Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Łączenie świnek

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Bizonek96
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 grudnia 2019, 8:43
Kontaktowanie:

Łączenie świnek

Postautor: Bizonek96 » 24 grudnia 2019, 8:50

Witam rok temu kupiłem swinke morska dziubka ma ponad 12 Msc nigdy nie był agresywny wczoraj dokupilem młodego prosiaczka 2msc stary cały czas się dobija do młodego kręci tylkiem gryzie pręty a gdy ich wypuszcza razem to co 5 sekund Dziubek próbuje to robić z młodym nie gryzie go krew się nie leje ale on jest taki malutki nie wiem co mam robić :( pomocy boję się że jak ich zostawię to się zamecza na śmierć


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Łączenie świnek

Postautor: Gegoru » 26 grudnia 2019, 1:21

Ja miałem podobną sytuację, jeśli chodzi o łączenie świnek. W sensie chodzi mi tutaj o wiek. Bo miałem prawie roczną Edzię i kilku tygodniową Tosię. U mnie przebiegało trochę inaczej, bo od razu po przywiezieniu młodej świnki wydzieliłem teren neutralny, gdzie świnki się zaznajomiły. W sumie obyło się bez jakiś walk, jazd i nie wiadomo czego. Starsza Edzia obwąchała nową, podeszła do niej z ciekawości, coś tam noskiem trącała i takie typu sytuacje. Młoda Tosia była nowa, wiadomo, trochę się obawiała, kroczyła niepewnie, trochę sztywno, ale hierarchia w stadzie była szybko zaprowadzona przez Edzię, która była większa i starsza, więc młoda od razu była tą uległą ;)

Co do Twojej sytuacji... to każde stado jest inne i niepowtarzalne. Twoje świnki zareagowały inaczej. Znalazłem w Internecie podobną sytuację, gdzie stado wzbogaciło się o nową samiczkę i proces "przyjęcia" przebiegał spokojnie:
https://www.youtube.com/watch?v=IjkkccJRDnw

Jest zasada, że dopóki nie ma krwi, to nie interweniujemy. Muszą się wzajemnie poznać, pościerać.

A jak teraz wygląda sytuacja?


Bizonek96
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 grudnia 2019, 8:43
Kontaktowanie:

Re: Łączenie świnek

Postautor: Bizonek96 » 26 grudnia 2019, 10:25

Wielkie dzięki za odpowiedź gwałtu już nie ma na całe szczęście :) młody jak siedzi i się nie rusza jest spokój gdy tylko się poruszy aby zjeść lub napić się starszy Dziubek odrazu idzie powolnym krokiem zarzucając kuperkiem i gruchajac oczywiście przeszkodzić franiowi ale od czasu do czasu uda mu się napić i coś przekasic mówisz żeby nie wtrącać się? Bo od czasu do czasu odganiam dziubka a i czasami dość często wacha kuperek Franka nie ma pomiędzy nimi agresji chciałem dzisiaj dokupić klatkę małemu czy może zostawić ich w jednej doradzcid mi z góry dzięki


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Łączenie świnek

Postautor: Gegoru » 30 grudnia 2019, 1:14

Tak, nie wtrącać się, dać im czas. Im czas płynie inaczej niż nam ludziom.

Mam pytanie, czy na pewno masz pewność, że to samce? Pytam, bo ja mam samiczki, jedna o rok starsza i właśnie weszła w okres zalotów/rui, frywolnie grucha i macha kuperkiem do drugiej świnki, a tamta mówiąc delikatnie, jest młoda i lekko wystraszona ;) Nie wiem czy u samców jest podobnie, musiałbym doczytać.

Po co kupować drugą klatkę? Minusem jest koszt drugiej klatki, bo to nie jest mały wydatek plus znaleźć miejsce, gdzie można byłoby postawić i nie zagracić sobie pokoju. Pomijam kwestię, że to nic nie zmieni, bo ich relacje zostaną zawieszone. Rozumiem, gdyby była nieustanna agresja do krwi, ciągłe walki, dwie wirujące kulki futer, a tak... do przeżycia. Wiadomo, że ma się wizję, że świnka leży jedna na drugiej wesoło rozwalone i sobie śpią, ale nie zawsze tak jest. Mam drugą świnkę od końca sierpnia i na razie wciąż się zaznajamiają i im to powoli idzie, ale do przodu ;)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas