Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Przeganianie i gryzienie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
newtie
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 1 stycznia 2019, 16:54
Świnki morskie: Pączuś
Kontaktowanie:

Przeganianie i gryzienie

Postautor: newtie » 26 marca 2020, 11:24

Czesc
Mam niemaly problem z zachowaniem u mojej starszej swinki. Do tej pory mlodsza i starsza dogadywaly sie swietnie, spaly razem, jeszcze wczoraj jadly z jednej miski, no wiadomo czasem wystapily jakies nieporozumienia, ale to tylko chwilowe. Dodam jeszcze, ze mlodsza swinka ma okolo 10 miesięcy, starsza- ponad poltora roku. Dzisiaj nad ranem, kolo godziny 6 obudzilo mnie burczenie starszej ze swinek. Pomyslalam- ok, zdarza jej sie tak burknac na mlodsza. Jednak swinka zaczela gonic mala dookola klatki i probowala ja ugryzc, bez przerwy burczac. Probowalam ja jakos uspokoic, ale nic nie dalo, wiec rozdzielilam swinki, zeby nic zadnej sie nie stalo. Kiedy zamknelam obydwie klatki starsza swinka zaczela gryzc prety od klatki. Robila to bezustannie przez jakies pol godziny. Kiedy doszlam do wniosku, ze nie przestanie tego robic wpuscilam ja znow do klatki malej
Znow to samo. Ponowanie rozdzielilam swinki i teraz kompletnie nie wiem co robic. Boje sie, ze jedna drugiej zrobi krzywde. Mam po prostu przeczekac? Czy moge cos zrobic, zeby sie uspokoily? Co moze byc przyczyna?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Przeganianie i gryzienie

Postautor: MajaiRosie » 26 marca 2020, 13:21

Od jak dawna mieszkają razem? Jak zostało przeprowadzone łączenia? I jakiej wielkości jest ich klatka?
Jak brzmi to 'burczenie'? Na pewno nie pomyliłaś tego zachowania z rują? Może to wyglądać jak podgryzanie, to bardziej 'gonienie pyskiem' i naskakiwanie. Całkiem normalne zachowanie, w ogóle nie jest przejawem agresjii- zdarza się mniej- więcej co miesiąc i trwa 1-2 dni. Pamiętaj- jeśli nie ma ran, nie ma krwi- nigdy nie rozdzielaj świnek! Raz połączonych nie rozdzielamy, to ogromny stres dla obu, a jedyne co, to pogorszy sytuację i napięcie między nimi. Każde rozdzielenie zmniejsza szanse na złagodzenie relacji.


newtie
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 1 stycznia 2019, 16:54
Świnki morskie: Pączuś
Kontaktowanie:

Re: Przeganianie i gryzienie

Postautor: newtie » 26 marca 2020, 14:48

MajaiRosie pisze:Od jak dawna mieszkają razem? Jak zostało przeprowadzone łączenia? I jakiej wielkości jest ich klatka?
Jak brzmi to 'burczenie'? Na pewno nie pomyliłaś tego zachowania z rują? Może to wyglądać jak podgryzanie, to bardziej 'gonienie pyskiem' i naskakiwanie. Całkiem normalne zachowanie, w ogóle nie jest przejawem agresjii- zdarza się mniej- więcej co miesiąc i trwa 1-2 dni. Pamiętaj- jeśli nie ma ran, nie ma krwi- nigdy nie rozdzielaj świnek! Raz połączonych nie rozdzielamy, to ogromny stres dla obu, a jedyne co, to pogorszy sytuację i napięcie między nimi. Każde rozdzielenie zmniejsza szanse na złagodzenie relacji.


Hm, totalnie nie wpadlam na to, ze moze byc to ruja! Swinki sa ze soba razem juz czwarty miesiac i nigdy wczesniej nie zachowywaly sie w ten sposob, wiec przestraszylo mnie to i pod wplywem nerwow po prostu zamknelam ta starsza w klatce. Lacznie ich wybieg ma okolo 120cm x 85cm, wiekszego posiadac mozliwosci nie mam niestety. Dzieki za ta informacje o rozdzieleniu, myslalam, ze mozna zamknac na chwile jedna w jednej klatce, druga w drugiej.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Przeganianie i gryzienie

Postautor: MajaiRosie » 26 marca 2020, 15:23

Jeśli to było typowe gruchanie, ruszanie tyłeczkiem i naskakiwanie to zdecydowanie ruja ;) Nie ma się czym przejmować, skoro warunki mają dobre to na pewno nie jest to nagły atak na podłożu agresywnym


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Przeganianie i gryzienie

Postautor: ita79 » 26 marca 2020, 20:24

podczas rui samiczki też potrafią być wredne (pod wpływem hormonów) i jeśli jedna jest mniejsza i mocno zdominowana to krzywda jej się stać może - pogryzienie. U mnie nawet dominujący samiec kiedy samiczka wchodziła w okres rui nieźle musiał unikać samicy. Nie dochodziło do ranienia tylko dlatego, że u mnie jest wybieg zawsze otwarty i miał gdzie zwiewać .(ps. samiec kastrowany, i po kilku miesiącach od kastracji zmniejszyła mi się chęć na amory - stąd wściekłość samiczki)



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas