Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Co mam zrobić kiedy prosiak mi nie ufa?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
FaceCavia
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 marca 2022, 13:34
Świnki morskie: Pusia
Kontaktowanie:

Co mam zrobić kiedy prosiak mi nie ufa?

Postautor: FaceCavia » 18 marca 2022, 14:07

Cześć. Mam problem z moją świnią... Nie wiem czemu nie chce dać się dotknąć a nie mowa już o głaskaniu. Od miesiąca do mnie przychodzi na zawołanie ale kiedy weźmie nagrode zwiewa do klatki lub odsuwa sie pół metra zje i przychodzi po wiecej. Próbowałem karmic i głaskać na raz ale to nie działa(bardzo wolno zbliżam drugą rękę i jednym palcem delikatnie dotykam głowy wtedy ucieka). Sytuacja sie zmienia w klatce i gdy siedzi na kolanach chętnie daje sie głaskać mruczy i rozkłada sie. Co zrobić żeby dała sie pogłaskać gdy swobodnie spaceruje po pokoju ?(na stałe ma otwartą klatke i wychodzi kiedy chce lub kiedy ją wołam)


Awatar użytkownika

swiftie_1989
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 28 listopada 2022, 16:14
Świnki morskie: Chomik Edward
Kontaktowanie:

Re: Co mam zrobić kiedy prosiak mi nie ufa?

Postautor: swiftie_1989 » 27 grudnia 2022, 10:37

Czy to nowa świnka? Jeśli tak to daj jej czas, musi się jeszcze przyzwyczaić. Z tego co zrozumiałam to masz jedną świnkę, więc może pomyśl o drugiej? Wtedy łatwiej się przyzwyczajają ;)


texel
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 stycznia 2024, 10:25
Świnki morskie: Aria
Kontaktowanie:

Re: Co mam zrobić kiedy prosiak mi nie ufa?

Postautor: texel » 4 stycznia 2024, 10:49

Możesz spróbować podzielić jedzenie - 1 część jak przyjdzie, druga po krótkim pogłaskaniu, tak aby przyzwyczaić ją, że głaskanie kończy się nagrodą. Grunt żeby to było bardzo krótkie na początku i potem wydłużać stopniowo.
2 opcja to od razu pogłaskanie i wtedy dopiero jedzenie, też krótko.


texel
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 stycznia 2024, 10:25
Świnki morskie: Aria
Kontaktowanie:

Re: Co mam zrobić kiedy prosiak mi nie ufa?

Postautor: texel » 4 stycznia 2024, 10:56

Poczytaj też o tym czym jest ciało migdałowate - to struktura w mózgu zwierząt i ludzi, która odpowiada za lęk. Zrozumienie jej funkcji pomaga w zrozumieniu dlaczego świnka czy inne zwierzątko miewa problem z zaufaniem i jak to przełamać na poziomie behawioralnym.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 12 gości

  • Dołącz do nas