Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problemy z oswajaniem?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
SusziBuszi
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 lutego 2024, 21:08
Lokalizacja: woj. łódzkie
Świnki morskie: Ptysia, Grahamka
(na zdjęciu profilowym Ptysia :D )
Kontaktowanie:

Problemy z oswajaniem?

Postautor: SusziBuszi » 20 lutego 2024, 21:27

Dzień dobry. Moja świnka jest ze mną już od 4-5 miesięcy. Wydaje mi się, że jest oswojona pół na pół i zatrzymała się na tym etapie. Nie siedzi cały czas pod deską albo chowa się gdy jestem w pobliżu. Robi to najczęściej, gdy zrobię jakiś gwałtowny ruch lub nawet delikatny, ale to zależy. Są problemy z jedzeniem z ręki. Ostatnio dawałam jej pomidorka trzymając ją na kolanach (stwierdziłam, że ją wezmę, by ją jakoś przyzwyczaić) i nie chciała jeść. Chyba się nie bała, bo po chwili zaczęła się normalnie ruszać. Później troszeczkę spanikowała i włożyłam ją z powrotem do klatki. Kiedyś jadła marchewkę z mojej ręki, ale to było jakiś czas temu i nie wiem jak sytuacja wygląda obecnie. Jak wracam do domu to najczęściej trochę piszczy i wydaje jakieś dźwięki, ale nie jestem pewna czy to dźwięki szczęścia czy po prostu woła po jedzenie. Najgorsze jest sprzątanie klatki. Ucieka. Najpierw brałam ją na ręce, ale bardzo uciekała, więc nie chciałam jej straszyć, więc postanowiłam używać pudełka. Także zaczęła uciekać. Dzisiaj wróciłam do poprzedniej metody, ale nadal ucieka. (nie mogę jej wypuścić przez drzwiczki, bo mam klatkę na nogach). Ostatnio myślę o przygarnięciu drugiej świnki, ponieważ często widzę, że Ptysia leży i nie ma co robić. Czy to jest normalne? Słyszałam, że świnki morskie potrafią się długo oswajać, nawet 1 rok, ale mam obawy. Czy jest jakiś sposób na oswojenie, oprócz ciągłego wyciągania ręki? (ostatnio tak średnio z tym) :(

Z góry dziękuję serdecznie za pomoc :)
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2024, 16:58 przez SusziBuszi, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 539
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Problemy z oswajaniem?

Postautor: MajaiRosie » 21 lutego 2024, 11:55

Zacznę od tego, że świnki są stadne. Trzymając jedną samotną musisz liczyć się z wysokim prawdopodobienstwem depresji, stresu i chorób. Co najmniej 2 świnki tej samej płci to totalne minimum!
Świnki w stresie nie jedzą, więc nic dziwnego że nie chce jeść z ręki, jesli była zmuszana do kontaktu.
Koniecznie druga świnka.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości

  • Dołącz do nas