Strona 1 z 2

Mowa i mowa ciała świnek;)

: 3 stycznia 2011, 15:03
autor: kasia17
Ciche popiskiwanie, chrząkanie, mruczenie - oznacza zadowolenie zwierzątka – świnka często mruczy w trakcie zabawy i pieszczot, często zdarza się, że świnka rozkłada się na kolanach właściciela i rozpłaszcza (dosłownie!), wydając przy tym cichutkie piski lub mruczenie; z mruczeniem spotykam się także wtedy, gdy prosiaczek jest delikatnie drapany,głaskany.

Piszczenie średnio głośne -pojawia się najczęściej po usłyszeniu przez świnkę dźwięku zapowiadającego otrzymanie dobrego pokarmu, np. trzaśnięcie drzwiami lodówki, które może zapowiadać m.in. otrzymanie sałaty lub innego smakołyka, albo trzaśnięcie drzwi wejściowych do mieszkania (na ten dźwięk reaguje mój wieprz), które zapowiada najczęściej otrzymanie mniszka, trawki, albo koniczynki ; dźwięk ten może oznaczać także domaganie się otrzymania pokarmu – nie lekceważmy go!świnka najpewniej jest głodna!!!

Burczenie- zwierzątko jest spokojne

Kwiczenie - oburzenie, gniew, może też oznaczać, że świnka się boi jest zaniepokojona

Szczękanie zębami-dźwięk ten oznacza irytację, zdenerwowanie, zapowiedź agresji; świnka może wydawać taki dźwięk przy spotkaniu ze świnką, której wyraźnie nie lubi – w takiej sytuacji uważajmy, bo następnym krokiem może być walka (i nie zwracajmy tu uwagi na płeć zwierzątek – skłócone mogą być nawet dwie świnki odmiennych płci)Moja wydawała taki dźwięk, gdy niestety musiałam ją już złapać i kończył się czas biegania :)

Gruchanie -świnka sama się boi, ale stara wystraszyć się przeciwnika

Wyglądanie, wyciąganie głowy-ciekawość, przyglądanie się czemuś, zainteresowanie

Stawanie niczym słupek, w pozycji pionowej- sięganie po jedzonko umieszczono np. wysoko w paśniku albo staranie się dosięgnąć zwisającego listka jakiegoś smacznego kwiatka, a także zaciekawienie.

Podskoki - zabawa

Wyciąganie się i ziewanie - spokój, prosiaczek może ziewać i wyciągać się w trakcie długich, przyjemnych pieszczot – oznacza to, że świnka układa się jeszcze wygodniej i podoba jej się ten sposób wypoczynku, chce być dalej głaskana; może dojść do tego, że zaśnie nam na kolanach, a wtedy składam Tobie – hodowco, który doczekałeś się takiego momentu serdeczne gratulacje – Twoje zwierzątko ma do Ciebie pełne zaufanie!!!; od razu informuję, że jeśli coś takiego Ci się nie zdarzyło, nie oznacza to, że świnka Ci nie ufa – może po prostu nie miała w trakcie zabawy ochoty na sen, albo nieopodal np. zbyt głośno grało radio albo rozmawiali znajomi

Dociskanie się do ściany-świnka czuje się atakowana, jest bezsilna; w klatce takie poczynanie może oznaczać, że świnka będzie korzystać z WC

Wysokie unoszenie głowy - demonstrowanie swojej siły i mocy

Wiem,że takie sobie

Re: Mowa i mowa ciała świnek;)

: 3 stycznia 2011, 15:04
autor: kasia17
Jest kilka błędów wiem, wiem :)
W sprawie uwag proszę pisać, jak moje pisanie jest przydatne- tym bardziej można pisać :D

Re: Mowa i mowa ciała świnek;)

: 3 stycznia 2011, 15:05
autor: kasia17
Pisałam to z mniej doświadczonym hodowcą, więc nie chcąc go urazić pisałam to co powiedział...

Re: Mowa i mowa ciała świnek;)

: 3 stycznia 2011, 17:49
autor: vagina_denata
Nie kajaj się tak, nie jest źle :P taki opis na pewno przyda się mniej doświadczonym właścicielom. :)

Ja bym jeszcze dodała, że:

Cofanie się, kilka kroków wykonanych do tyłu z ciałem zgiętym w kabłąk i ze skupionym wyrazem pyszczka - najczęściej oznacza, że świnka zaraz zrobi siusiu;

Piszczenie średnio głośne ja bym określiła raczej jako gwizdanie bardzo głośne :P poza głodem oznacza też ból, silny lęk, protest przeciw czemuś (np przeciw obcięciu pazurków). Świnki gwiżdżą też gdy chcą na rączki :)

Mruczenie - świnki czasem mruczą gdy usłyszą jakiś charakterystyczny odgłos. np Lucek mruczy na szelest torebki foliowej i brzęk kluczy. Nie mam pojęcia czemu, ale to urocze :D.

Obgryzanie prętów klatki - świnka potrzebuję uwagi - nudzi się lub jest głodna albo spragniona.

Więcej w tej chwili sobie nie przypominam, ale świnki są bardzo komunikatywne, więc jeszcze wiele zachowań można do tej listy dopisać.

Re: Mowa i mowa ciała świnek;)

: 4 stycznia 2011, 15:04
autor: kasia17
Dzięki, że pomogłaś :D Jak mi się coś jeszcze przypomni to napiszę :]

Re: Mowa i mowa ciała świnek;)

: 13 stycznia 2011, 9:15
autor: Anonymous
Mam samiczke świniaczka jest kochana miesiąc temu urodziła dwa maluchy,jedno maleństwo poszło w dobre ręce zostało mi jedno małe niewiem czy to jest samiec czy samiczka nie da się jeszcze określić płci maluszka.Nie wiem co oznacza mruczenie matki maluszka cały czas go goni i podgryzuje...

Re: Mowa i mowa ciała świnek;)

: 13 stycznia 2011, 14:06
autor: NiCiA
Marto81 Twoje świnki pradowpodnie ustalają hierachię.Puść je na dywan i zobacz jaka tam się dzieje reakcja.Być może po prostu w ten sposób go przegania ? Czy świnki mają jakieś ślady zadrapań ?
P.S.
A w jakim wieku jest maluch ? Do 1 miesiaca życia świnka powinna zostać oddzielona od matki jeżeli był by to samczyk.

Re: Mowa i mowa ciała świnek;)

: 13 stycznia 2011, 18:53
autor: Anonymous
Maluszek ma już miesiąc skonczył 12 stycznia.Świnki nie mają żadnych zadrapań ale dzisiaj moja buba zaatakowała swoje małe.I właśnie mam ten problem że nie wiem czy ten maluch to chłopiec czy dziewczynka.Dziękuje bardzo za moją odpowiedż.

Re: Mowa i mowa ciała świnek;)

: 13 stycznia 2011, 19:19
autor: NiCiA
Kurczę to nie wiem co jej może być.Samiczki mają na podwoziu zazwyczaj takie "Y" , a samczyki "I" z kropeczką.Jeżeli masz możliwość to wstaw zdjęcia lub pooglądaj to :
http://cavyspirit.com/sexing.htm

Male to samiec
Female to samiczka :)

Re: Mowa i mowa ciała świnek;)

: 13 stycznia 2011, 20:43
autor: vagina_denata
Moja świnka też tak robiła z młodymi gdy już podrosły. Trzeba je było rozdzielić.