Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

oswojenie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
tofikania
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 14 marca 2019, 7:39
Świnki morskie: tofik i tuptuś
Kontaktowanie:

oswojenie

Postautor: tofikania » 19 listopada 2019, 14:01

hej wszystkim od 25.09.2019 dostałam drugą świnkę Tuptusia czyli mam ją 1misiąc i pół i jak ją chce wziąć na ręce to ucieka czy mam się martwić? bo moja pierwsza świnka Tofik przyzwczaiła się do mnie po 1mies almo mniej :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: oswojenie

Postautor: Gegoru » 22 listopada 2019, 22:44

Nie martw się. Poczytaj trochę tematów na tym forów odnośnie oswajania. Każda świnka jest inna i każda potrzebuje mieć swój czas, aby się oswoić. Inne dłużej, inne krócej. Świnki mogą pomylić branie na ręce z atakiem przez drapieżnika (takie instynktowne wdrukowanie mają ;)) i dlatego ucieka lub zastyga w bezruchu.

Jak oswoić? W kilku zdaniach, bo nie ma sensu się rozpisywać:

1. Nie denerwować się, że nie wychodzi/że nie chce na ręce, nie wykonywać gwałtownych ruchów. Być cierpliwym i czekać, to się opłaci.
2. Niech się do Ciebie przyzwyczai. Dać klatkę w miejscu, gdzie przebywasz najczęściej albo w pokoju, gdzie najczęściej są ludzie. Niech przyzwyczai się do Twojego głosu, to że nie chce zrobić jej krzywdy, a pomóc.
3. Częstuj jedzeniem, od czasu do czasu, smakołykami. Niech połączy, że Twój widok to przyjemność, jakieś jedzonko, coś miłego. Zobaczysz, że czasami się przyzwyczai i pomalutku, zacznie nawet sama jeść z ręki.
4. Raczej unikałem w klatce czegoś takiego jak domek, gdzie mogłaby się schować. Miałem przez pierwszy okres i to nie zdawało rezultatów. Najlepiej mieć taki hamak z frędzelkami. Ma dodatkowe miejsce do skakania i spania, a na dole ma odgrodzoną swoją strefę przez frędzle i może się czuć bezpiecznie. Jak to zastosowałem, oswajania trwało krócej.
5. Jak już jest na ręce, to delikatnie głaskać, mówić powoli, dać smakołyk, aby ponownie, siedzenie na rękach skojarzyła z czymś przyjemnym i fajnym.

To tak w telegraficznym skrócie ;)



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas