Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy świnka jest zdziczała?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
igloc
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 listopada 2020, 19:04
Kontaktowanie:

Czy świnka jest zdziczała?

Postautor: igloc » 11 listopada 2020, 19:18

Witam jestem tu nowa.
Mam świnkę od tygodnia i próbuję ją oswoić. Dziś przyszedł czas na pierwsze sprzątanie klatki- wzięłam świnkę na ręce i poprosiłam mamę, żeby posprzątała- chciałam spróbować wziąć ją na ręce, żeby zaczęła się do tego przyzwyczajać. Gdy chciałam ją wziąć to zaczęła biegać po całej klatce, nawet z niej wyskoczyła (spokojnie, nic jej się nie stało bo była na stoliku) w końcu ją wzięłam i położyłam na brzuchu, ale ciągle uciekała. Zawsze też jak wchodzę do pokoju, albo się do niej zbliżam to od razu ucieka do domku, więc dziś wyłożyłam jej domek, żeby się oswajała do otoczenia, a w miejsce domku umieściłam sianko. Jednak mam wrażenie, że jeszcze bardziej jest przerażona. Szybko biega po całej klatce rozwalając przy tym na około trociny. Boi się, gdy chcę obok usiąść i porozmawiać. Wcześniej, gdy jeszcze miała domek to wystawiałam rękę z kawałkiem jabłka, ale nawet się nie poruszyła, a z domku wychodziła w nocy, i gdy byłam w drugiej części pokoju.
Co mam zrobić, żeby ją oswoić? Boję się teraz wsadzać rękę z przysmakiem do klatki bo jak tylko podchodzę do klatki to już biega i chowa się w sianku. Mam dać jej spokój i do niej mówić czy brać na ręce na siłę czy może nic, żeby się trochę przyzwyczaiła?
Przepraszam za chaotyczną wypowiedź, ale naprawdę nie wiem co mam zrobić. :(


Awatar użytkownika

KaneX_
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 listopada 2020, 8:00
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka jest zdziczała?

Postautor: KaneX_ » 17 listopada 2020, 17:48

Hej. Wydaje mi się, że Twoja świnka potrzebuje więcej czasu, oswajanie świnki może trwać zdecydowanie dłużej niż tydzień. Daj jej czas na zaklimatyzowanie się z nowym otoczeniem, zapachem, ludźmi, a później staraj się ją oswajać. Jeśli aż tak bardzo się boi, to nie wyjmuj jej na siłę (oczywiście oprócz na czas sprzątania klatki). Tak jak napisałaś, mów do niej, przebywaj w otoczeniu. Pamiętaj aby świnka była zostawiona w miejscu cichym, gdzie nie kręci się dużo osób. Dobrze byłoby jakby była u Ciebie w pokoju, wtedy szybciej pozna Twój zapach i przyzwyczai się do Twojego towarzystwa. Za kilka dni możesz próbować codziennie wkładać rękę z jakimś smakołykiem - na pewno w końcu się skusi. Później ją głaszcz, a na końcu wyjmuj. Takie etapowe przyzwyczajanie będzie lepsze niż branie na ręcę na siłę.
Jak wygląda teraz sytuacja? Bo widzę że post jest sprzed tygodnia. :)
Osobiście przyzwyczajałam jedną swoją świnkę 3 tygodnie, a drugą około tydzień.
Pozdrawiam!


Marta828
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 19 listopada 2020, 14:27
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka jest zdziczała?

Postautor: Marta828 » 19 listopada 2020, 14:35

Dzięki za wskazówki, mój prosiaczek też się podobnie zachowuje więc wykorzystam zalecenia w praktyce. Mam nadzieje, że pomogą :blush:


igloc
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 11 listopada 2020, 19:04
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka jest zdziczała?

Postautor: igloc » 28 listopada 2020, 10:51

KaneX_ pisze:Hej. Wydaje mi się, że Twoja świnka potrzebuje więcej czasu, oswajanie świnki może trwać zdecydowanie dłużej niż tydzień. Daj jej czas na zaklimatyzowanie się z nowym otoczeniem, zapachem, ludźmi, a później staraj się ją oswajać. Jeśli aż tak bardzo się boi, to nie wyjmuj jej na siłę (oczywiście oprócz na czas sprzątania klatki). Tak jak napisałaś, mów do niej, przebywaj w otoczeniu. Pamiętaj aby świnka była zostawiona w miejscu cichym, gdzie nie kręci się dużo osób. Dobrze byłoby jakby była u Ciebie w pokoju, wtedy szybciej pozna Twój zapach i przyzwyczai się do Twojego towarzystwa. Za kilka dni możesz próbować codziennie wkładać rękę z jakimś smakołykiem - na pewno w końcu się skusi. Później ją głaszcz, a na końcu wyjmuj. Takie etapowe przyzwyczajanie będzie lepsze niż branie na ręcę na siłę.
Jak wygląda teraz sytuacja? Bo widzę że post jest sprzed tygodnia. :)
Osobiście przyzwyczajałam jedną swoją świnkę 3 tygodnie, a drugą około tydzień.
Pozdrawiam!


Dziękuję za rady! Świnkę mam już 4 tygodnie. Już wychodzi z domku, ale jeszcze trochę się boi, jednak widać, że czuje się swobodnie w moim towarzystwie. Dziś mam zamiar wyciągnąć rękę ze smakołykiem- zobaczymy jak pójdzie :)
Również pozdrawiam! :D


BajoJajo
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 8 listopada 2021, 21:52
Świnki morskie: Coffie.
Toffie.
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka jest zdziczała?

Postautor: BajoJajo » 8 listopada 2021, 22:35

Proponuje rozważyć adopcje towarzysza dla twojego prosiaczka. Najlepiej adoptuj. Wejdź na stronę Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim. Jest tam kilka prośkow do adopcji.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas