Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

dwuznaczne zachowanie prosiaczka

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
erwineek

dwuznaczne zachowanie prosiaczka

Postautor: erwineek » 7 sierpnia 2012, 22:25

mam swiniaka od tygodnia, ma dwa miesiące i jest prześliczny ;)
na pierwszy rzut oka wydaje się, że już całkowicie się już zadomowił,
je z wyciągniętej ręki, wchodzi na rękę, nie ucieka gdy ją zabieram;
wyciaga się doi głaskania;
wesoło bryka po klatce,
"grucha" i cicho popiskuje, gdy mam go na rękach i głaszcze,
ale...
*gdy podchodzę do klatki często w popłochu ucieka do domu,
*nie ma mowy by wyciągnąc go z klatki - ewentualnie z domku, no moze czasami zwabiony smakołykiem,
*czasami gdy mam go na rękach bardzo delikatnie mnie podgryza, własciwie 'muska' ząbkami, to nie boli, ale zastanawiam się czy to dobry znak i co to oznacza;
*ma stosunkowo małą klatkę, więc staram się go wypuszczac by sobie pochodził, ale on przerazony stoi w miejscu...
NIe wiem co o tym myslec, czy to normalny proces oswajania?
Czy to zależy od charakteru świnki, nastroju?
Miłośnicy, help!


Awatar użytkownika

Konto usunięte

Re: dwuznaczne zachowanie prosiaczka

Postautor: Konto usunięte » 8 sierpnia 2012, 2:08

erwineek pisze:mam swiniaka od tygodnia

To powinno byc odpowiedzia,swinka po tygodniu ma prawo jeszcze sie bac,nawet jesli normalnie pozwala sie brac
erwineek pisze:gdy podchodzę do klatki często w popłochu ucieka do domu,

Swinka jest malenka Ty duzy/a a pojawiajac sie z nienacka poprostu ja sraszysz,dlatego ucieka.
erwineek pisze: ewentualnie z domku,

Wiadomo,ze jesli w klatce jest domek,to swinka z niego prawie nie wychodzi,mowisz,ze masz mala klatke,wyjmij domek a zamiast niego daj hamak,zyskasz miejsce dla swinki,a ona bedzie smielsza,majac kontakt wzrokowy caly czas.
erwineek pisze:zasami gdy mam go na rękach bardzo delikatnie mnie podgryza, własciwie 'muska' ząbkami, to nie boli, ale zastanawiam się czy to dobry znak i co to oznacza;

Swinki tak robia,jest to rodzaj komunikacji,przewaznie oznacza,ze swinka chciala by wrocic do klatki,robi to delikatnie,bo nie chce Cie ugryzc,narazie tylko daje znac...
erwineek pisze:ma stosunkowo małą klatkę, więc staram się go wypuszczac by sobie pochodził, ale on przerazony stoi w miejscu...

W miare mozliwosci kup wieksza klatke,bo to bardzo wazne,tym bardziej,ze bylo by swietnie gdyby swinka miala przyjaciela tej samej plci,czeste wybiegi nie wystarcza,swinka musi miec swobode w klatce,a na wybiegu stoi przerazona,bo to nowe miejsce,wyobraz sobie,ze naglektos Cie postawil na Marsie... :sleepy:
Ogolnie jest ok,wazna jest cierpliwosc i lagodnosc.


erwineek

Re: dwuznaczne zachowanie prosiaczka

Postautor: erwineek » 8 sierpnia 2012, 15:35

ok, rozumiem, b.dziękuję za pomoc ;)
siostra również ma świnkę i niedługo bd je poznawać, mam nadzieje, że się dogadają i polubią.
A i jeszcze jedno: czytałam, że "gruchanie" u świnek oznacza zadowolenie. I faktycznie, mój maluch zazwyczaj sobie grucha podczas głaskania, ale ostatnio zauważyłam, że robi tak również gdy coś głośno puknie lub przy jakis głosniejszych dzwiękach.. Czy to niemożliwe i jest to zwykły zbieg okolizności i jestem przewrażliwiona ;) czy świniaki równiez w ten sposob okazują strach?...


erwineek

Re: dwuznaczne zachowanie prosiaczka

Postautor: erwineek » 8 sierpnia 2012, 15:41

aa i jeszcze apropos tego co mówisz o domku - probowałam wyciągnąc domek i zamienić go na inne "legowisko", które powiększy metraż, ale świniak wtedy nerwowo biega po klatce i mam wrazenie, że nie ma swojego kąta gdzie moze czuć się bezpiecznie -a zalezy mi na tym, poza tym gdzie prosiak ma spać ? ;) tzn. jezeli bd tam długo przesiadywał czy to nie zaszkodzi jego zdrowiu? czytałam, że swinki maą (jak każde zresztą zwierzątka;) delikatny kręgosłup, kosci - nie chcę by sobie cos nadwyręzył czy odkształcił... może przesadzam, ale b.zalezy mi na zdrowiu Erwina ;d


Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: dwuznaczne zachowanie prosiaczka

Postautor: Sensibles » 14 sierpnia 2012, 0:05

siostra również ma świnkę i niedługo bd je poznawać, mam nadzieje, że się dogadają i polubią.

Mam nadzieję, że świnki tej samej płci?

czy świniaki równiez w ten sposob okazują strach?...

Nie ma powodów do obaw, to normalne.


Od siedzenia na legowisku/w domku prosiak nic sobie nie nadwyręży, wszystko będzie w porządku. Jesteś przewrażliwiona :)

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości

  • Dołącz do nas