Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnki zaczęły walczyc

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Katarzynka
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 stycznia 2020, 19:40
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: Katarzynka » 8 marca 2020, 20:28

Widzę że dyskusja toczy się dalej wiec napiszę co u nas słychać. Franek i Leon mieszkali w malej klatce, ale tylko na noc byli w niej zamykani i ciagle dochodzilo do wojen. Zmienilismy klatke na 120 cm i dalej to samo- ciągłe gonitwy i walki. U nas nie jest tak że któryś z chłopaków jest dominujacy, obydwaj dążą do ataku. Nie wiem czy jeszcze czekać czy rozdzielać? Myślałam jeszcze o kastracji, ale czytalam opinie że to nic nie daje jesli chodzi o zachowanie


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: MajaiRosie » 9 marca 2020, 10:22

Jestem wolontariuszką SPŚMu i bardzo bym prosiła o niepisanie kłamstw pod naszym adresem. Żadna świnka nigdy nie jest wydawana do życia samemu! Teoria aspołeczności została obalona lata temu. Każdej śwince należy zapewnić stado, żadna nie jest szczęśliwa żyjąc samemu. Kłótnie to normalne zachowanie społeczne, które musimy przestać postrzegać jako coś złego.

Co do aktualnej sytuacji- to prawda, że kastracja nie zmienia zachowania. Twoje świnki weszły teraz w okres dojrzewania i walki mogą się nasilać. Jeśli jednak nie sprawiają sobie ran, to nie należy ich rozdzielać- każde rozdzielenie to wielki stres i jedynie co, to pogorszy sytuację i napięcie między nimi. Czy w klatce mają domki? Przy samcach zawsze polecane jest posiadania po minimum 2 miski, poidła, poslania itd. Na czas ustalania hierachii, dobrze jest zapewnić im jak największą przestrzeń i brak rzeczy, o które mogliby się pokłócić (mam na myśli domki, mostki). Jeśli sytuacja jest faktycznie napięta może się pokusić o przeprowadzenie łączenia, tak jakby nigdy się nie poznali. Odświeżenie ich relacji może pomóc z dogadaniu się ;)


Katarzynka
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 stycznia 2020, 19:40
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: Katarzynka » 9 marca 2020, 11:32

U nas wszystkiego jest po 2 maja domki, miski, łóżeczka. Są też 2 paśniki tylko poidelko 1 bo tylko Leon pije wodę. Każdy dostaje osobno jedzenie, ale i tak sobie podbierają. Zieleninę potrafia jeść razem np. galazkę pietruszki wyrywaja sobie, ale nie walczą. Razem z nimi mialam juz w życiu 7 swinek i nigdy nie było takich problemów dlatego jestem trochę zdezorientowana i nie wiem co robić.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: MajaiRosie » 9 marca 2020, 16:39

Na ten moment ciężko cokolwiek doradzić, ponieważ nie widzę świnek, oraz tego jak się zachowują. Typowa walka jest wtedy, gdy świnki zamieniają się w kulę rodem z kreskówek, w której ciężko dostrzec, co tak naprawdę się tam dzieje. Polecałabym nagrać filmik ich zachowania, nie ma co panikować na zapas ;)


Katarzynka
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 stycznia 2020, 19:40
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: Katarzynka » 9 marca 2020, 19:48

U nas to bardziej przypomina zaloty niż prawdziwą walkę. Prosiaki latają w koło, kręcą tyłkami i wydają ćwierkające dźwięki, ale wybijają sobie zęby i mają pogryzione pyszczki i to mnie martwi. Mam nadzieję że na tym się skończy i gorzej już nie będzie


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: MajaiRosie » 10 marca 2020, 9:47

To co opisujesz, to typowe dojrzewanie. Przechodzi po kilku miesiącach. Czy są faktycznie jakieś urazy?


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: Gegoru » 10 marca 2020, 11:06

Odnośnie łączenia świnek można napisać jedno zdanie: "Dopóki nie ma krwi, nie interweniować". Oczywiście to taki telegraficzny skrót i można różnie interpretować. Chodzi o to, że mowa tutaj o samcach, które mogą bardziej rywalizować o terytorium, do tego okres dojrzewania, może na to na nachodzić jakieś indywidualne przyzwyczajenia i osobowość świnki.


Katarzynka
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 stycznia 2020, 19:40
Kontaktowanie:

Re: Świnki zaczęły walczyc

Postautor: Katarzynka » 10 marca 2020, 12:54

Aż tak strasznych urazów nie ma tylko pogryzione pyszczki, uszy i połamane zęby. Mam nadzieję że juz gorzej nie będzie


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas