Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dzikie świnki

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
kasiaga38
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 3 lipca 2020, 21:34
Kontaktowanie:

Dzikie świnki

Postautor: kasiaga38 » 3 lipca 2020, 21:51

Witam, bardzo proszę doświadczonych forumowiczów o podzielenie się radami.
Ponad miesiąc temu kupiliśmy w sklepie zoologicznym (tak wiem, sklep zoologiczny to nie był dobry pomysł - teraz już to wiem) dwie świnki morskie około 7 - 8 tygodniowe, prawdopodobnie samiczki. Świnki mieszkają w klatce 120x57, jako podłoże mają matę łazienkową, a pod nią pelet. Dostają jedzonko 3 razy dziennie, rano suszone zioła, drugi posiłek to głównie świeże warzywa i 3 posiłek też zioła + karma versele laga comlete na zmiane z beaphar nature. Poza tym 24/24 jest sianko węgrowskie i świeża woda w poidełkach. Wszystko wydawałoby się ok gdyby nie fakt, że świnki nie dają się oswoić. Pierwsze 3 dni miały spokój, siedziały w domku i wychodziły tylko w nocy na jedzenie i picie. Minął miesiąc a one nadal wyłaniają sie tylko na posiłki lub chwilę pobiegać. Jeśli tylko ktoś zbliży się do klatki od razu chowają się w domku. Kilka razy wyjęliśmy je z klatki ale był taki kwik, że próbowaliśmy wyciągać np. gdy były w kuwecie i razem z kuwetą. Puszczone na kocu poza klatką uciekają w kącik i tyle z biegania. Staramy sie mówić do nich, dawać przysmaki, siedzieć przy klatce, obserwować, głaskać, przy czym jedna ze świnek nie daje sie pogłaskać w ogóle, a druga jeśli na to pozwoli uderza główką w rękę - nie wiem czemu. Martwie sie, że takie dzikie już zostaną, tym bardziej że świnki znajomych już po dwóch tygodniach wchodziły same na rękę. Czy ktoś coś w tym temacie?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Dzikie świnki

Postautor: MajaiRosie » 6 lipca 2020, 19:08

Biorąc świnki pod swój dach, musimy być świadomi jaki to gatunek ;) Świnki to bardziej zwierzęta to obserwacji, nie przytulania. Zdarzają się świnki uwielbiające głaskanie, ale jest to stosunkowo rzadkie. Niektóre z nich nigdy się w pełni nie oswoją. Pamiętajmy, że jest to również uwarunkowane genetycznie- świnki z zarejestrowanej hodowli mają większe predyspozycje do bycia pro-ludzkimi, niż ze sklepu, gdzie wszystkie poprzednie pokolenia żyły również w koszmarnych warunkach, nie mając praktycznie kontaktu z ludźmi.
Jedyne co tutaj mogę pomóc, to zachowanie cierpliwości i nie robienie nic na siłę. Dać im możliwość uciekania do bezpiecznego schronienia i nigdy nie pozbawiać ich tej możliwości- zaburzy to ich zaufanie. Oswajanie to proces kilku miesięcy-kilku lat. Należy zacząć od karmienia z ręki, przez kolejne tygodnie powoli zaczynać je delikatnie dotykać po klatce pierściowej, za uszami. Budując zaufanie będą mniej uciekać, a w końcu pozwalać się podnosić. Może nigdy nie będą fankami siedzenia na kolanach, ale mają do tego 100% prawo.
Najważniejsze- nic na siłę! Nie chcą być głaskane, nie zmuszajcie ich.


Helena
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 lipca 2020, 0:51
Kontaktowanie:

Re: Dzikie świnki

Postautor: Helena » 17 lipca 2020, 1:43

Nie ma jednej reguły na oswajanie świnek. Każda jest inna ale każdej trzeba okazać dużo cierpliwości. Mam cztery świnki, ta która jest z nami najdłużej oswoiła się najpóźniej.Po roku dopiero. Ta która adoptowałam najszybciej mi zaufała i jest teraz przekochanym prosiaczkiem, ale też nie zawsze daje się pogłaskać. Także wytrwałości, cierpliwości.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości

  • Dołącz do nas