Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świniak sika pod siebie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Cholerstwo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 lipca 2019, 21:42
Świnki morskie: Belzebub ❤
Kontaktowanie:

Świniak sika pod siebie

Postautor: Cholerstwo » 22 lipca 2019, 22:28

Cześć,
Widziałam na tym forum bardzo podobne pytanie, jednakże chciałabym ugryźć ten temat z innej strony.

Zacznijmy od tego, że mój Świniak ma lat sześć. Ma piękne, długie włosie (które ze względów higienicznych mu strzygę) i ogólnie jest żywiołową świnką, choć z klatki już wychodzić nie chce (klapka jest otwarta za każdym razem, kiedy jestem w domu, więc ma pod tym względem wolną rękę).

Ostatnio jednak dopadł go jakiś kryzys wieku średniego chyba, bo zaczął sikać tam gdzie leży (choć przez wiele lat tego nie robił). Ma swój ulubiony kąt, w którym spędza większość czasu. Śpi tam, zaciąga ulubione przekąski i stamtąd też marudzi. Nie byłoby w tym nic niepojącego, gdyby nie fakt, że kilka dni przebywania tam sprawia, że Belzebub śmierdzi uryną, a futro w okolicach tylnych łapek jest pożółkłe.
Jakiś czas temu byłam z nim u weterynarza (wpadł mu kawałek siana do oka - paskudna sprawa) i przy okazji zapytałam o to dziwne zachowanie. Pani weterynarz dała antybiotyk i poradziła, aby obserwować czy coś się zmieni i poinstruowała, że jeśli Świniak nie zmieni swojego zachowania, to będzie oznaczało, że problem nie leży ze strony medycznej i ona wówczas nic poradzić nie może. Jak się pewnie domyślacie - nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Jutro jest kolejny dzień, kiedy to będę go kąpać (strasznie od niego cuchnie). Ostatnim razem robiłam to jakiś tydzień temu (może trochę mniej) i nie mam zielonego pojęcia co ja powinnam z tym dalej zrobić. Nie wykazuje on prawie żadnych oznak starzenia (nie licząc już odrobinę wystających kości kręgosłupa, ale to normalne dla starszych świnek). Normalnie je, normalnie narzeka i normalnie się wypróżnia (oczywiście pomijając poruszaną kwestię - kupki i ogólna otoczka są w normie).

Czy mieliście kiedykolwiek takie problemy ze swoimi świnkami?
Co radzicie mi z tym fantem zrobić i jak często powinnam go kąpać?


Mam nadzieję, że ktoś już miał z takim zachowaniem styczność i poradzi mi jak powinnam dbać o sierść mojego pieszczocha. Jak wiadomo siedzenie we własnym moczu sprzyja rozwojowi bakterii - a co za tym idzie - chorób i różnorakich infekcji.
Bardzo będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc.

Z rana pojadę do zoologicznego po nowy domek dla tego śmierdziela. Umyję dokładnie zarówno spód klatki, jak i samego Świniaka. Wsypię świeże trociny i zrobię mu przemeblowanie. Może to go zmusi do zmiany zachowania.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 536
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świniak sika pod siebie

Postautor: MajaiRosie » 23 lipca 2019, 12:59

Cześć, zacznijmy od samego faktu wypróżniania się pod siebie: u świnek morskich jest to normalną sprawą. Większość osobników załatwia się w miejscu gdzie śpi, a zwłaszcza cekotrofy. Przy długowłosych świnkach jest to bardziej widoczne, ze względu na to, że ich włosy mogą się namaczać w moczu.
Takie sprawy nie powinny mieć miejsca przy dobrze chłonnym podłożu, ale jeśli np. posłanie świnek jest polarowe, to nie sposób uniknąć takich sytuacji.

Do jakiego weterynarza chodzicie? Nieco przeraził mnie twój opis, gdzie weterynarz po usłyszeniu, że świniak się częściej brudzi podał mu ANTYBIOTYK. Bez badań moczu, bez posiewu? Proponowałabym zmianę weterynarza na specjalistę od zwierząt egzotycznych, ew. zwierząt futerkowych. W tym momencie antybiotyk może jedynie zaszkodzić.

Ale w jednej kwestii może mieć rację, również nie uważam, że jest to chorobowe (ale warto sprawdzić nerki i pobrać mocz do badania). Z opisu wnioskuję, że świnka żyje sama?
Nagła apatia, zmiana zwyczajów jest oznaką depresji, lub jej wczesnego stadium. Dlaczego świnek nie ma stada?

Co do higieny, to kąpać jak najrzadziej! Najlepiej wcale, bo jedynie zmywasz jego warstwę ochronną i w ten sposób zwierzę jest bardziej narażone na wszelkie choroby. Spróbuj ogolić mu cały zadek i jedynie przemywać mokrą ściereczką.

Nie myśl w kategoriach "zrobił się leniwy, muszę go zmusić do biegania". Świnek może być chory, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Bez zapewnienia mu podstawowych wymagań gatunkowych (klatka odpowiedniej wielkości, stały dostęp do siana i czystej wody, miejsce do spania, schronienie i STADO), zwierzę nigdy nie będzie zachowywać się normalnie, być całkowicie zdrowym i szczęśliwym.


Cholerstwo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 lipca 2019, 21:42
Świnki morskie: Belzebub ❤
Kontaktowanie:

Re: Świniak sika pod siebie

Postautor: Cholerstwo » 23 lipca 2019, 13:23

MajaiRosie pisze:Cześć, zacznijmy od samego faktu wypróżniania się pod siebie: u świnek morskich jest to normalną sprawą.

Wiem, że dla świnek morskich wypróżnianie się pod siebie jest normalną sprawą, ale po tylu latach Świniak dopiero teraz zaczął robić to dosłownie pod siebie. Wcześniej miał swój kącik, w którym załatwiał swoje potrzeby i nie leżał we własnej urynie. Jeśli zauważyłam zmianę zachowania, to automatycznie zaczęłam szukać przyczyny i rozwiązania.

MajaiRosie pisze:Takie sprawy nie powinny mieć miejsca przy dobrze chłonnym podłożu.

Od lat czyszczę mu klatkę w taki sam sposób i używam tych samych trocin. Problem zaczął pojawiać się niedawno (dwa-trzy miesiące temu maksymalnie).

MajaiRosie pisze:Z opisu wnioskuję, że świnka żyje sama?

Niestety tak. Belzebub miał ponad rok, kiedy trafił w moje ręce. Poprzednia właścicielka musiała się świni pozbyć, gdyż po urodzeniu trzeciego dziecka okazało się, że jest ono silnie uczulone. Nie pomyślała ona niestety o tym, że świnki to zwierzęta stadne i że takim działaniem może go tylko skrzywdzić. Chciałam zmienić ten stan rzeczy, ale Świniak najwyraźniej nie znosi innych świnek (nie pytaj mnie dlaczego, bo nie wiem). Jakiś czas później okazało się, że świetnie "dogaduje się" z kotami (pilnowałam kota znajomej przez tydzień) i postanowiłam, że specjalnie dla niego zainwestuje w kota. Faktycznie się dogadują. Kotka śpi czasem w klatce, kiedy Świniak zapiszczy ona zaraz znajduje się obok. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że najlepiej by było, gdyby miał on towarzystwo innej świnki, ale nie jestem tak skrajnie nieodpowiedzialna, aby ryzykować zdrowiem i życiem innej kawii i wrzucić ją do klatki ze Świniakiem, który niezbyt toleruje podobnych sobie.

MajaiRosie pisze:Nie myśl w kategoriach "zrobił się leniwy, muszę go zmusić do biegania"

Absolutnie nie mam zamiaru go zmuszać do niczego. Chciałabym po prostu zadbać o jego higienę i zdrowie.

MajaiRosie pisze:Bez zapewnienia mu podstawowych wymagań gatunkowych (klatka odpowiedniej wielkości, stały dostęp do siana i czystej wody, miejsce do spania, schronienie i STADO), zwierzę nigdy nie będzie zachowywać się normalnie, być całkowicie zdrowym i szczęśliwym.

Mam wrażenie, że robisz ze mnie świnkowego tyrana :v
Dbam o moje zwierzęta bardziej, niż większość właścicieli dba o swoje pociechy. Zawsze starałam się dać im najlepszy standard życia, troszczę się o nie, a one czują się przy mnie kochane i bezpieczne (co w zasadzie widać w ich zachowaniu względem mojej osoby).

Niestety jedyną pożyteczną radą jaką dostałam, to konsultacja z innym weterynarzem (jak wiadomo opinia innego lekarza jest zawsze dobrym pomysłem). Lepsze to, niż nic.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Świniak sika pod siebie

Postautor: Renika » 23 lipca 2019, 13:53

Z opisu wynika że świnka ma problem z drogami moczowymi: albo zapalenie pęcherza albo piasek. Należy zrobić śwince badanie usg które wykluczy kamienie w pęcherzu, piasek, guzy itp. Trzeba dać mocz do badania aby sprawdzić czy nie ma krwi i podwyższonej liczby leukocytów co świadczy o procesie zapalnym. Czy świnka piszczy podczas załatwiania się?
Antybiotyk podaje się po stwierdzeniu stanu zapalnego (nigdy w ciemno bo wybijają florę bakteryjną jelit) + probiotyki. Na lekkie zapalenia można podawać furaginę, meloxidyl (lub inny lek przeciwzapalny), żurawinę a na piasek w pęcherzu Allrodin i Shilintong pian forte.


Cholerstwo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 lipca 2019, 21:42
Świnki morskie: Belzebub ❤
Kontaktowanie:

Re: Świniak sika pod siebie

Postautor: Cholerstwo » 23 lipca 2019, 14:02

Renika pisze:Z opisu wynika że świnka ma problem z drogami moczowymi: albo zapalenie pęcherza albo piasek. Należy zrobić śwince badanie usg które wykluczy kamienie w pęcherzu, piasek, guzy itp. Trzeba dać mocz do badania aby sprawdzić czy nie ma krwi i podwyższonej liczby leukocytów co świadczy o procesie zapalnym. Czy świnka piszczy podczas załatwiania się?
Antybiotyk podaje się po stwierdzeniu stanu zapalnego (nigdy w ciemno bo wybijają florę bakteryjną jelit) + probiotyki. Na lekkie zapalenia można podawać furaginę, meloxidyl (lub inny lek przeciwzapalny), żurawinę a na piasek w pęcherzu Allrodin i Shilintong pian forte.


Świnia nie narzeka podczas wypróżniania. Kupki i mocz wydają się być w normie, ale i tak przejdę się z nim do innego weterynarza i zobaczymy co mi powie.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 536
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świniak sika pod siebie

Postautor: MajaiRosie » 23 lipca 2019, 17:13

Jeżeli z całej tej wiadomości to jedyna porada jaką potrafisz wyciągnąć to szkoda.
Świnek nie "wrzuca się do klatki", a przeprowadza długotrwałe łączenie. Nie ma przypadków beznadziejnych, wręcz określenie "świnka aspołeczna" jest już wykreślone, nawet przez SPŚM czy CCP.
O kocie nie będą pisać, wolę nie wchodzić z tobą w dyskusje o odpowiedzialności.

Podstawa tutaj to jw; morflologia, biochemia z naciskiem na nerki i badanie moczu, dalej kwestie psychologiczne.
Świń był łączony? Próbowałaś z kastratką?


Cholerstwo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 lipca 2019, 21:42
Świnki morskie: Belzebub ❤
Kontaktowanie:

Re: Świniak sika pod siebie

Postautor: Cholerstwo » 23 lipca 2019, 17:34

MajaiRosie pisze:Jeżeli z całej tej wiadomości to jedyna porada jaką potrafisz wyciągnąć to szkoda.


Owszem, niestety z całej Twojej wypowiedzi tylko to było faktycznie przydatną radą do której mam zamiar się dostosować. Pytanie dotyczyło futra Świniaka i zmiany w zachowaniu (przypominam, że chodzi o ZMIANĘ w zachowaniu :v) i w zamian dostałam cały opis oczywistych oczywistości, które faktycznie są przydatne, ale dla osoby, która pierwszy raz ma do czynienia ze zwierzątkiem domowym.
"Wrzucanie świnki do klatki" było skrótem myślowym i sądziłam, że nie trzeba tego podkreślać, bo każdy będzie rozumiał, że nie ma tu mowy o faktycznym wrzucaniu zwierzaka. Cóż, myliłam się.
Niemniej jednak dziękuję za rady i ogólny czas poświęcony w napisaniu odpowiedzi.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 536
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świniak sika pod siebie

Postautor: MajaiRosie » 23 lipca 2019, 17:46

Zacytuję siebie: "zmiana zwyczajów jest oznaką depresji, lub jej wczesnego stadium".
Jeżeli nie potrafisz przyjąć rad do siebie, ani ode mnie, ani od koleżanki wyżej, to może lepiej nie pytaj na takim forum :/

Rad dałam Ci kilka, zaczynając od egzaminacji faktycznych umiejętności waszego weta, przez poszukanie specjalisty, badania, jak czyścić i dbać o takie futro, oraz możliwe przyczyny.


Cholerstwo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 lipca 2019, 21:42
Świnki morskie: Belzebub ❤
Kontaktowanie:

Re: Świniak sika pod siebie

Postautor: Cholerstwo » 23 lipca 2019, 18:29

MajaiRosie pisze::/

Wyluzuj troszeczkę, bo zaczynasz się robić po prostu nieprzyjemna. Nie umniejszam Twojej wiedzy, wzięłam sobie rady do siebie i podziękowałam za nie. Nie rozumiem skąd w Tobie tyle jadu? Od początku Twój stosunek jest troszeczkę niemiły (o czym zresztą napisałam - "Mam wrażenie, że robisz ze mnie świnkowego tyrana :v"). Szukałam rozwiązania na problem, a nie bezsensownej kłótni, która absolutnie nic nie wnosi.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 536
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świniak sika pod siebie

Postautor: MajaiRosie » 23 lipca 2019, 18:34

Może to nie ja powinnam wyluzować ;) Nie wiem gdzie widzisz jad, ani kłótnię. Powodzenia ze świnkiem


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

  • Dołącz do nas