Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nowe świnki / zachowanie wobec człowieka

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Cavalier
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwietnia 2020, 9:04
Kontaktowanie:

Nowe świnki / zachowanie wobec człowieka

Postautor: Cavalier » 10 kwietnia 2020, 9:23

Hej!
Jestem nowym na forum właścicielem dwóch młodych świnek - Gilberta i Rudego (mają ok. 3 m-ce). Świnki zakupiłem jakoś na początku marca, więc są ze mną już od około miesiąca. Na samym początku świnki miały dwie wizyty u weterynarza, z racji zapalenia górnych dróg oddechowych i ucha, ale teraz są już w pełni zdrowe i kwikające :D
Świnki w klatce bardzo pozytywnie reagują na człowieka, podchodzą do niego, dają się głaskać w klatce, sama ręka w klatce nie stanowi problemu, Rudy potrafi nawet wyjść na ręce. Gilbert jest nieco wycofany, ale za jedzenie zrobi wszystko, więc też pozwala na dużo będąc w klatce.
Jednak w momencie brania Świń na ręce, siedzą spokojnie mniej niż minutę i od razu szukają wyjścia z kolan, czy to na podłogę czy do klatki.
Drugą kwestią jest pan Gilbert - w klatce stara się dominować Rudego, ale w momencie gdy biegają po domu, Gilbert chodzi tylko i wyłącznie za Rudym, a jak Rudy zniknie mu z radaru to szuka miejsca żeby się schować i siedzi tam, dopóki nie spotka Rudego w trakcie podróży, jest zdecydowanie bardziej nieufny, nie podchodzi do mnie jak biega w przeciwieństwie do Rudego.
Wobec powyższego 2 pytania:
1. Czy jest coś co można zrobić, aby pozytywnie reagowały na "wizytę" na kolanach? Starałem się dawać im przysmaki, ale mimo wszystko nie potrafią wytrzymać długo.
2. Jak zachowywać się wobec Gilberta, by ten stał się bardziej ufny i mniej płochliwy? Dodam, że chwilę po zakupie to on był tym odważniejszym.
IMG_20200409_102922.jpg


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Nowe świnki / zachowanie wobec człowieka

Postautor: MajaiRosie » 10 kwietnia 2020, 10:41

Jeśli zwiewają z kolan, to dawaj im taką możliwość, nie trzymaj na siłę. Najlepiej usiądź w środku wybiegu, żeby jak zeskoczą to mogły sobie spokojnie pobiegać, lub wrócić do klatki. Nie każda świnka lubi głaskanie i możliwe, że chłopaki po prostu nie przepadają za taką formą spędzania czasu- uszanuj to ;)
Chłopaki są teraz w wieku dojrzewania, więc mogą być próby ustalania hierarchii na nowo. Jedyne co, to możesz płochliwego dalej oswajać, przekonywać do siebie. Niemniej jednak, pamiętaj, że każda świnia ma swój charakter, którego nie zmienisz. W klatce może być macho podskakującym do drugiego, a ludziom nie ufać. To jest całkowicie w porządku. Buduj zaufanie pomiędzy wami, nic na siłę, a może kiedyś się bardziej otworzy.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas