Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Oswajanie świnki morskiej

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Servinia
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 marca 2012, 11:53
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: Servinia » 4 marca 2012, 11:57

Mam świnkę od 3 dni, jest to chłopiec, ma około 3 tygodni, kiedy wyjmie się go z klatki stoi w miejscu i się nie rusza, kiedy wchodzę do pokoju natychmiast chowa się do domku, czy to typowe zachowanie czy należy się przejmować?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
kin28
Moderator
Posty: 3289
Rejestracja: 20 listopada 2011, 13:56
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Gizmula [*] Daisy [*] Coco [*] Ada [*] Lilo
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: kin28 » 4 marca 2012, 12:42

Na razie się przyzwyczaja :) Ja nie wyjmowałam na siłę, tylko przez pierwszy tydzień głaskałam w domku, a potem zaczął mnie kojarzyć z głaskaniem i wychodził powolutku, ale wychodził :) Teraz zawsze do mnie wychodzi. A w ogóle to 3 tygodniową świnkę skąd masz? Taka młodziutka :?

Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.

Servinia
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 marca 2012, 11:53
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: Servinia » 4 marca 2012, 13:24

Kupiłem w Kakadu, sprzedawca powiedział, że "zostały przywiezione dziś i mają około 3 tygodni"


Awatar użytkownika
kin28
Moderator
Posty: 3289
Rejestracja: 20 listopada 2011, 13:56
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Gizmula [*] Daisy [*] Coco [*] Ada [*] Lilo
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: kin28 » 4 marca 2012, 13:27

Acha :) No to młodziutki jeszcze, wystraszony, daj mu czas :)

Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.

Awatar użytkownika
Jacenty
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 6 marca 2012, 8:29
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Bianca
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: Jacenty » 6 marca 2012, 8:39

Witam, mam takie pytanie odnośnie oswajania. W sobotę kupiliśmy z żoną świnkę morską dla córki. Pan w sklepie powiedział, żeby przez pierwsze dwa dni dać jej spokój, że musi się przyzwyczaić do nowego otoczenia. Faktycznie po przyjściu do domu włożyliśmy ją do jej nowego mieszkanka. Od razu uciekła do domku i siedzi tam po dziś dzień. Wychodzi tylko jak jest ciemno, żeby zjeść i się napić. Wczoraj pierwszy raz wyciągnąłem ją z klatki na łóżko. Ciężko było ją złapać tak uciekała po całej klatce. Na łóżku trochę pobiegała po czym stanęła i nic. Włożyłem ją po 15 minutach do klatki i tradycyjnie zwiała do domku. Często słyszę jej piszczenie tak jakby się bała. Czy to normalne? Powinienem coś zrobić aby przestała się bać i bardziej oswoiła?


Awatar użytkownika
kamila
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 10 lutego 2012, 20:47
Lokalizacja: Trzebnica
Świnki morskie: Czuprynka,Lola
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: kamila » 6 marca 2012, 10:18

Witam moja świnka też przez pierwsze dni tak się zachowywała jak twoja ale potem jej przeszło,musicie trochę poczekać :) A ile świnka ma?


Awatar użytkownika
Jacenty
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 6 marca 2012, 8:29
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Bianca
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: Jacenty » 6 marca 2012, 10:27

1,5 miesiąca miała jak ją kupowaliśmy.


Awatar użytkownika
kamila
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 10 lutego 2012, 20:47
Lokalizacja: Trzebnica
Świnki morskie: Czuprynka,Lola
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: kamila » 6 marca 2012, 10:30

Młodziutka dajcie jej troszkę czasu na pewno się oswoi. :) powodzenia.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: vagina_denata » 6 marca 2012, 18:50

Piszczy i ucieka bo się boi. Niesety tak to jest jak się kupuje świnki w zoologach, biedne są zupełnie nieprzyzwyczajone do ludzi i bywają okropnie przerażone.

Są dwie drogi postępowania:
1) na razie dać śwince spokój, nie wyjmować z klatki, czekać aż sama nabierze odwagi, zachęcać ją do siebie smakołykami, nic na siłę, dużo do niej mówić, bo świnki generalnie reagują na głosy opiekujnów;
2) łapać świnkę i pokazywać jej, że jest bezpieczna na zasadzie "jesteś poza klatką, mam się na kolanach, nic złego się nie dzieje, ktoś cię głaszcze i jeszcze masz dobre jedzenia pod nosem, fajnie nie?". W tym wypadku należy karmić świnkę czymś b. lubianym na kolankach, głaskać delikatnie i przemawiać czule.
Ja zawszę stosowałam drugi sposób, bo wychodzę z założenia, że im szybciej futrzak poczuje, że jest bezpieczny a ktoś o niego dba tym szybciej nabierze odwagi. Ale jakkolwiek nie będziesz świnki oswajał, musisz jej teraz poświęcić wiele czasu i uwagi. Skoro świnka należy do córki, to ona powinna się tym zająć, bo świnki często mają swojego jednego ukochanego opiekuna, przy którym czują się najlepiej.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Servinia
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 marca 2012, 11:53
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: Servinia » 6 marca 2012, 23:21

Nie wiem czy piszę w dobrym dziale, bo świnka się troszkę już oswoiła w nowym mieszkanku, ale nadal na ucieka do domku kiedy tylko się ruszę, natomiast kiedy się ją wyjmie z klatki i położy na łóżko czy podłogę stoi jak wmurowanie, jednak problem z jakim się spotkałem jest taki, że ciągle je przy czym baaardzo dużo "kupka". czy jedzenie powinna mieć cały czas czy mam je wyjmować? i czy to bardzo częste "kupkanie" jest normalne?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości

  • Dołącz do nas