Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka skacze, drapie sie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
butterfly92
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 grudnia 2014, 11:34
Kontaktowanie:

Świnka skacze, drapie sie

Postautor: butterfly92 » 18 grudnia 2014, 10:17

Od 1,5 tygodnia mam świnkę morską. Parę dni temu zaczęła wieczorem strasznie skakać po klatce. Dużo się też drapie, gryzie i otrzepuje. Zaglądałam jej pod sierść ale nic niepokojącego nie zauwazylam. Czy coś jej może dolegać?


Awatar użytkownika

Miwako963
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 20 grudnia 2014, 16:39
Kontaktowanie:

Re: Świnka skacze, drapie sie

Postautor: Miwako963 » 20 grudnia 2014, 22:42

to jest naturalne u świnek, ale jeżeli świnka drapie się i piszczy to udaj się do weterynasza bo może byc to świerzb


Awatar użytkownika
bella_
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 24 października 2013, 14:53
Lokalizacja: Gdynia
Świnki morskie: Nutka i Lusia
Kontaktowanie:

Re: Świnka skacze, drapie sie

Postautor: bella_ » 21 grudnia 2014, 14:25

Świnki zadowolone podskakują jak popcorn na patelni stąd nazwa popcorning ;) Jedne potrafią szaleć i biegać z prędkością światła, inne wstrząsają się a nawet tarzają :tooth: To dobry znak :)

Natomiast nadmierne drapanie i otrzepywanie to mogą być np. wszoły (z siana lub z trocin). Też je ledwo zobaczyłam. Przez przypadek, kiedy świnka spokojnie leżała i nagle spod sierści wysunął się maleńki przecineczek i zaraz zniknął. Weterynarz też nic nie znalazł ale świnki dostały kropelki na skórę i drapanie ustało :)

Obrazek
Obrazek

Leari
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 20 grudnia 2014, 8:36
Świnki morskie: Pepper
Kontaktowanie:

Re: Świnka skacze, drapie sie

Postautor: Leari » 21 grudnia 2014, 18:12

Może to być od trocin, chociaż zdecydowanie polecam trociny niż pelet. Np. mógł być zakażony.
Moja Pepper zakaziła się peletem. Podobno chodziły po nim szczury, lecz ona się drapała i robiła sobie rany. Dostała zastrzyki u weterynarza i taką specjalną substancję (jest wsmarowana w skórę, doustnie może być niebezpieczna).
Jak zauważysz gdzie się drapie, to sprawdź to miejsce. Obserwuj ją. Jak już dłużej piszczy i się drapie to odwiedź weterynarza;)

:silence:

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Świnka skacze, drapie sie

Postautor: GalaxySparkle » 22 grudnia 2014, 14:37

Leari pisze:jest wsmarowana w skórę, doustnie może być niebezpieczna).
A to ciekawe. Co z myciem się przez świnkę? Musisz to tak dokładnie wsmarować, żeby całkiem wchłonęło? Czy może w niewielkim stężeniu, jeśli świneczka trochę zliże, to nie jest groźne? Jak to jest? Tak z ciekawości tylko pytam, na szczęście.


Awatar użytkownika
bella_
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 24 października 2013, 14:53
Lokalizacja: Gdynia
Świnki morskie: Nutka i Lusia
Kontaktowanie:

Re: Świnka skacze, drapie sie

Postautor: bella_ » 22 grudnia 2014, 14:50

U nas było tak, że wet. nakropił mniej więcej w połowie świnki na grzbiecie kropelki. Lek nazywa się Iwermektyna. Podaje się ją w 2 lub 3 dawkach w odstępie 2 tygodni. Celował dokładnie i właśnie wspominał, że trzeba w miarę w dobre miejsce trafić żeby zminimalizować ryzyko zlizania leku (zabronił brać na ręce, kąpać, czesać, głaskać i jak najmniej drażnić sierść). Wiadomo zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że świnka tego posmakuje. Moje świniuchy na szczęście opamiętały się i grzecznie znosiły leczenie :tooth:

Obrazek
Obrazek

Leari
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 20 grudnia 2014, 8:36
Świnki morskie: Pepper
Kontaktowanie:

Re: Świnka skacze, drapie sie

Postautor: Leari » 23 grudnia 2014, 8:19

GalaxySparkle pisze:
Leari pisze:jest wsmarowana w skórę, doustnie może być niebezpieczna).
A to ciekawe. Co z myciem się przez świnkę? Musisz to tak dokładnie wsmarować, żeby całkiem wchłonęło? Czy może w niewielkim stężeniu, jeśli świneczka trochę zliże, to nie jest groźne? Jak to jest? Tak z ciekawości tylko pytam, na szczęście.


Weterynarz uprzedzał mnie, żebym pilnowała aby świnka się nie lizała. Tę maść wsmarowywuje się na grzbiet za głową tak jakby. Mówił, że jakby dał jej w formie leku do pyszczka to świnka mogłaby zdechnąć (nie cierpię używać tego zwrotu...), bo jest bardziej niebiezpieczny,a w formie maści lek wchłania się powoli w skórę, a nie od razu przez pyszczek.
Zapomniałam nazwy tego leku, ale kiedy sobie przypomnę to powiem;)

:silence:

Leari
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 20 grudnia 2014, 8:36
Świnki morskie: Pepper
Kontaktowanie:

Re: Świnka skacze, drapie sie

Postautor: Leari » 23 grudnia 2014, 8:28

bella_ pisze:U nas było tak, że wet. nakropił mniej więcej w połowie świnki na grzbiecie kropelki. Lek nazywa się Iwermektyna. Podaje się ją w 2 lub 3 dawkach w odstępie 2 tygodni. Celował dokładnie i właśnie wspominał, że trzeba w miarę w dobre miejsce trafić żeby zminimalizować ryzyko zlizania leku (zabronił brać na ręce, kąpać, czesać, głaskać i jak najmniej drażnić sierść). Wiadomo zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że świnka tego posmakuje. Moje świniuchy na szczęście opamiętały się i grzecznie znosiły leczenie :tooth:


Tak! U mnie też tak było! Lecz u mnie weterynarz podał ją tylko raz...

:silence:

Miwako963
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 20 grudnia 2014, 16:39
Kontaktowanie:

Re: Świnka skacze, drapie sie

Postautor: Miwako963 » 6 stycznia 2015, 10:40

Hej i jak ze swinka już lepiej? Jeżeli nie to podziele sie z Tobą tym samym, moja swinka tez tak robila ale jest juz zdrowa
:)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas