Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Łączenie swinek (samce)

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Monnow
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 października 2019, 18:06
Kontaktowanie:

Łączenie swinek (samce)

Postautor: Monnow » 19 października 2019, 18:25

Witam. Mam 2 swinki - samczyki, jedna w sierpniu zaadaptowana ze schroniska ( brak informacji o dokladnym wieku swinki, wiem tylko z e jest mloda) oraz druga wzięta tydzien temu od ludzi którzy chcieli ja oddać- wiek 8mcy. W dniu dzisiejszym zrobiliśmy im wybieg w miejscu w którym żadna z nich nie była i próbujemy je łączyć. Do tej pory było wszystko ok, wiadomo skakały do siebie Ale nie było tragedii. W jednej chwili rzuciły się na siebie i zamieniły się w żywą kulę Ale bez rozlewu krwi itp. Od tamtej pory jedna że swinek całkowicie unika kontaktu z drugą i Wogole stała się taką osowiala, już nie gada po swojemu i chowa się po katach i leży w jednym miejscu. Proszę o poradę czy to jest normalne zachowanie? Bo swinka normalnie była kontaktową i sama pochodziła do glaskania itp A teraz Wogole nie chce podejść i unika kontaktu i jest jak nie ona... I nie powiem zmartwilo to mnie bardzo.. A że jestem pierwszy raz w takiej sytuacji to niewiem czy tak może być i później wszystko wróci do normy czy już całkowicie będzie taki.. :sad:
Będę wdzieczna za jakakolwiek odpowiedź.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Morrigan
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 25 sierpnia 2019, 18:11
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Mairon, Gandalf, Radagast, Bilbo, Melkor [*]
Kontaktowanie:

Re: Łączenie swinek (samce)

Postautor: Morrigan » 20 października 2019, 2:09

Czy wcześniej prosiaczki były jakoś stopniowo poznawane ze sobą (może np. mieszkali w tym samym pokoju albo mogli się widzieć?), czy od razu zostali połączeni na neutralnym wybiegu? Jak prosiaki zareagowały na siebie na początku? Jak świniaki zachowywały się po tej bójce? Mieli jeszcze ze sobą jakieś interakcje, czy ten osowiały świnek nadal skutecznie ucieka przed drugim? Jak zachowuje się drugi prosiak względem kolegi? Interesuje się nim? Czy kiedy się do siebie zbliżają to któryś ma zapędy, żeby dominować, czy może jest od razu agresja + ucieczka? Świnki są nadal razem, w jednej klatce? Czy któryś z nich wcześniej był w tej wspólnej klatce?

Fakt, że świnka się chowa, siedzi w jednym miejscu, nie biega ani nie "gaworzy" itp., najprawdopodobniej oznacza, że czuje się niepewnie i jest zestresowana. Może to wynikać już z samego faktu, że jest w nowym miejscu, wśród nowych zapachów itp. Jeden z moich prosiaków po zmianie samego tylko dywanu w pokoju przez dwa dni nie wychodził z klatki na nowy wybieg :lol: Tu dodatkowo jest nowy członek "stada", była bójka, więc to dla niego z pewnością duży stres :wacko:

Mimo wszystko, jeżeli po kilku godzinach łączenia prosiak nadal byłby osowiały, wystraszony i zestresowany, to raczej nie jest to dobry znak i myślę, że jeżeli powtarzałyby się agresywne zachowania, to warto byłoby przemyśleć rozdzielenie świniaków i podejście do łączenia ponownie, ze jakiś czas, od początku.

Niestety świnkowe interakcje to temat indywidualny i dość skomplikowany, więc trudno cokolwiek ocenić nie widząc jak wygląda sytuacja i jak zachowują się prosiaki, a co dopiero prognozować :) Wszystko zależy od podejścia świnek do siebie.

Ostatnio miałam okazję próbować dwóch "łączeń". Chciałam spróbować stworzyć trio samców, na neutralnym gruncie, ale bez uprzedniego "zapoznania" panów np. przez kratki, czy chwilową wymianę klatek. Jeden prosiak został od razu wykluczony. Po jakimś czasie dwòjka leżała już zrelaksowana przy jedzeniu albo biegała wesoło po wybiegu, a jeden siedział w kącie dbając tylko o to, żeby tyłek był z każdej strony osłonięty. Dwòjka podchodziła do siebie przyjaźnie, ale jak tylko któryś z nich zbliżał się do trzeciego - rozlegało się szczękanie zębów i z miejsca pojawiała się agresja. Nie wytrzymałam, rozdzieliłam odludka od parki.

Za drugim razem dwa samce były łączone stopniowo - najpierw widzieli się przez ok. 2 tyg. przez kratki i na kolanach, mieli zamieniane wybiegi, żeby poznali swoje zapachy itp. Łączenie ich potem poszło bez problemu. Po godzinie na wspólnym wybiegu postanowili wywalić się obok siebie jak dwa leniwce i miziać się nawzajem za uchem.

Podsumowując - nie ma niestety jednej uniwersalnej reguły w tym temacie i trudno cokolwiek przewidzieć.. Wszystko zależy od ich podejścia do siebie. Jest opcja, że świnka oswoi się z nową sytuacją, ale zawsze jest niestety również możliwość, że prosiaki się nie dogadają :confused:

https://photos.app.goo.gl/1wednZTLEZtG2Xtf6
- jeśli macie ochotę poznać moich ukochanych Panów :D

Monnow
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 października 2019, 18:06
Kontaktowanie:

Re: Łączenie swinek (samce)

Postautor: Monnow » 21 października 2019, 20:29

Tak swinki mają od tygodnia klatki koło siebie i cały czas mają kontakt że sobą. Po pierwsze próbie łączenia na drugi dzień od godziny 6 rano prowadziły że sobą dyskusje. Tego dnia również zrobiliśmy próbę łączenia i było tak jak wtedy czyli latanie, zgrzytanie zębami, chwilę odpoczynku A po jakimś czasie rzuciły się na siebie i znowu chwilą walki, potem obydwa leżały wykończone nawet już bliżej siebie i znowu po jakimś czasie ten młodszy i bardziej po przejściach znowu zaczął latać za tym spokojniejszym i złapał drugiego za futro na tyłku tak że w pyszczku mu zostało. Od tego momentu znowu ten spokojniejszy się wycofał i unikał z nim kontaktu. Dzisiaj próba nr 3 i generalnie od samego początku ten spokojniejszy unikał z tamtym drugim kontaktu i odpuscilismy.. stwierdziliśmy że damy im troszkę czasu. Wczoraj po tej całej próbie wzięłam jednego i drugiego na siebie, potem na kanapę i leżały naprawdę blisko siebie ( oczywiście odwrócone pyszczkami żeby nie było awantury) i było wporzadku. Nawet na siebie nie kwiczaly i nie było zgrzytu zebami. Chciałabym żeby się polubiły i zeby mogly zyc w jednej klatce bo napewno nie zamierzam ani jednego ani drugiego oddawać. Ale już niewiem co dalej robić. Kastracja tego agresywniejszego małolata? Czy to jest sposób?



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Dołącz do nas