Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Łączenie starszych samiczka z małą

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Kocojek
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 12 marca 2019, 20:15
Kontaktowanie:

Łączenie starszych samiczka z małą

Postautor: Kocojek » 1 listopada 2019, 8:08

Wczoraj odebrałam około 2 miesięczną świnkę morską. Chciałam ją przyłączyć do moich 8 miesięcznych dziewczyn. Postawiłam je wszystkie na neutralnym gruncie ale moje starsze świnki zaczęły ją gonić i ją przytrzymywać. Mała strasznie piszczała ale nie przerywałam bo jej nie gryzły. Po jakimś czasie sądziłam je do klatki i tam znowu bieganie kwiczenie. Co gorsza moje świnki(te starsze) same zaczęły mieć między sobą spory. W tym wszystkim mała jest strasznie zestresowana. Ma ktoś jakieś rady? Ile to może trwać?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Łączenie starszych samiczka z małą

Postautor: Gegoru » 22 listopada 2019, 23:48

Ja miałem podobną sytuację, jeśli chodzi o łączenie świnek. W sensie chodzi mi tutaj o wiek. Bo miałem prawie roczną Edzię i kilku tygodniową Tosię. U mnie przebiegało trochę inaczej, bo od razu po przywiezieniu młodej świnki wydzieliłem teren neutralny, gdzie świnki się zaznajomiły. W sumie obyło się bez jakiś walk, jazd i nie wiadomo czego. Starsza Edzia obwąchała nową, podeszła do niej z ciekawości, coś tam noskiem trącała i takie typu sytuacje. Młoda Tosia była nowa, wiadomo, trochę się obawiała, kroczyła niepewnie, trochę sztywno, ale hierarchia w stadzie była szybko zaprowadzona przez Edzię, która była większa i starsza, więc młoda od razu była tą uległą ;)

Co do Twojej sytuacji... to każde stado jest inne i niepowtarzalne. Twoje świnki zareagowały inaczej. Znalazłem w Internecie podobną sytuację, gdzie stado wzbogaciło się o nową samiczkę i proces "przyjęcia" przebiegał spokojnie:
https://www.youtube.com/watch?v=IjkkccJRDnw

Jest zasada, że dopóki nie ma krwi, to nie interweniujemy. Muszą się wzajemnie poznać, pościerać. Co do sporów między Twoimi świnkami... nastąpiła pewna dezorganizacja hierarchia struktury, doszła nowa świnka i może jedna ze starszych, która przedtem nie dominowała, teraz chciała objąć hierarchię w stadzie i są spięcia między nimi.

A jak teraz wygląda sytuacja?


cekotrofia
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 7 listopada 2019, 11:07
Świnki morskie: Doctor, Clara, Wanda, Britney
Kontaktowanie:

Re: Łączenie starszych samiczka z małą

Postautor: cekotrofia » 24 listopada 2019, 2:06

Różnica wieku akurat nie ma znaczenia przy dołączaniu kolejnej do stada. Nie przejmowałabym się też kłótniami między starszymi prosiakami. Tak jak pisze Gegoru, nowy członek stada zburzył hierarchię i muszą sobie poustalać wszystko od nowa bo zapanowało ogólne poruszenie
I też wydaje mi się normalne, że starsze przeganiają malucha. To najmłodsza jest najmniejsza i potencjalnie najsłabsza w stadzie, chcą ją jak najszybciej poustawiać do pionu ;) Daj im czas na dotarcie się, znudzenie gonitwami, póki krew się nie leje i tylko biegają i hałasują to wszystko jest w porządku. Muszą to przegadać :p



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas