Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Głaskanie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Madzia PL
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 czerwca 2020, 18:57
Kontaktowanie:

Głaskanie

Postautor: Madzia PL » 20 czerwca 2020, 19:16

Hejka, chciałam się was spytać czy ktoś ma podobną sytuacje jak ja z moją świneczką. Wydaję mi się, że Dianka nienawidzi głaskania. Jest oswojona, ponieważ mieszka u mnie już 3 lata i mnie lubi, jednak przez ostatnie kilka miesięcy zauważyłam, że nie lubi głaskania - zazwyczaj sytuacja wygląda tak, że po kilku minutach głaskania świargocze ząbkami. Tydzień temu odkryłam, że świnki nie lubią głaskania po tylnie części ciała (co było szokiem bo mam świnki od 5 lat i ogólnie się nimi interesuję), więc przestałam ale sytuacja jest taka sama + wstyd się przyznać, ale moja świnka tylko raz gruchotała przy głaskaniu przez całe 3 lata! Oczywiście nie głaszcze jej w jakiś upośedzony sposób, tylko lekko spokojnie i wgl. Dodam jeszcze, że to nie jest znak, że chce jej się siku lub, że nie lubi być po za klatką. Czy ma ktos podobną sytuację z prosiakiem?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Głaskanie

Postautor: MajaiRosie » 21 czerwca 2020, 10:40

Większość, lub duża część świnek nie przepada za głaskaniem. To są raczej zwierzęta do obserwowania, a ich opiekunowie często zapominają o tym. To prawda, że głaskanie po zadku jest dla nich bardzo nieprzyjemne, to samo z bokami czy brzuchem. Jako odpowiedzialny opiekun powinnaś zaakceptować jej upodobania i umilać czas w inny sposób :) Może głaskanie pod brodą, lub po prostu leżenie blisko Ciebie? Czy masz drugą świnkę? To też czasami pomaga im się przekonać


Madelynn
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 lipca 2020, 9:20
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Głaskanie

Postautor: Madelynn » 10 lipca 2020, 9:25

To dla mnie odkrycie... Myślałem, że wszystkie zwierzęta domowe (większość z nich) lubią być petowane. Moja świnka normalnie na to reaguje. Nie entuzjastycznie, ale nadal nie odwraca twarzy.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Głaskanie

Postautor: MajaiRosie » 10 lipca 2020, 10:59

Oczywiście ze nie :) Przyglądając się bliżej behawiorystyce zwierząt domowych, duża część psów i kotów nie lubi być dotykana, nie wspominając już o drobniejszych gryzoniach, dla których samo podnoszenie ręki nad głowę jest wielkim stresem i ciężko je przyzwyczaić do tego ruchu.


Helena
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 lipca 2020, 0:51
Kontaktowanie:

Re: Głaskanie

Postautor: Helena » 17 lipca 2020, 1:03

Witam, ja mam cztery świnki i jedna z nich nie lubi głaskania. Jest indywidualistką, potrafi ugryźć a jak tylko widzi, że moja ręka zbliża się w jej kierunku od razu zgrzyta zębami. Bardzo rzadko i tylko na jej warunkach da się pogłaskać pod broda. Reszta prosiaczkow bez problemu poddaje się glaskaniu ale raczej pod broda.



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas