Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

tosia i balbina - oswajanie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Qonara
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 stycznia 2011, 15:49
Świnki morskie: tosia,balbina
Kontaktowanie:

tosia i balbina - oswajanie

Postautor: Qonara » 15 stycznia 2011, 15:56

Mam dwie świnki morskie. Mam je już 6 msc, a w ogóle nie są oswojone. Bawię się z nimi, jedzą mi z ręki, ale jak mnie widzą, że zbliżam się do nich to uciekają do swojego domku i jak podnoszę ten domek to one nie chcą wyjść - szarpią i gryzą. Jedna ze świnek nie chce wpuścić drugiej do domku nie raz i się gryzą. Pomóżcie... jak je oswoić? :idea:
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2011, 21:19 przez Sensibles, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód: Zdanie zaczynamy wielką literą.Używaj znaków interpunkcyjnych. Jeśli masz polskie znaki - używaj ich.


Awatar użytkownika

Sandi
Użytkownik
Posty: 1948
Rejestracja: 27 września 2010, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk.
Świnki morskie: nie posiadam świnki.
Kontaktowanie:

Re: tosia i balbina

Postautor: Sandi » 15 stycznia 2011, 16:27

W takim razie jak się z nimi bawisz ? Świnki widocznie się Ciebie boją. Potrzebują więcej opieki z twojej strony. Nie powinnaś na siłę wyciągać ich z domku, bo domek to ich schronienie, ich gniazdko w którym czują się bezpieczne i jeśli będziesz tam zaglądać, uznają Cię za zagrożenie, dlatego gryzą i szarpią. Boją się, bo wiedzą że jesteś większa i silniejsza, zęby to ich jedyna obrona. Powinnaś do klatki zbliżać się delikatnie, po cichu, najlepiej podsunąć świnkom przed dom jakieś ich ulubione warzywko, owoc. Świnka na pewno się skusi i wyjdzie z domku. Po pewnym czasie nabierze do Ciebie zaufania i będziesz mogła ją śmiało wyciągać z klatki.
Co do tego, że jedna ze świnek nie chce wpuścić drugiej do domku, może być spowodowane "kłótnią", tak jak jest z nami, lub ustalają hierarchię.

Ola [*] - będziemy pamiętać.

Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: tosia i balbina - oswajanie

Postautor: Sensibles » 15 stycznia 2011, 19:42

Qonara pisze:mam dwie swinki morskie mam je juz 6 msc a wogóle nie sa oswojone bawie sie z nimi jedza mi z reki ale jak mnie widza ze zblizam sie do nich to uciekaja do swojego domku i jak podnosze ten domek to one nie chca wyjsc szarpia i gryza

Myślę, że Twoje świnki są jeszcze nieoswojone.
Gdy uciekają do domku, nie podnoś go i nie próbuj na siłę wyciągać świnek - one mają tam swoje miejsce, gdzie nikt nie wchodzi i gdzie się mogą schronić. Dobrym sposobem na wywabienie świnki z jej legowiska jest smakołyk - świnki zazwyczaj ulegają pokusie zjedzenia przysmaku.

Qonara pisze:jedna ze swinek nie chce wpuscic drugiej do domku nie raz i sie gryza

Jeśli jedna świnka nie chce wpuścić do domku drugiej może to być po prostu kłótnia, tak jak napisała Sandi, chęć schowania się jako pierwszym, chęć ucieczki przed drapieżnikiem (dla nieoswojonej świnki człowiek jest drapieżnikiem i nieprzyjacielem) lub skutek niewłaściwego łączenia świnek.

Qonara pisze:jak je oswoic? :idea:

O oswajaniu tematów było multum:
viewtopic.php?f=68&t=375
viewtopic.php?f=68&t=2453
viewtopic.php?f=68&t=2234
viewtopic.php?f=68&t=2072
viewtopic.php?f=68&t=1122

Jeśli nadal coś będzie niezrozumiałe - dopiero wtedy pisz.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Pohjola
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 13:52
Kontaktowanie:

Re: tosia i balbina - oswajanie

Postautor: Pohjola » 15 stycznia 2011, 19:48

Posiadanie dwóch świnek ma niestety minusy. Bardzo często jest tak, że świnki ograniczają swoją ufność do właściciela
nie traktując go jako członka swojego stada. Dzieje się tak dlatego, że świnki mają siebie i nie odczuwają potrzeby przebywania z człowiekiem.
Inna sprawa jest ze świnkami trzymanymi pojedynczo lub ze świnkami, do których po dłuższym czasie dokupuje się partnera/partnerkę. Wówczas samotna świnka szuka kontaktu, jest bardziej ufna i między właścicielem a sobą potrzebuje silniejszej więzi.
Niestety prognozy nie są optymistyczne. Zazwyczaj do końca życia świnek nie udaje się uzyskać zadowalających efektów w oswajaniu.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości

  • Dołącz do nas