Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Wybredna i płochliwa świnia...

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Zefir
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 26 września 2011, 9:25
Świnki morskie: Helios
Kontaktowanie:

Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: Zefir » 26 października 2011, 17:14

Zacznę od tego, że to samiec. Mam go już prawie miesiąc. Przez pierwsze 3-4 dni nie wyciągałem go z klatki, tylko głaskałem.
Później brałem na ręce, głaskałem i dawałem jakieś warzywo. Kilka razy puszczałem do zagrody. Jednak ze świnką dzieje się coś dziwnego...

I. Bardzo wybredna - w klatce od początku znajduje się siano i sucha karma. Dawałem marchewkę i sałatę które z chęcią prosiak wciągał. Jabłka, pietruszki, pomidora wcale nie rusza.
Pomyslałem, że póki nie ma śniegu warto byłoby dawać trawę. Tak robiłem. Teraz je tylko trawę i z duzą niechęcią i w ostateczności marchewkę i to też bardzo mało, sałaty już nie rusza... jedzenia domaga sie (przez pisk i bieganie po klatce) rano ok. 8, ok. 17, 19 i 23. Jak cokolwiek innego niż trawę wrzucę - nie je i dalej piszczy, jak tylko wrzuce trawę zabiera się do jedzenia i potem wyleguje się. Co poradzić na to? W zimie nie będę miał możliwości dawać trawy, a zamrożonej chyba nie ma sensu?

II. Prosiak siedzi cały czas w domku, wychodzi tylko aby popiszczeć że chce jeść, zjeść i napić się.
Gdy chcę go wziąć na ręce ucieka, biega po klatce. Gdy już go wezmę odwraca sie tak jakby chciał ugryźć.
Jak siedzi na rękach jest jakby oszołomiony, nie ruszą się. Po 10-15 minutach zaczyna sie wiercić i próbuje uciekać.
Jak siedzi na rękach i daję mu jedzenie, trochę zje, następnie próbuje uciekać. Jak tylko włożę goz tym samym jedzeniem do klatki zabiera się do posiłku.
Gdy wypuszczam go do zagrody biega po niej, czasem popiskuje i próbuje sie schować w kącie..
Jak tu taką bestię oswoić? Co robić po kolei?

Mam nadzieję że pomożecie...


Awatar użytkownika

Konto usunięte

Re: Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: Konto usunięte » 26 października 2011, 17:31

Przede wszystkim wyjmij domek,bo swinka bedzie tam ciagle siedziec,kjak juz to daj poleczke lub jakis tunel,swinka bedzie bardziej towarzyska,co do jedzenia,to poki mozesz dawaj trawe,w ziemie nie bedzie mial wyjscia i bedzie musial jesc to co bedzie,zglodnieje to ruszy,daj mu troche ogorka to szybko zapomni o trawie...


drelin
Użytkownik
Posty: 217
Rejestracja: 16 października 2011, 8:28
Świnki morskie: Zuzia [*]; Madzia & Tosia
Kontaktowanie:

Re: Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: drelin » 26 października 2011, 19:30

i dawaj mimo że nie rusza inne warzywa. Moja nie tykała marchewki, póki nie pokroiłam w plasterki, to samo z selerem naciowym: łodyga leży nietknięta, pokrojona znika:) A co do trawy: ja wybieram ziarenka ze starej karmy i sadze w doniczce, szybko rośnie ;) I moze zje zamiennie natke pietruszki albo koperek? rzodkiewki z nacia mozna teraz kupić: może polubi?

Tez mam od miesiaca swinkę:) w porównaniu z Twoja jest bardzo oswojona, ale, moja poprzednia, Zuzia, przez cały czas podchodziła do wszystkich z rezerwą. Co swinka to charakter:)


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: vagina_denata » 26 października 2011, 19:33

Są świnki, które jak zafiksują się na jednym typie jedzenia to tylko się powiesić. Piotruś taki jest.
Jedyne co możesz zrobić to odstawić trawę i jak najbardziej urozmaicać dietę - nawet jak świnka nie zje czegoś w pierwszej chwili to trudno, może po czasie się przekona.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Zefir
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 26 września 2011, 9:25
Świnki morskie: Helios
Kontaktowanie:

Re: Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: Zefir » 27 października 2011, 14:33

Zapomniałem dodać, że świnka ma 5 miesiecy i je coraz wieksze ilosci pokarmów.. jak nie dam tyle ile chce to piszczy, jak dam coś innego niż trawe to przez caly dzien nie ruszy..

I co do oswajania: przy najmniejszym ruchu w pokoju ucieka do domku...


Konto usunięte

Re: Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: Konto usunięte » 27 października 2011, 14:44

Zefir pisze:I co do oswajania: przy najmniejszym ruchu w pokoju ucieka do domku...

Dlatego wyjmij domek,moje maja tylko poleczke,,jak czasem dam domek to tez tak uciekaja i wcale prawie z niego nie wychodza,domki sa dobre na samym poczatku jak swinke masz kilka dni,teraz wyjmij domek,zobaczysz ,ze zacznie podchodzic


kania
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 17 listopada 2011, 17:17
Kontaktowanie:

Re: Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: kania » 17 listopada 2011, 18:11

cześc!
mam swoją świnke 2 tygodnie i jeszcze nie mialam jej na rekach bo kiedy chce ja zlapać ucieka
jest tez druga rzecz a mianowicie kiedywkladam do klatki reke to zaczyna ja obgrzac ,obwachiwac i lizac a nie dlugo po tym jajos dziwnie skacze i wzdryguje sie i tak samo potem jest z poglaskanie ona tego nie chce woli wachac reke
3 od jakiegos tygodnia moj pupil strasznie kicha co mam robic?

mam wrazenie jakby to byl jakis dzikus z dzungli
a i jeszcze potrzebuje fajnego imienia dla niej samiczki


drelin
Użytkownik
Posty: 217
Rejestracja: 16 października 2011, 8:28
Świnki morskie: Zuzia [*]; Madzia & Tosia
Kontaktowanie:

Re: Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: drelin » 17 listopada 2011, 18:25

Kicha? moze ma katar? ma wydzieline przy nosie?
Może kichać tez od trocin.
Jeśli to katar albo uczulenie na trociny: wizyta u weta.
Spróbuj wywalic trociny (nie wiem, czy w nich ją trzymasz) i zastapic drewnianym żwirkiem. Albo rzucic na nie matę łazienkową.

a oswajanie to niestety, temat rzeka.... poszukaj tematu na forum. Świnki sa charakterne, kazda inna :) np:
viewtopic.php?f=68&t=3868
viewtopic.php?f=68&t=2453


kania
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 17 listopada 2011, 17:17
Kontaktowanie:

Re: Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: kania » 17 listopada 2011, 18:32

Zapomnialam o jednym a wzasadzie dwoch:
popelnilam ogromny bląd ,zaraz po zakupie nie moglam oprzec sie jej urokowi i wzielam ja pierwszego dnia na rece , moze dlatego jest dzika poniewaz to moja pierwsza swinka , nie mialam zielonego pojecia co i jak, choc troche o tym czytalam.
Dzis rano moja swinka dostala glupawki, o 5 nad ranem zaczela wariowac biegac po klatce ,uciekac chowac sie w domku robiac przy tym straszny halas ,nie obrazcie sie ,ale moja kolezanka mowi ze czasem internet klamie wiec skad moge miec pewnosc ze moge wam ufac na slowo ,czekam na odpowiedzi z wielkim strachem o mojego pupila
mam taki żwirek wlasnie drewniany i czesto ma mokry nisek z kropelkami takiego jak np gile z nosa,mam z nia duzo klopotow i bede zadawala jeszcze mnostwo pytan 1 czy gdybym wypuscila ja na pokoj to czy nie schowala by sie pod lozko lub biorka bo narazie moj tata i ja wlozylismy ja do zagrody z klockow piankowych
Ostatnio zmieniony 17 listopada 2011, 22:56 przez Anonymous, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Zdanie zaczynamy z duzej litery,uzywaj interpunkcji,uwazaj na ortografie.Nie pisz posta piod postem!


drelin
Użytkownik
Posty: 217
Rejestracja: 16 października 2011, 8:28
Świnki morskie: Zuzia [*]; Madzia & Tosia
Kontaktowanie:

Re: Wybredna i płochliwa świnia...

Postautor: drelin » 17 listopada 2011, 19:16

To ze dostała głupawki to normalne :) swinki tak maja :) bieganie, skakanie, to ich zabawa :)
Wącha Cie, bo Cie poznaje :) lize, bo swinki liżą włascicieli :)

Kania, nie musisz nam ufac na słowo... sama sprawdzaj czy kłamiemy :D

Nie wypuszczaj jej, bo bedzie w szoku: nieznane miejsce, wielka przestrzeń, jak chcesz, to zostaw otwarta klatke, i czekaj czy sama wyjdzie.

Jak ma mokry nosek: poszłabym do weterynarza, bo swinka ma katar. Albo daj jej kilka dni wit C. Kup w aptece Juwit albo Cebion, i dawaj po 5 kropli, mozesz na natke pietruszki, na koperek, na to, co świnka od razu zje, bo lubi. ale wizyta u weterynarza jest konieczna.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

  • Dołącz do nas