Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Młodzian speszony i gryzący

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
MaBu
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 maja 2011, 13:49
Świnki morskie: MOMO
Kontaktowanie:

Młodzian speszony i gryzący

Postautor: MaBu » 17 maja 2011, 13:59

Mam duży problem. Kupiliśmy z hodowli Prosiaczka. Rasa US TEDDY. Przebył długą podróż i jest z nami już prawie dwa tygodnie. Pierwsze kilka dni prawie wcale nie jadł i nie pił, teraz wcina wybrane smakołyki -nie objada się ale głodny nie chodzi :) Gorzej z piciem :( tu jest średnio, poidełko wyciągam i na kolanach troche popije ale raczej skupia się na gryzieniu końcówki. Dzisiaj dokładnie kończy 2m-ce. Jest bardzo strachliwy i niechętny do wyciągania z Klatki. Na każdy odgłos zamiera. Jedyne co cieszy to że zaczyna się przekonywać do nas. Potrafi zjeść z ręki Cykorię :) to jego ulubione danie :) Ale ostatnio, od jakiś dwóch dni zaczął na rękach nas podgryzać tzn. chwyta lekko skórę. Raczej nie robi krzywdy ale ostatnio chwycił tak że pociągnął i zabrał troche mojej skóry z nadgarstka -łobuz! :) Zastanawiam sie co może być tego przyczyną. Jesteśmy dla niego bardzo delikatni. Potrafi leżąc i podczas głaskania rozkładać się na maksa. Ostatnio zasnął podczas pieszczot :) To dlaczego gryzie? Liczę na pomoc i rady :)


Awatar użytkownika

Puli
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 14 listopada 2010, 20:28
Kontaktowanie:

Re: Młodzian speszony i gryzący

Postautor: Puli » 17 maja 2011, 15:04

Co do wody : A może świnka nie umie pić z poidełka ? Możesz spróbować podać jej wodę w miseczce. A jaką wodę jej podajesz ? Przegotowaną ? Może nie lubić przegotowanej wodę więc możesz spróbować daj mu mineralną np. Żywiec Zdrój .
Co do . . lenistwa : Myślę , że maluch jest spokojny i leniwy. Świnki mają różne charaktery . Moja Moka nie lubi głaskania. Woli biegać i skakać ( dosłownie skakać ;) ) A jeśli nie chce wyjść pobiegać , to nie żałuj pieszczochowi i go pogłaszcz ;)
Co do gryzienia : Moja świnka też mnie tak gryzie , ale wtedy mówię coś w stylu "Fuj, fe" i zabieram rękę. Mi na razie krzywdy nie zrobiła , ale to chyba nie jest sprawa żeby się przejmować ;)

Aha i jeszcze jedno . Ile świnka ma lat ?
Pozdrawiam ;)


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Młodzian speszony i gryzący

Postautor: vagina_denata » 17 maja 2011, 16:07

Nie przejmuj się poidełkiem. Świnki w ogóle niewiele piją, a niektóre są wybitnie niepijące i potrafią przez kilka dni nie dotknąć wody, zwłaszcza jeżeli jedzą dużo świeżych warzyw i zieleniny. Nie wmuszaj w niego wody. Przyjdą upały to zacznie pić :)

Świnki mogą gryźć z różnych powodów, ale skoro nie są to ugryzienia mocne i gwałtowne to nie wynikają z lęku czy agresji. Czasami podszczypują gdy chcą coś zbadać, poznać, a czasami po prostu myślą, że właściciel jest czymś do jedzenia :p Jeżeli karmicie go z ręki to niewykluczone, że futrzak sprawdza czy przypadkiem nie masz na dłoni czegoś dobrego. Jeżeli dotkniesz dłonią surowych warzyw a potem go pogłaszczesz to bardzo możliwe że dziabnie mocno, bo się pomyli (świnki nie są zbyt inteligentne, trzeba to brać pod uwagę :p).
Czasami też świnka może ugryźć jeżeli dotniesz ją w miejscu, w którym nie lubi być dotykana - najwrażliwsze są na okolice pupy i brzuszek, wiele świnek denerwuje się gdy zostaną tam dotknięte

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

MaBu
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 maja 2011, 13:49
Świnki morskie: MOMO
Kontaktowanie:

Re: Młodzian speszony i gryzący

Postautor: MaBu » 17 maja 2011, 19:32

Bardzo dziękuje za uspokajające informacje :) MOMO -nasz świnek dzisiaj kończy dwa miesiące więc jest młodziutki. mamy go od niespełna dwóch tygodni :) Jeśli chodzi o "dziobanie" toreaguję zwróceniem uwagi i patrzy wtedy na mnie swoimi czarnymi oczkami :) Liczę że się zaklimatyzuje i będzie tylko lepiej. Póki co przebywa większość dnia pod stertą siana lub w domku :)
pozdrawiam

A i młody ma w poidełku wodę mineralną żywiec, może dodać do niej troche soku malinowego? Czytałam, że ma w sobie wit. C i czasem się taki sposób stosuje. Co Wy o tym sądzicie?


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Młodzian speszony i gryzący

Postautor: vagina_denata » 17 maja 2011, 20:10

Nie dubluj postów.

Oswoi się na pewno, tylko na to trzeba czasu :) Dwa tygodnie to jeszcze za mało.
Woda mineralna w poidełku jest taka sobie, lepsza byłaby źródlana niskozmineralizowana, albo nawet zwykła przegotowana kranówa. Świnki mają tendencję do chorowania na nerki, a nadmiar jonów Ca+ w diecie powoduje tworzenie się kamieni.
Nie wiem czy sok to dobry pomysł. Mógłby śwince smakować, ale soki są bardzo słodkie i tuczące, nie są polecane dla świnek. Lepiej go nie dawać, tym bardziej, że witaminę C można podawać w setkach innych warzyw, owoców, części zielonych, a nawet bezpośrednio do dzioba. (tutaj jest cały, wielki temat o wit. C, polecam: viewtopic.php?f=7&t=2810&p=52212 )
Jeżeli martwisz się, że świnka przyjmuje za mało wody dawaj jej ogórki, one mają jej mnóstwo.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Gucio01
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 3 maja 2011, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Młodzian speszony i gryzący

Postautor: Gucio01 » 17 maja 2011, 20:36

Ja słyszałam ze w sklepach zoologicznych są takie preparaty, które wlewa się do wody. Nie pamiętam z jaką witaminą, ale chyba jakaś tam jest ;) Ale nie polecam :P
Co do oswojenia to daj jemu więcej czasu. A czy czujesz, że dzieje się z z nim coś dziwnego jak go bierzesz na ręce np. się trzęsie?


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Młodzian speszony i gryzący

Postautor: vagina_denata » 17 maja 2011, 22:33

Gucio01 pisze:Ja słyszałam ze w sklepach zoologicznych są takie preparaty, które wlewa się do wody. Nie pamiętam z jaką witaminą, ale chyba jakaś tam jest ;) Ale nie polecam :P
Co do oswojenia to daj jemu więcej czasu. A czy czujesz, że dzieje się z z nim coś dziwnego jak go bierzesz na ręce np. się trzęsie?


Nie wiesz co, nie wiesz z czym, na oczy tego nie widziałaś, a nie polecasz. Po prostu ręce opadają.
Te preparaty zawierają wit. C, ale nie o witaminach jest ta rozmowa.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Gucio01
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 3 maja 2011, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Młodzian speszony i gryzący

Postautor: Gucio01 » 17 maja 2011, 22:52

Słyszałam i nie polecam, bo moja kol. miała właśnie te witaminki. I mówiła, że strasznie brudzą pojnik i musiała co chwila wymienić. Wiem, że witaminy to nie temat naszej rozmowy ;)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości

  • Dołącz do nas