Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dora i jej nowa koleżanka

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
bson8912
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 28 października 2013, 20:37
Kontaktowanie:

Dora i jej nowa koleżanka

Postautor: bson8912 » 30 listopada 2013, 16:10

Witam.

to mój pierwszy post, ale proszę o pomoc. Jestem posiadaczem świnki Dory. Zakupiłem ją, ( z tego co czytam, niestety w sklepie zoologicznym, ale nie w tym problem) gdy miała miesiąc. Teraz ma 7 miesięcy. Bardziej leniuch, chociaż jak na młodą zdarzają się jej wybryki, bieganie, skakanie itp itd.
Jakiś miesiąc temu, w sklepie zoologicznym, w którym robie zakupy, zaprzyjaźniony sprzedawca, zapytał się czy nie chciałbym drugiej świnki, bo jakiś inny klient chce oddać. Zdecydowałem się, że towarzystwo dla mojej Dory to całkiem dobry pomysł, otóż pracuje i świnka pewnie nie raz była samotna. Po oględzinach nowej świnki, i wizycie u weterynarza zdecydowałem się, ok biorę będą kotlety xP . Nowa "Pepa",około dwuletni przebieg, ciekawska, bardzo energiczna.
No to teraz łączenie... Po około tygodniu odosobnieniu dwóch świnek , pomyślałem, czas na łączenie. Wypuściłem jedną i drugą w pokoju, obydwie wykazywały chęć do walki. W ciągu godziny odbyły się dwie groźnie wyglądające walki, po drugiej Dora odpuściła i tak zaczeła się jej ucieczka od Pepy która trwa już około miesiąc. Próbowałem już różnych sposobów aby świnki się do siebie w jakiś sposób przekonały, ale Dora na widok Pepy dostaje prawie zawału, faktycznie Pepa podgryza ją lekko w tyłek j, ale Dora też potrafi dziabnąc z zaskoczenia gdy Pepa ją obwąchuje lub nawet liżę. Dora zamieniła się w uciekającą lub zamierającą w bezruchu świnkę. Co gorsze, Dora straciła na wadze, ważyła 780g teraz 650g, zmniejszył się jej apetyt. Nie wiem co robić, ale postanowiłem odstawić ich klatki(próbowałem pare razy trzymać w jednej, w sumie były tam razem z 10 minut) tak aby nie mogły się widzieć i wypuszczać je oddzielnie. Co mógłbym zrobić?
Zmienił się też stosunek Dory do mnie, jest bardziej płochliwa i nieufna, chowa się gdzie popadnie, najchętniej zapadłaby się pod ziemię. Poradźcie coś


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Ronney
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 2 lipca 2012, 0:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Świnki morskie: Ronney[*] , Franek, Ptyś.
Kontaktowanie:

Re: Dora i jej nowa koleżanka

Postautor: Ronney » 1 grudnia 2013, 17:46

Ja też miałam problemy z łączeniem świnek, jak chyba większa ilość osób.
Też miałam problem, że jedna świnka o wiele starsza niż druga.

Spróbuj moim sposobem, czyli:
- weź 1 klatkę, wysprzątaj w niej porządnie, daj jakieś jedzenie, picie, smakołyki itp.
- daj obie świnki do jednej klatki
- czekaj z cierpliwością...

Jeżeli nie bedą walczyły "do krwi" to je zostaw. Muszą one ustalić "kto tu rządzi" .
bacznie je tylko obserwuj czy nie dochodzi do poważnych walk.

Ja swoje świnki wsadziłam rano, do wieczora pilnowałam, noc jakoś minęła przy dziwnych odgłosach :D
Drugi dzień już było lepiej a na 3 już okej.

jeżeli natomiast będą się baaaaardzo gryzły i atakowały, to je daj do osobnych klatek.
Trzeba próbować :)

Obrazek


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

  • Dołącz do nas