Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Wskakiwanie na domek/półkę czy to nie problem?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
fruzia22216
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 13 lutego 2021, 18:34
Świnki morskie: Zuzia i Fruzia
Kontaktowanie:

Wskakiwanie na domek/półkę czy to nie problem?

Postautor: fruzia22216 » 13 lutego 2021, 18:53

Cześć,
mam świnki (2 siostry, teraz ok. 4 m-czne) od miesiąca, powoli się oswajają do mnie. Jedna zaczyna lubić moje głaskanie, druga często ucieka z rąk (i niestety gryzie w palce, ale aż krew potrafi polecieć :sad: )
Moim głównym zastanowieniem na które nie znalazłam na internecie odpowiedzi jest fakt, że zrobiliśmy świnkom drewniany domek (półkę), wszystkie wymiary wzięłam z oryginalnego domku dla świnek jaki ma znajoma, wiec wysokość deski/płaskiego dachu i kąt pochylenia deseczki do wchodzenia są zachowane (deseczka ma wycięte rowki na złapanie sie pazurkami). Świnki uwielbiają przebywać na półce na górze, najczesciej jedna śpi w środku domku a druga na górze (na tą cześć klatki na noc kładę ręczniczek żeby tez druga miała ciemniej).
Przechodząc do sedna - świnki nie chcą korzystać z deseczki po której powinny wchodzić na górę półki, one ciągle wskakują i zeskakują z niej obok. I tu moje pytanie czy nie zrobią sobie krzywdy. Podobno mają delikatne kręgosłupy. Już próbowałam im kłaść warzywka na te schodki, to podtrzymywały sie łapkami od boku deski i zjadały stojąc na 2 łapach. Oczywiście czasem zdarzy im się skorzystać z tej deski ale zdarzy im się to bardzo rzadko.
Czy macie jakieś pomysł jak je tego nauczyć? A możę ignorować ich skoki i dać im sie wyszaleć (oczywiscie mają tez swój wybieg)?


Awatar użytkownika

lenor123
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 lutego 2021, 12:41
Świnki morskie: Laki i Czarek
Kontaktowanie:

Re: Wskakiwanie na domek/półkę czy to nie problem?

Postautor: lenor123 » 15 lutego 2021, 12:49

Mam podobny problem ale na razie nie widzę żadnych problemów z tym związanych.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Wskakiwanie na domek/półkę czy to nie problem?

Postautor: MajaiRosie » 15 lutego 2021, 13:11

Zazwyczaj te domki mają nieodpowiednią rampę do domku, świnki nie wspinają się, mogą jedynie wejść po odpowiednio zabezpieczonej pochylni. Jeżeli chodzi o jakiekolwiek drabinki, to zdecydowanie bezpieczniej dla świnki jest wskakiwać. Póki są młode, to spokojnie mogą skakać, powyżej 6 roku życia półkę bym wyjęła z klatki.


świnka.morska.
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 24 kwietnia 2020, 21:15
Lokalizacja: woj. Lubuskie
Świnki morskie: [*]Halinka
Zenek
Kontaktowanie:

Re: Wskakiwanie na domek/półkę czy to nie problem?

Postautor: świnka.morska. » 15 lutego 2021, 15:09

Moja świnka też wskakuje na domek. Nic jej nie jest.

:yahoo: :spruceup: :love4: :love: :wacko: :band: :mad: :-P :guitar: :farmer: :bounce:

Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Wskakiwanie na domek/półkę czy to nie problem?

Postautor: MixQQ » 15 lutego 2021, 18:49

hehe, normalne, mój poprzedni prosiak - jak się jeszcze mieścił to wskakiwał do paśnika i tam siedział potem na domek i tak w kołko szalał. To zaradne i skoczne zwierzaki są, mają jednak moc w łapach aby się tak wysoko wybić =)


fruzia22216
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 13 lutego 2021, 18:34
Świnki morskie: Zuzia i Fruzia
Kontaktowanie:

Re: Wskakiwanie na domek/półkę czy to nie problem?

Postautor: fruzia22216 » 16 lutego 2021, 9:37

Super, bardzo Wam wszystkim dziekuje :) czytałam, że świnki mają bardzo delikatne kręgosłupy, dlatego wskakiwanie było dla mnie niepokojące. Czasem też jak widzą, ze niosę warzywa potrafią stanąć na 2 łapki :)


Rinelly
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 20 kwietnia 2021, 12:35
Świnki morskie: Czesiu
Kontaktowanie:

Re: Wskakiwanie na domek/półkę czy to nie problem?

Postautor: Rinelly » 20 kwietnia 2021, 13:06

Moja robi tak samo i to jest normalne więc nie trzeba się martwić, a co do gryzienia to tak po pewnym czasie powinny przestać jednak jest taka morzliwość, że nie przestaną ...... a przynajmiej tak mówią (moja gryzie też mocno ale już coraz mniej) :rotfl:


Tosiaczkowie
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 czerwca 2021, 9:47
Świnki morskie: Tosiek
Kontaktowanie:

Re: Wskakiwanie na domek/półkę czy to nie problem?

Postautor: Tosiaczkowie » 2 lipca 2021, 16:47

Mam świnke od roku i gdy miał półkę nie korzystał z rampy tylko wskakiwał . Gdy kupiliśmy mu hamak częściej wskakuke na hamak niż do środka :D


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas