Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka straciła drugą

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
zuza707
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 września 2018, 20:04
Kontaktowanie:

Świnka straciła drugą

Postautor: zuza707 » 5 grudnia 2023, 22:53

Hejka

Sprawa ma się tak. W 2019 adoptowałam dwa świniaczki odratowane z laby, miały wtedy około roku, może półtora.
W zeszłym tygodniu jedna z nich odeszła, musiałam ją uśpić ze względów zdrowotnych. Druga przy tym nie była, dałam jej tylko kocyk na którym Houston leżała w swoich ostatnich chwilach. Od tamtej pory Whitney jest sama.

Jej zachowanie bardzo się zmieniło. Whitneyka prawie w ogóle nie wychodzi z domku, bardzo mało je suchego pokarmu (karma, siano), natomiast normalnie pije i je świeże warzywa/owoce.
Rozumiem że jej zachowanie może być teraz nieco inne, nagle została sama. Niestety nie mogę pozwolić sobie na adopcję kolejnego prosiaczka, i tu pojawia się pytanie: co zrobić?

Czy powinnam zostawić ją u siebie, obserwować (świnka ma około 6.5 lat), czy poszukać jej innego domu gdzie również będzie jakaś świnka?

Z góry dziękuję za pomoc :(


Awatar użytkownika

Trajan
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 grudnia 2023, 6:41
Świnki morskie: Czesiek
Kontaktowanie:

Re: Świnka straciła drugą

Postautor: Trajan » 6 grudnia 2023, 6:45

W poniedziałek musieliśmy uśpić jedną z naszych świnek Przemka. Został osierocony jego przyjaciel Czesiek. Przemcio odszedł z powodu choroby wieku (7 lat) a Czesiek ma także około 7 lat. No i teraz jest problem bo Czesiek jest apatyczny, nie chce jeść i zwyczajnie tęskni. Nie chcemy brać nowej świnki a wątpię by ktoś przygarnął Czesia do swojej zagrody. Czy jest jakiś sposób by mu pomóc bez adopcji drugiej świnki?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 539
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnka straciła drugą

Postautor: MajaiRosie » 11 grudnia 2023, 15:04

Niestety tu nie ma innego wyjścia. To zwierzęta stadne, samotne mogą chorować na depresję, a w efekcie przestać jeść, poruszać się i wręcz może to prowadzić do śmierci. Ja w takiej sytuacji szukałam drugiej świnki do adopcji, również w starszym wieku. Warto zerknąć na SPŚM.


Awatar użytkownika
leonekid
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 grudnia 2023, 11:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Świnka straciła drugą

Postautor: leonekid » 12 grudnia 2023, 11:09

Czy adopcja w takiej sytuacji może pomóc śwince? Czy jednak trzeba szukać ostatecznie innych sposobów?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 539
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Świnka straciła drugą

Postautor: MajaiRosie » 12 grudnia 2023, 11:43

leonekid pisze:Czy adopcja w takiej sytuacji może pomóc śwince? Czy jednak trzeba szukać ostatecznie innych sposobów?


Nie ma innych sposobów niż adopcja drugiej, lub wydanie samotnej do adopcji :(


korek
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 8 stycznia 2021, 9:20
Kontaktowanie:

Re: Świnka straciła drugą

Postautor: korek » 22 grudnia 2023, 9:57

Moja świnka tez wczoraj odeszła - została uśpiona. Mam jeszcze samca i samiczkę. Samczyk kochał obie świnki, natomiast druga samiczka nie lubiła zmarłej świnki, wręcz nienawidziła.
Nie chce już więcej zwierząt, zwłaszcza, ze kolejna ma problemy z guzkami i pewnie znowu będę to przechodzić.
Weterynarze nie zawsze są w stanie pomoc.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości

  • Dołącz do nas