Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

wszędzie siuśki!!

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
magdalen
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 23 stycznia 2015, 0:21
Lokalizacja: Lublin
Świnki morskie: Moja świnka nazywa się Pepa :) dla przyjaciół Pepinka albo Pinia :)
Kontaktowanie:

wszędzie siuśki!!

Postautor: magdalen » 1 lutego 2015, 1:59

Moja świnka ma specjalny ręcznik, na którym przesiaduje, ponieważ uwielbia...SIKAĆ! Sika na wszystko i na wszystkich, ale to nie problem. Problemem jest to, że kiedy chce jej sie siku, a siedzi na ręczniku to nie wysika sie na ręcznik tylko z niego schodzi i sika gdzie popadnie. Możecie mi poradzić jak ją nauczyć żeby jednak sikała na ten poświęcony dla niej ręcznik?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
thelovspig
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 3 lutego 2015, 9:05
Lokalizacja: jarosław
Świnki morskie: Szajba , Fanta
Kontaktowanie:

Re: wszędzie siuśki!!

Postautor: thelovspig » 3 lutego 2015, 19:40

Hmm.. zapewne twoja świnka traktuje ręcznik , jako swój domek/ legowisko, więc z racji tego, że świnki to dosyć czyste zwierzątka nie chce ubrudzić sobie łóżeczka :)
Jeśli chcesz , by załatwiała się w jedno miejsce, polecam kupno kuwetki do klatki dla świnek.Koszt takiego ,, cuda ``
wynosi niecałe 15 zł..Nie wydasz dużo, a zyskasz czyste mieszkanko ^^ Oczywiście świnka od razu się nie nauczy korzystać z kuwety..wymaga to odrobiny cierpliwości..Jeśli postanowisz kupić kuwetkę, trochę poczytaj, o tym, jak nauczyć świnkę korzystać z kuwety itp..Oszczędzi Ci to nie tylko mniej prania ( :D ) ale też nie będziesz musiała zmieniać tak często klatkę, tylko samą kuwetkę, a całą klatkę ok. raz na tydzień..Wyjdzie Ci to też nieco oszczędniej , jeśli chodzi o ściółkę i czas :)
A jeśli chcesz nauczyć ją sikać tylko na `` ręcznik,, ( co nie będzie łatwe, bo to miękki materiał ) to spróbuj wykonac czynności, podobnie jak z oswajaniem do kuwetki :)

Myślę, że pomogłam ^^ Pozdrawiam


Vahillek
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 3 lutego 2015, 12:17
Kontaktowanie:

Re: wszędzie siuśki!!

Postautor: Vahillek » 3 lutego 2015, 19:53

Ja mojej świnki nie musiałem specjalnie uczyć, kiedy kupiłem dry-beda postawiłem w kącie klatki kuwetę (przerobioną z doniczki ponieważ z nieznanych mi przyczyn z takiej specjalistycznej z sklepu zoologicznego korzystać absolutnie nie chciał) nasypałem żwirku i świnka momentalnie sama zaczęła. Teraz można wyjąc kuwetę a świnka i tak będzie robić w ten kąt. Możesz spróbować posypywać ręcznik żwirkiem a wtedy powinna się nauczyć, lub naucz ją załatwiać swoje sprawy w tym miejscu a potem po prostu połóż tam ręcznik.


Awatar użytkownika
magdalen
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 23 stycznia 2015, 0:21
Lokalizacja: Lublin
Świnki morskie: Moja świnka nazywa się Pepa :) dla przyjaciół Pepinka albo Pinia :)
Kontaktowanie:

Re: wszędzie siuśki!!

Postautor: magdalen » 4 lutego 2015, 1:10

thelovspig pisze:Hmm.. zapewne twoja świnka traktuje ręcznik , jako swój domek/ legowisko, więc z racji tego, że świnki to dosyć czyste zwierzątka nie chce ubrudzić sobie łóżeczka :)
Jeśli chcesz , by załatwiała się w jedno miejsce, polecam kupno kuwetki do klatki dla świnek.Koszt takiego ,, cuda ``
wynosi niecałe 15 zł..Nie wydasz dużo, a zyskasz czyste mieszkanko ^^ Oczywiście świnka od razu się nie nauczy korzystać z kuwety..wymaga to odrobiny cierpliwości..Jeśli postanowisz kupić kuwetkę, trochę poczytaj, o tym, jak nauczyć świnkę korzystać z kuwety itp..Oszczędzi Ci to nie tylko mniej prania ( :D ) ale też nie będziesz musiała zmieniać tak często klatkę, tylko samą kuwetkę, a całą klatkę ok. raz na tydzień..Wyjdzie Ci to też nieco oszczędniej , jeśli chodzi o ściółkę i czas :)
A jeśli chcesz nauczyć ją sikać tylko na `` ręcznik,, ( co nie będzie łatwe, bo to miękki materiał ) to spróbuj wykonac czynności, podobnie jak z oswajaniem do kuwetki :)

Myślę, że pomogłam ^^ Pozdrawiam



Dziękuje za rady :) ale myśle, że w tym przypadku kuwetka to dobry pomysł do klatki. Śwynia ma ręcznik z powodu właśnie, że wszystko obsikuje. Nie moge z nią leżeć na łóżku , albo siedzieć na kanapie bez tego ręcznika i cały czas musze pilnować żeby z niego nie zeszła , bo jak schodzi to od razu wszystko zasika. Chciałabym żeby ten ręcznik traktowała jak taką kuwetke i biegała wszędzie gdzie chce. I uda mi się nauczyć ją sikania na ręcznik jak do kuwetki nawet jak ma 3 lata?


Awatar użytkownika
thelovspig
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 3 lutego 2015, 9:05
Lokalizacja: jarosław
Świnki morskie: Szajba , Fanta
Kontaktowanie:

Re: wszędzie siuśki!!

Postautor: thelovspig » 4 lutego 2015, 8:30

Myślę, że nie będzie problemu z wiekiem świnki :)
W moim przypadku to się sprawdziło :D
Jak wspominałam, musisz być nieco cierpliwa, do czasu, kiedy prosiak już `` załapie,, o co chodzi z tą kuwetką :)


Awatar użytkownika
thelovspig
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 3 lutego 2015, 9:05
Lokalizacja: jarosław
Świnki morskie: Szajba , Fanta
Kontaktowanie:

Re: wszędzie siuśki!!

Postautor: thelovspig » 6 lutego 2015, 15:54

Musi potraktować ręcznik, jako kuwetkę :)


Awatar użytkownika
Patka <3
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 29 lipca 2011, 18:31
Lokalizacja: Cieszyn
Świnki morskie: Maciuś <3
Kontaktowanie:

Re: wszędzie siuśki!!

Postautor: Patka <3 » 10 lutego 2015, 8:55

Mialam podobny problem. Nowa swinka i wszystko obsikane. Tez biega non stop po domu nawet jak nikogo nie ma... ale ja inaczej zrobilam. Swinke zamknelam na jakis tydzien w klatce. Byla wypuszczana poviegac i do klatki spowrotem i wtedy upatrzyla sobie rog klatki do obsikowania i tam wlasnie sie zalatwia. Biegamac po mieszkanii teraz zalatwia sie tylko w klatce, ktora zaczela przez to traktowac jako miejce do zjedzenia i kuwete a caly czas przesiaduje poza nia. Jezeli nie pomoze to jest to moze "brytalne" ale skutkuje. Tak jak sie oswaja psy koty. Jak nasika to wysmarowac w tym glowe swinki i dac go na miejsce gdzie sie ma zalatwiac ! Moja poprzednia swinka tak wlasnie byla uczona bo zamykanie w klatce i inne pomysly i techniki nic nie dawaly. Oba jak tylko chce im sie sikac a siedza na kolanach zaczynaja sie wiercic i podgryzac delikatnie, wtedy postawie go na ziemi to leci prosto do klatki siku.

Czoko<3

annes
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 17 stycznia 2015, 11:54
Kontaktowanie:

Re: wszędzie siuśki!!

Postautor: annes » 8 maja 2016, 12:33

Świnek ma domek. Niestety załatwia się tam gdzie śpi - czyli wszędzie. Nie mam sił już. Jak nauczyć go sikania w jedno miejsce klatki. Teraz skończył mi się żwirek i na pół klatki rozłożyłam ręczniki, może 1/4 klatki to żwirek. Oczywiście jutro dokupię.

Próbowałam wiele rzeczy, mianowicie:
różne posłanka, ręczniki. I tak zawsze sika na legowisku - nie ważne jakie by i z czego było by zrobione i w jakim miejscu klatki bym legowiska nie położyła. HELP! Całe szczęście że nie wychodzi z klatki - nadal się boi (jest u mnie juz rok i 6 m-cy) bo bym miała zalane całe mieszkanie.

Poprzednia świnka takiego problem nie miała.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: wszędzie siuśki!!

Postautor: ita79 » 8 maja 2016, 16:04

Patka <3 pisze:...Tak jak sie oswaja psy koty. Jak nasika to wysmarowac w tym glowe swinki i dac go na miejsce gdzie sie ma zalatwiac !


no chyba zwariowałaś !? :evil: To są metody jakichś niepoważnych ludzi. Absolutnie tak się nie powinno traktować zwierząt- to tylko spowoduje stres - kara za naturalny odruch- sikanie- chore! .
Jak już to można kiedy zwierze nasika pozbierać to chusteczką/ ręcznikiem papierowym i włożyć do kuwety- postawionej obok (lub w miejscu gdzie sika) .. jak załapie że tam ten zapach ma zostawać to stopniowo można przesuwać kuwetę na docelowe miejsce.


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: wszędzie siuśki!!

Postautor: befana30 » 8 maja 2016, 16:11

@annes
Taki "swinski" urok- nie oduczysz sikania pod siebie, jak juz wspomnialas albo sie trafi czyscioszek, ktory bedzie kuwetowal w jednym kacie jak Twoj wczesniejszy swiniak, albo taki typowy swintuch :)
U mnie sikanie czy bobkowanie na legowisku to jak w loteri- najpierw brudzily, potem wyrosly i zalatwialy sie w jednym kacie, nastepnie doszla kolezanka dla Pusi, ktora podlapala od mlodszej stare "swinskie" zwyczaje i ponownie zaczela brudzic legowisko lacznie z Kluska, nadzieja mi pozostala w Gacku, ktory o czystosc na swoim legowisku najwyrazniej dba.
Przy wychodzeniu na pokoj jesli chodzi o starszaki to mam wzgledny spokoj o ile nie rozloze kocyka na podlodze- ooo wtedy to dla nich sygnal pt "mozna olac i zaminowac" i juz z kuwety nie korzystaja, chyba ze kocyka nie ma to ida grzecznie do kuwety, jednak Kluska to taki typowy wieprz- gdzie nie pojdzie tam narobi :)

@Patka
:shock: no gdziez ja bylam, ze tego nie widzialam :sleepy: ja nawet z psami tak nie robilam! wsadz sobie nos we wlasny mocz i zobaczymy czy ci sie spodoba :/

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

  • Dołącz do nas