Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Partner czy partnerka dla samotnej świnki?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
Satoou
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 marca 2019, 1:56
Świnki morskie: Nitro:
- 08.09.2017 - przewidywalna data narodzin,
- 08.12.2017 - data przygarnięcia,
- 03.09.2019 - problemy genetyczne [*]

Mercy:
- 15.05.2018 - przewidywalna data narodzin,
- 30.06.2018 - data przygarnięcia,
Kontaktowanie:

Partner czy partnerka dla samotnej świnki?

Postautor: Satoou » 5 września 2019, 9:45

Dzień dobry,
Równo 2 dni temu odszedł mój ukochany świniak w wieku (dopiero) prawie 3 lat. Zostawił po sobie ogromny smutek w sercach domowników, ale i w klatce, którą dzielił ze swoją partnerką - 1,5 roczną, gładkowłosą samiczką.

Mercy (bo tak się nazywa osamotniona świnka) nie wygląda na mega przygnębioną. Je (być może troszeczkę mniej, ale waga się utrzymuje), biega radośnie po całej klatce, bo nikt już na Nią nie grucha i nie zajmuje ulubionego miejsca. Nadal jest ciekawska i ożywiona.
Jak wspomniałam - ma 1,5 roku, nie była sterylizowana, nie była w ciąży (samiec był wykastrowany).

I tu formułuję pytanie - czy jako nową świnkę do klatki, polecalibyście samca czy samiczkę? Będę zmuszona prawdopodobnie kupić ze sklepu, bo pomimo dodawania ogłoszeń ws. adopcji, odzywają się tylko osoby ze świnkami po 6-7 lat, a wiadomo (nie chcę krakać), może być problem, gdy Mercy (jako młoda świnka) znów doświadczy śmierci kolegi.

Odnośnie samiczek, nie obawiałabym się o niechcianą ciążę, nie musiałabym od razu lecieć do weterynarza od zwierząt egzotycznych na sterylizację, ale... czy 1,5 roczna świnka zaadoptuje się z 3-4 miesięczną kobietką? Jak wspomniałam - jest żywa, energiczna, łatwo idzie ją spłoszyć, ale po chwili szczęśliwa wraca.

Odnośnie samców, to Mercy od ponad roku dzieliła klatkę z dżentelmenem. Był On raczej "zdziadziały", więc głównie obserwował wszystko z ulubionej pozycji, a Ona latała po całej klatce i czasem mu dokuczała. Przyzwyczaiła się do Niego, często ćwierkała etc.

Czekam na porady. Wiem, że dużo zależy od charakteru świnki, a każda jest indywidualna. Mimo wszystko wolę wiedzieć na której płci powinnam się skupić, aby nie zrobić Wojny Stulecia w klatce.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Partner czy partnerka dla samotnej świnki?

Postautor: MajaiRosie » 5 września 2019, 12:58

Czy szukałaś świnek do adopcji z SPŚM? Mają również młode świnki, a przynajmniej będzie gwarancja że są zdrowe.
Nie za bardzo zrozumiałam całego tego postu- masz samca, czy samicę?

Nie sterylizuj zwierzęcia, jeśli nie jest to konieczne! Każdy zabieg to zagrożenie życia, a sterylizacja jest dosyć inwazyjnym.

Wiek przy łączeniu nie ma żadnego znaczenia, zwierzęta nie odczuwają wieku jako takiego, natomiast ważny jest charakter. Przy adopcji świnki z SPŚM masz szansę wcześniej poznać charakter wybranej świnki, a nawet w przypadku (tfu tfu) nieudanego łączenia można świnkę "zwrócić" i spróbować z inną. Najważniejsze to przeprowadzenie odpowiedniego łączenia na dużym, neutralnym terenie.


Awatar użytkownika
Satoou
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 14 marca 2019, 1:56
Świnki morskie: Nitro:
- 08.09.2017 - przewidywalna data narodzin,
- 08.12.2017 - data przygarnięcia,
- 03.09.2019 - problemy genetyczne [*]

Mercy:
- 15.05.2018 - przewidywalna data narodzin,
- 30.06.2018 - data przygarnięcia,
Kontaktowanie:

Re: Partner czy partnerka dla samotnej świnki?

Postautor: Satoou » 5 września 2019, 13:27

Szukałam na SPŚM, nie ma nic z moich okolic, a jestem osobą niemobilną. Większość jest z Warszawy bądź Poznania, ja jestem spod Wrocławia.

Mam samiczkę.

Też się obawiam sterylizacji, ale dwóch weterynarzy od zwierząt egzotycznych straszyło mnie cystami jajnikowymi i stwierdzili, że lepiej wysterylizować młodą świnkę niż usuwać guzy starszej. Posługują się znieczuleniem wziewnym, więc raczej ryzyko jest mniejsze, ale nie staram się uniknąć takiej opcji.
Dlatego bardziej preferowałabym samiczkę. Stąd mój post, aby dowiedzieć się czy wiek/płeć odgrywają tak dużą rolę podczas "łączenia".


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Partner czy partnerka dla samotnej świnki?

Postautor: MajaiRosie » 5 września 2019, 13:33

Świnki z SPŚM jeżdzą po całym kraju, a transport nigdy nie jest problemem.

Można też szukać kastrata, ale jest ich zawsze niewiele. Czy to będzie samica czy kastrat, to większego znaczenia nie ma- przyjmuje się że z samcem kastratem jest łatwiej, ale ja mam 4 samice, wszystkie żyją zgodne ;) Najważniejszy zawsze charakter.

Radzę jeszcze przejrzeć SPŚM niekoniecznie we Wrocławiu, ale też z innych miast. Do mnie wszystkie jeździły, a to z Warszawy, a to z Bydgoszczy, Szczecina itd. A mieszkam w Gdańsku :p

Tutaj masz przykładów kastartów: https://swinkimorskie.eu/nowe_forum/vie ... 98&t=10339
https://swinkimorskie.eu/nowe_forum/vie ... 98&t=10283
https://swinkimorskie.eu/nowe_forum/vie ... 98&t=10282
Samic jest zawsze pełno, to wysyłać nie będę :D


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Partner czy partnerka dla samotnej świnki?

Postautor: Gegoru » 22 listopada 2019, 22:49

W skrócie. Najlepiej samica. Jeśli samiec to wykastrowany, ale najlepiej taki, który w młodości był wykastrowany, bo jak stary, to może się okazać, że ma jakieś... "nawyki" sprzed wykastrowania i może się okazać, że będzie samiczkę "męczył", oczywiście bez rezultatów ;P


_Świniaczkowa_
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 27 maja 2020, 19:07
Świnki morskie: Gucio
Kontaktowanie:

Re: Partner czy partnerka dla samotnej świnki?

Postautor: _Świniaczkowa_ » 27 maja 2020, 19:17

Lepiej samiczkę ;p i tak jak użytkownik Gegoru, uważam, ze jeżeli zdecydujesz się na samca, to powinien być wykastrowany w młodości, aby nie miał nawyków

Życzę jak najszybciej nowego towarzysza dla świnki :tooth:

Polecam świnki od SPŚM, bo wiadomo czym były karmione, czy miały jakieś choroby itp.
Jeżeli natomiast bierzesz z jakiegoś OLX czy cos podobnego, to nie wiadomo, czym świnka była karmiona, czy miała dobre warunki, a czasem nawet nie wiadomo jakiej jest płci (!) :confused:

Uśmiechnij się! Naprawdę warto :P

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Dołącz do nas