Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Oswajanie świnki morskiej

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
Blue
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2007, 14:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Jak oswoić świnki?

Postautor: Blue » 1 września 2007, 10:29

Ale ja spie i wszystie czynnosci wykonuje w tym pokoju i nie moge tak woolno wszystkiego robic :( :zaglada:

Blue, Nico,Nafi i Mieszko [*]

Awatar użytkownika

Sandra_&_Max
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 19 sierpnia 2007, 17:00
Lokalizacja: Komorów/k. Pruszkowa
Kontaktowanie:

Re: Jak oswoić świnki?

Postautor: Sandra_&_Max » 24 września 2007, 20:05

Witam w klubie!! Mam już świnkę od 5 tygodni i tak samo jak twoje jak wchodzę lub jak wychodzę z pokoju to tez uciekał ale jedna różnica mój jak dawałam mu jeść albo jak wkładałam rękę do klatki to podchodził !! !! A teraz już spokojnie jak wstaję lub idę to nie ucieka wiec się nie martw to tylko kwestia czasu i jak tu koleżanka mówiła musisz wolno chodzić po pokoju !! :D

Pozdrowienia dla wszystkich prosiaczków!! :D

Misiak7
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 października 2007, 20:02
Kontaktowanie:

Re: Jak oswoić świnki?

Postautor: Misiak7 » 16 października 2007, 20:17

A jak świnke nauczyć wychodzić z klatki bo moja nie umie i w rzaden sposób nie moge jej oswoić przy tym


loi
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 maja 2007, 21:53
Kontaktowanie:

Re: Jak oswoić świnki?

Postautor: loi » 16 października 2007, 22:44

wywab jamoze pietruszką moja to wszystko zrobi zęby wyleźć z klatki , i przeciwnie jak nas widzi to staje przy kratach , i sie wspina , na moich rekach panikuje i chce wyskakiwać na podłogę a tam lubi jak ja głaskam i włazi mi na kolana , ale ja sie nie dziwie bardziej boje jej niż ona mnie :P


clarice
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 7 stycznia 2008, 21:16
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: clarice » 17 stycznia 2008, 18:11

Cześć
chciałam się poradzić w kwestii oswajania, więc podepnę się pod ten wątek.

Mam 2 ok. miesięczne świnki od 10 dni. Są całkiem wesołe i rozbrykane kiedy są w klatce, nawet jedzą z ręki. Tyle tylko, że jedna bardzo dominuje nad drugą, podgryza ją, wygania z domku. Ta druga jest dużo bardziej nieśmiała, w ogóle nie pozwala się dotykać, ale je z ręki i zakładam, że ktoś musi być szefem...

Problem jest wtedy, gdy chcemy świnki wyciągnąć z klatki. Kiedy są razem to jedna gryzie drugą, w ogóle to chyba podgryza ją wtedy, kiedy sama się boi. Także na kolanach mam przepychankę i strasznie mi żal tej małej. Nie możemy ich też brać osobno na ręce, bo też jest niedobrze, płacz straszny. One nigdy nie były same, urodziły się razem i zawsze razem mieszkały, więc rozdzielenie to dla nich szok.

Poradźcie proszę - wyciągać świnki na ręce - one chyba wolą być jednak w klatce, klatkę mają dużą, biegają sobie i czują się chyba dobrze. Ale chciałabym, żeby jednak trochę nas polubiły, więc wyciągam - a dla świnek to jak kara.

No i to gryzienie się nawzajem mnie martwi, to oczywiście nic groźnego, ale nie chcę, żeby mojej śwince druga uprzykrzała życie... Zastanawiam się, czy kupić im drugi domek, ale myślę sobie, że wtedy nigdy się nie dogadają.


SwinkaMorskaDyzio
Użytkownik
Posty: 252
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 12:43
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: SwinkaMorskaDyzio » 17 stycznia 2008, 18:23

Jeśli zaczynają się gryść to uważam że po prostu oddzielić jej pyszczek od ciała drugiej świnki. A jeśli dalej tak będzie to trzeba będzie je oddzielić ale żeby miały kontakt często chociaż jak mówiłaś że płaczą to trzeba to przeboleć chociaż wiem że to dla ciebie nieprzyjemne .


Karena
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 28 sierpnia 2007, 20:31
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: Karena » 17 stycznia 2008, 19:24

Dopóki nie leje się krew, nie oddzielaj ich. Drugi domek to może być dobry pomysł. Może po prostu ustalają hierarchię. Miałam podobny problem ostatnio, jeden świnek gryzł drugiego, ale na poważnie, wyrywał mu kępki sierści z tyłka. teraz niestety muszą mieszkać oddzielnie, fakt, jak jedna biega, druga gryzie kraty i chce się wydostać, ale niestety na wybiegu też młodszy gania starszego i gryzie go.

Duszek [*]

Awatar użytkownika
Magda_Oska
Zasłużony
Posty: 1996
Rejestracja: 13 listopada 2006, 22:05
Lokalizacja: Szczecin/Niebuszewo
Świnki morskie: Izzy, Klara, Elvirka [*], Elias [*]; FRETKI: Bajzel[*] i Chandramukhi
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: Magda_Oska » 17 stycznia 2008, 21:25

Skoro urodziły się razem, to ja ich bym nie rozdzielała! Znają się od urodzenia, więc nie zrobią sobie krzywdy!
Pewnie się bawią :) lub ustalają hierarchię (ale to już Karena pisała) :P
A co do brania na ręce. Bierzcie je osobno, najpierw na krótko, potem coraz dłużej. Myślę, że się w końcu przyzwyczają i przestaną w końcu tak za sobą piszczeć :P

Pozdrawiam:
Magda_Oska
Obrazek

clarice
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 7 stycznia 2008, 21:16
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: clarice » 19 stycznia 2008, 11:42

dzięki
wczoraj trzymaliśmy je osobno na rękach, wyszło nawet nieźle (oczywiście po pierwszych 2 minutach pisków rozpaczy...). Nawet Poziomka pozwoliła się potem pogłaskać w klatce pierwszy raz :)

a co do gryzienia to nie są to żadne walki, krwi nie ma. to raczej takie uprzykrzanie życia przez podgryzanie kuperka...:) też mam nadzieję, że jak ustalą hierarchię to się skończy.


madlen110
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 15 lipca 2008, 14:32
Lokalizacja: Ruda-Huta
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki morskiej

Postautor: madlen110 » 15 lipca 2008, 14:56

witam. Jestem nowym użytkownikiem tego forum, ale muszę powiedzieć, że bardzo mi się podoba. Po długim zastanowieniu i uzgodnieniu wszystkich za i owszem z rodzinką zakupiłam sobie krótkowłosą, trzykolorową świnkę imieniem Zuzia.Zuzia jest zdrowa, odrobaczona, ma ok 3 miesięcy, ale trochę się o nią boję. Zaopatrzyłam ją we wszelkie konieczne artykuły, ale ona siedzi jakaś przestraszona w sianie w kącie klatki i nie da się dotknąć. To moja pierwsza świnka i nie bardzo wiem jak w takiej sytuacji mogę ją skutecznie oswoić...Czy zostawić ją aby uniknęła stresów i poznała środowisko, czy moża zachęcać ją do brania na ręce aby przyzwyczaiła się szybciej??NIe chce jej skrzywdzić, dlatego proszę o radę. mam jeszcze 1 pytanie. Czy klatka o długości mniej więcej 60-70cm jest odpowiednia??Proszę o szybką odpowiedz...to dla mnie bardzo ważne..


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

  • Dołącz do nas