Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dobór świnek - lepsze rozwiązanie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
PaniProsiaczkowa
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 5 marca 2019, 11:06
Kontaktowanie:

Dobór świnek - lepsze rozwiązanie

Postautor: PaniProsiaczkowa » 27 sierpnia 2019, 14:32

Hej. Obecnie mam dwie świnki - miały być dwie samice, ale jedna okazała się samcem (dwie świnki były niemal identyczne i obie odbierane były w tym samym dniu - pani z hodowli dała mi samca zamiast samicy), więc samica jest na 100% w ciąży. Teraz pytanie: lepiej wykastrować samca, czy samicy poszukać domu, a dobrać do niego drugiego samca? Obecnie samica wydaje dźwięki zdenerwowania, a samiec grucha i próbuje z nią kopulować (ale niezbyt często). Świnki były z różnych hodowli, nie były dobrane wcześniej, więc spokojnie mogę je rozdzielić.

Czy samiec po wykastrowaniu zmieni zachowanie i nie będzie chciał ruchać samicy? Czy polubią się i samica już nie będzie piszczeć, kiedy samiec się zbliża? Nie gryzą się ani nic takiego, jednak nie śpią razem.

Świnki są rasowe i hodowca obiecał, że młode przygarnie lub weźmie samicę w ciąży. Jednak ja się już nieco do niej przywiązałem i chciałbym je obie zostawić, ale jestem gotowy oddać samicę, jeżeli nie będzie wyjścia i zachowanie samca się nie zmieni.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Dobór świnek - lepsze rozwiązanie

Postautor: ita79 » 29 sierpnia 2019, 22:43

zachowanie samca się nie zmieni, będzie nadal kopulował z samiczką po kastracji - u mnie tak było.. tylko że mój "nagabywał" samicę wyłącznie kiedy miała ruję a ona nie miała nic przeciwko. Obydwa prosiaczki zgodnie sobie żyły, i nigdy się nie gryzły. Popiskiwanie to tyko "pokrzykiwanie" na partnera - to jeszcze nic złego, a do bójki daleko. Nie rozdzielaj ich z takiego powodu. Zadbaj tylko o miejsce dla każdego- duża klatka, dwa hamaczki, wybieg, i sprawdzaj czy żadne nie jest odganiane od jedzenia lub poidełka.


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Dobór świnek - lepsze rozwiązanie

Postautor: Gegoru » 22 listopada 2019, 22:59

W skrócie. Najlepiej samica dla samiczki. Jeśli samiec to wykastrowany, ale najlepiej taki, który w młodości był wykastrowany, bo jak stary, to może się okazać, że ma jakieś... "nawyki" sprzed wykastrowania i może się okazać, że będzie samiczkę "męczył", oczywiście bez rezultatów ;P

Jak chcesz zachować świnki, to wyjściem jest kastracja samca, co spowoduje, że ze "wspólnych zabaw" dzieci nie będzie, ale czy samiczka będzie szczęśliwa jak samiec będzie ją "męczył" częstym "skakaniem" ;)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas