Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Brac na rece czy nie?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Sheba
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 października 2012, 18:45
Kontaktowanie:

Brac na rece czy nie?

Postautor: Sheba » 9 października 2012, 18:55

Witam,
Mam swinke dopiero od tygodnia, Mirus ma 7 tygodni. Oswoil sie juz z klatka, z moja obecnoscia rowniez: nie boi sie jak wchodze do pokoju, je z reki, a gdy podchodze do klatki to biega, obgryza patyczki i jest jakis taki pelen energii, to chyba dobry znak? :) jednak co do glaskania to daje sie tylko czasami, raz siedzi i mruzy oczka kiedy glaszcze go po glowie, a raz zwiewa kiedy chce go dotknac. Ale moim najwiekszym dylematem jest branienna rece, bo on ucieka i kiedy probuje go zlapac to biega po calej klatce; nie wyglada jakby sie bal tylko bawil ze mna w berka...wiec zastanawiam sie czy jest sens go brac na sile? Czytam ze powinno sie brac jak najczeaciej zeby swinka sie przyzwyczaila do swojego opiekuna i pieszczot, ale nie chce go do tego zmuszac. Powinnam brac go codziennie na rece pomimo jego niecheci, czy dac mu pare dni przerwy i probowc tylko glaskac itp???


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Patrycja
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 26 sierpnia 2012, 22:56
Świnki morskie: Lilly:)
Kontaktowanie:

Re: Brac na rece czy nie?

Postautor: Patrycja » 17 października 2012, 20:41

wyciągaj świnkę jak tylko czas ci na to pozwala,rób to często aby świnka przyzwyczaiła się do twojego zapachu, ciepła.Tak jak piszesz nie boi się już gdy wchodzisz do pokoju,ale daj jej poznać się bliżej . Ja naszą Cindi zabierałam często na kolana nawet jak pisałam do pracy na kompie :) dzisiaj jest taki efekt że mała zasypia na kolanach mnie czy córce i drzemie sobie tak z godzinkę. Od wczoraj mamy drugą świnkę i będziemy podobnie ją oswajać z nami :)
powodzenia ;)


`LeD
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 16 października 2012, 12:07
Lokalizacja: Piaseczno
Świnki morskie: Tosiek
Kontaktowanie:

Re: Brac na rece czy nie?

Postautor: `LeD » 17 października 2012, 20:59

Ja też mam prośka tydzień i powiem ci, że bierz jak najczęściej na ręce, chyba każdy prosiak, biega po klatce, kiedy chcesz, go wziąć na ręce, mój ucieka do domku, ale jak go wezmę to wchodzi mi po brzuchu, próbuje wejść na głowę i tak dalej ;)


Mmaciorek
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 21 października 2012, 13:50
Świnki morskie: Muffi <3
Kontaktowanie:

Re: Brac na rece czy nie?

Postautor: Mmaciorek » 21 października 2012, 16:21

Mam podobny problem ale mam dopiero świnkę kilka godzin ;)


Awatar użytkownika
kin28
Moderator
Posty: 3289
Rejestracja: 20 listopada 2011, 13:56
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Gizmula [*] Daisy [*] Coco [*] Ada [*] Lilo
Kontaktowanie:

Re: Brac na rece czy nie?

Postautor: kin28 » 21 października 2012, 16:25

W takim razie nie widzę problemu :distrustful: Ja bym dziś świnkę zostawiła, możesz jej podrzucić jakiś przysmak do klatki, ale zostaw. Jutro pogłaszcz, możesz ją wyjąć na chwilkę, no i tak z dnia na dzień, stopniowo ;)

Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.

Awatar użytkownika
elvirka96.n
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 3 października 2012, 21:13
Lokalizacja: Pelplin
Świnki morskie: mały,gładkowłosy milutki Pikuś

Re: Brac na rece czy nie?

Postautor: elvirka96.n » 22 października 2012, 19:12

On może chce być wyjęty...Ja z moją świnką mam podobnie,lubi być wykładany ale jak chce go wyjąć to ucieka.Też mam go około tygodnia może dwóch.On nie lubi mieć dotykanych łapek i brzuszka dlatego nie chce by się go wyjmowało ale bardzo lubi sam wychodzić.Nie wiem jak u ciebie ale u mnie on wychodzi sam z klatki,ja mu otwieram i robię zagrodę aby nie uciekł i jest git.Nie wiem czy ty masz klatkę,czy terarium ale jeżeli masz klatkę to na pierwszy raz spróbuj tak:

otwórz mu drzwiczki od klatki jeżeli może swobodnie z niej wyjść,jeżeli ma za wysoko to mu podstaw jakąś ksiażke czy coś tam

potem podsuń mu do klatki jakiś jego ulubiony smakołyk i jak do ciebie podejdzie to daj mu troszeczkę skubnąć i potem coraz bardziej wysuwaj z klatki rękę ze smakołykiem żeby za nim szedł.

jeżeli jest dosyć oswojony to powinien wyjść.Jak ci się uda i świnka wyjdzie z klatki to potem nie będzie miał takiego oporu do wychodzenia.

przez parę dni rób tak i wtedy prosiaczek się przyzwyczaji do wychodzenia z klatki :)

Nie każdy kto ma zwierzę,lubi zwierzęta.Niektórzy mają je tylko dla zabawy.PAMIĘTAJ!!!ZWIERZĘTA TO NIE ZABAWKI I NIE MOŻNA SIĘ NIMI BAWIĆ.ONE TEŻ MAJĄ UCZUCIA I CHCĄ BYĆ KOCHANE.NIE RÓB IM KRZYWDY!!!

Awatar użytkownika
ziutka
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 2 listopada 2012, 11:56
Kontaktowanie:

Re: Brac na rece czy nie?

Postautor: ziutka » 7 grudnia 2012, 16:27

Mam ten sam problem, ale spróbuje sposobu z samodzielnym wyjściem na wybieg.


ValdarGame
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 października 2020, 20:04
Kontaktowanie:

Re: Brac na rece czy nie?

Postautor: ValdarGame » 30 października 2020, 20:11

Ja mam to samo gdy podchodzę to ucieka a nieraz nie mam ją już ponad miesiąc ale ona ma z 4 miesiące więc daje jej się oswoić a z tym braniem na ręce to na siłę nic nie ròb może to potem skojarzyć się śwince jako zagrożenie daj rękę do klatki i zaczekaj obwącha cię ale nie ròb gwałtownych ruchòw mòw coś do niej przyjemnym głosem po czasie się bardziej przyzwyczaji :D


Kosmitka:3
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 13 marca 2020, 10:16
Kontaktowanie:

Re: Brac na rece czy nie?

Postautor: Kosmitka:3 » 30 października 2020, 23:29

Nie jestem pewna, ale wiem że jak będziesz brać go na siłę to nie wyniknie z tego nic dobrego. Wiem z doświadczenia. Spróbuj zachęcić go do wejścia np. do jakiegoś pudełka smakołykami, a potem wyciągnij go w pudełku. Poza klatką dawaj mu jedzonko żeby dobrze kojarzyło mu się wyciąganie na ręce. Polecam też wziąć drugą świnkę, może doda mu odwagi.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas