przecież mowy o pomyłce w określeniu płci. Czy ktoś miał podobną sytuację? Z góry dziękuję za pomoc i wskazówki.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego samica zachowuje się wobec drugiej, jak samiec podczas godów?

Postautor: ita79 » 25 września 2018, 17:52

to jest zupełnie normalne nawet przy dwóch samiczkach, więc się nie martw. Układ hormonów pewnie się zmienia, bo zaraz starsza urodzi i tym samym pojawi się u niej ruja (poporodowa). Młodsza to czuje więc i sama jest podekscytowana. Jeśli się nie gryzą tylko przepychają to wszystko jest w porządku.

Pamiętaj tylko by małe samczyki oddzielić przed upływem miesiąca od mamy i reszty samic .. czasami już po dwóch tygodniach trzeba jeśli szybciej dojrzewają- inaczej będą kolejne świnki w ciąży


Ruda2302
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 września 2018, 21:13
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego samica zachowuje się wobec drugiej, jak samiec podczas godów?

Postautor: Ruda2302 » 25 września 2018, 21:57

Uff, bardzo dziękuję za odpowiedź, już się uspokoiły nieco, ale miałam stracha, że jednak się pomyliłam co do płci. A w takim razie, jak ma wyglądać karmienie samczykow, jeśli je odziele? Dawać je matce w porach karmienia? Czy jak to zorganizować?


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego samica zachowuje się wobec drugiej, jak samiec podczas godów?

Postautor: ita79 » 26 września 2018, 3:53

właściwie to świneczki od pierwszych dni już powinny jeść to co i dorosłe, więc głód im nie grozi nawet po odstawieniu od cycka. Oczywiście mimo wszystko im dłużej matka karmi tym lepiej dla zdrowia "dzidziusiów" , więc jeśli tylko będziesz miała chęć na pilnowanie dokładne samczyków przystawiając co jakiś czas do cyca to ok. U mnie jak maluchy zaczęły za mamą turkotać i tańczyć by się przypodobać to zabrałam i tyle..bo wtedy już i ona nie miała chęci ich karmić i one nie tym były zainteresowane. Małe miały wtedy coś ponad dwa tygodnie.



Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego samica zachowuje się wobec drugiej, jak samiec podczas godów?

Postautor: Darom » 26 września 2018, 18:13

Proszę bardzo. Niema za co. :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas