Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Szczękanie zębami

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Rosół
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwietnia 2020, 11:34
Kontaktowanie:

Szczękanie zębami

Postautor: Rosół » 29 kwietnia 2020, 18:19

Cześć!
Mam mojego młodego samczyka od dwóch tygodni. Na początku, wiadomo, był nerwowy i bał się, ale udało mi się go oswoić do tego stopnia, że bez problemu dawał się głaskać w klatce wydając charakterystyczne "skrzypienie", a nawet sam wychodził z klatki na moje kolana i domagał się pieszczot.
Cztery dni temu zmieniłam mu klatkę z 70x50 na 80x50. Początkowo wydawał się zadowolony, jednak po kilku godzinach zaczął co jakiś czas szczekać zębami. I tak szczęka co jakiś czas do teraz. Czytałam, że szczękanie może być spowodowane niezadowoleniem, niechęcią do bycia ruszanym. Jednak Antek szczęka nawet kiedy jestem daleko od klatki, ma jedzenie i wodę. Dodatkowo, kiedy próbuję pogłaskać go w klatce zamiast "skrzypieć" jak wcześniej, mruczy i burczy.
Myślicie, że może to być spowodowane zmianą klatki? Ktoś może miał taki problem? Co mogę zrobić, żeby znów był zadowolony?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Szczękanie zębami

Postautor: MajaiRosie » 29 kwietnia 2020, 19:52

Przykro mi to pisać, gdyż domyślam się że chodzi tu również o kwestie finansowe, ale zacznijmy od tego, że świnki to zwierzęta silnie stadne. Dlaczego żyje on sam? Powinien zostać połączony z innym samcem. Dalej, klatka którą posiadasz jest o wiele za mała. Dla samców kawii domowej MINIMUM to klatka 120cm długości. Mniejsza jest po prostu fizjologicznie nieodpowiednia, nawet jeśli jest on wypuszczany na wybiegi.
Szczękanie zębami może mieć podłoże w wielu kwestiach- niezadowolenie, ból, choroba fizyczna, depresja. Nie wiem czym jest 'skrzypienie'. Mruczenie jest jedyną oznaką zadowolenia. Mruczenie/burczenie może być też oznaką dominacji, lub sezonu godowego. Skrzypienie (jeśli chodzi tutaj o popiskiwanie) to niezadowolenie, ból.
Myślę, że tutaj poradą może być jedynie polepszenie warunków tego zwierzaka, oraz wizyta u specjalisty od zwierząt egzotycznych. Gdzie samiec był kupiony/adoptowany? Może być chory, a nie pokazywać tego ;)


Rosół
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwietnia 2020, 11:34
Kontaktowanie:

Re: Szczękanie zębami

Postautor: Rosół » 29 kwietnia 2020, 21:22

Zdaję sobie sprawę z tego, że powinnam dokupić mu kolegę, niestety w tym momencie nie jest to możliwe ☹️ Antek jest ze sklepu zoologicznego, był u nas na Wielkanoc, bo miał grzybicę (mój tata jest weterynarzem i zajmuje się zwierzakami z tego sklepu). Wiem, że świnek nie powinno się brać ze sklepów, ale przez czas spędzony u nas zdążyłam się do Antka bardzo przywiązać i tym sposobem został na stałe. Drugą świnkę chciałabym już jednak adoptować, ale moja mama nie jest zachwycona tym pomysłem. Może jak wrócę na studia do mojego mieszkania to uda się zorganizować towarzystwo. Chyba, że faktycznie będzie miał objawy depresji, wtedy na pewno zrobię wszystko, żeby kompana załatwić wcześniej. Co do samopoczucia Antka, to oczywiście godzinę po napisaniu posta przyszedł się gościu poprzytulać i po raz pierwszy od przeprowadzki położył się na zewnątrz domku a nie w środku :D może po prostu niepotrzebnie spanikowałam, a chłopak po prostu długo się przyzwyczajał ;)


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Szczękanie zębami

Postautor: MajaiRosie » 30 kwietnia 2020, 9:48

Depresja jest w większości przypadków głęboko ukryta. Jako rodzina weterynarza, powinniście być bardziej niż świadomi jego wymagań gatunkowych. Trzymanie go w małej klatce, samotnie jest po prostu egoistyczne. Spróbuj porozmawiać w mamą, że jest to tutaj waszym obowiązkiem. Samotne świnki wydzielają więcej kortyzolu, który jak wiemy może zrobić spustoszenie w całym organizmie. Samotny będzie częściej chorował, może być bardziej wybredny i będzie się dłużej oswajał ;)


Aleks_i_Zea
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 7 kwietnia 2021, 14:25
Świnki morskie: Zea
Kontaktowanie:

Re: Szczękanie zębami

Postautor: Aleks_i_Zea » 26 kwietnia 2021, 11:54

Prawdopodobnie twój świnek ma przerost zębów. Nie martw się tym, większość świnek to ma. Udaj się z tym do weterynarza, by obciął ząbki. Szczękanie jest również oznaką niepokoju, złości i.t.d. Świnki do zwierzęta stadne więc dokup mu SAMCZYKA ! Jak kupisz drugą świnkę minimalne wymiary dla dwóch samców to 100x50cm, jednak najmniejsze dobre wymiary to 120x50cm. Jak więcej miejsca tym lepiej. Jeżeli zdecydujesz się na klatkę 100x50 pamiętaj o wybiegu. Jaki związek ma jedno z drugim? Świnki mogą toczyć walki o terytorium. Szczękanie może być ostrzeżeniem drugiego osobnika przed atakiem. Nie rozdzielaj świnek w takim przypadku. JEST JEDEN WYJĄTEK ! Jeżeli pojawi się krew załóż rękawice i rozdziel świnki. Rękawice są po to, by zdenerwowana ,świnka nie ugryzła. Powodzenia!



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas