Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
kwiczka
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 listopada 2015, 0:14
Kontaktowanie:

Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Postautor: kwiczka » 10 listopada 2015, 0:56

Witam :)

Pod koniec października, podarowano mi nieoczekiwanie dorosłą świnkę morską, która miała być samiczką. Dokupiłam małą samiczkę, żeby dorosłej nie było smutno. Jednak okazało się, ze dorosła świnka to tak naprawdę samiec. Świnki zostały rozdzielone. Samiec zamieszkał w dużej klatce, a samiczka otrzymała większą klatkę i drugą, młodą samiczkę do towarzystwa.

Były razem wpuszczone do nowej klatki. Przez pierwszy tydzień było spokojnie, bez problemu. Jednak od ok. dwóch dni pierwsza samiczka grucha, kręci tyłkiem i goni nową samiczkę po klatce, a towarzyszy temu huk. Nie ma gryzienia czy latającego w powietrzu futerka. Podczas karmienia, nie ma żadnych sprzeczek, nawet jeśli któraś podwędzi drugiej jedzonko. Zazwyczaj jedna z świnek leży na legowisku, a druga w przeciwnym kącie klatki, zdarza się że gdzieś blisko siebie, ale legowisko zawsze jest oblegane przez jedną. Ostatniej nocy któraś ze świnek "śpiewała" jak kanarek, mogłabym pomyśleć że mam ptaszka a nie świnki. :/ Nie wiem która z nich wydawała takie dźwięki. Jednak najbardziej chodzi mi o to gruchanie, świnka tak jakby wibrowała przy tym. Co może być tego powodem? Może to mieć związek z ustalaniem hierarchii?


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Postautor: befana30 » 10 listopada 2015, 7:12

zakladajac na 100%, ze te twoje dziewczyny to faktycznie samiczki bez zadnych niespodzianek, jak z opoznionym rozpoznaniem wczesniejszego samca, to dobrze sie domyslasz- chodzi o ustanawianie hierarchi ;)
Samiczka, ktora uwaza sie za ta silniejsza bedzie gruchac na druga- jak to ujelas, wibrujac :) dopoki nie ma rozlewu krwi o nic sie martwic nie musisz, albo pogrucha przez pewien czas, albo bedzie jej sie "nawracac" w przyszlosci- moje dziewczyny tak robia i rowniez jak i twoje kazda spi w osobnym kaciku, tzn jedna zajmuje domek nie pozwalajac wejsc tej drugiej.

Kanarkowy spiew- czytalam o takich odglosach wydawanych wlasnie w nocy, gdy swinki mysla ze sa same, ja przy moich nawet nie wiem czy bylabym w stanie rozpoznac, poniewaz wydaja ogromna game tych odglosow, gdzie moje np chrumkaja, a moze powinnam zaczac kwalifikowac wlasnie pod ten spiew..? chyba zaczne je w nocy nagrywac, bo spie w innym pokoju, wiec calkiem mozliwe iz jeszcze nie udalo mi sie takowego uslyszec ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Postautor: kira » 10 listopada 2015, 15:28

To zachowanie to ustalanie hierarchii świnka turkocząc i przestępując z nogi na nogę mówi ja jestem ważniejsza jak śmiałaś. Świnka która została obrzydzaną musi przeprosić jesli natomiast nie przeprosi zacznie się gonitwa jesli to nie pomorze to zacznie na nią wskakiwać a jak to nie pomoże to sobie odpuści.

________________________
Pozdrawiam
Julia

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Postautor: GalaxySparkle » 10 listopada 2015, 18:59

kira pisze:obrzydzaną
Ciekawe, co chciałaś napisać. Uważaj na autokorektę. ;) Na Pomorzu też. ;)


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Postautor: kira » 11 listopada 2015, 17:30

GalaxySparkle pisze:
kira pisze:obrzydzaną
Ciekawe, co chciałaś napisać. Uważaj na autokorektę. ;) Na Pomorzu też. ;)


Przepraszam to mało być skarcona.

Miło być tak:

To zachowanie to ustalanie hierarchii świnka turkocząc i przestępując z nogi na nogę mówi ja jestem ważniejsza jak śmiałaś. Świnka która została skarcona musi przeprosić jesli natomiast nie przeprosi zacznie się gonitwa jesli to nie pomoże to zacznie na nią wskakiwać a jak to nie pomoże to sobie odpuści.

________________________
Pozdrawiam
Julia

Awatar użytkownika
Arielka
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 października 2015, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Munia i Toffi :)
Kontaktowanie:

Re: Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Postautor: Arielka » 18 listopada 2015, 21:18

U mnie się dzieje dokładnie to samo! Mam dwie młode samiczki, są u mnie miesiąc i od wczoraj jedna z nich tak śmiesznie "tańczy" i burczy, próbuje nawet wchodzić czasem na drugą (ale to samiczka, na bank! ma otwór w kształcie "Y" i ani śladu męskich genitaliów), czasami robi to sama dla siebie... O co może chodzić? Dodam, że do tej pory dominowała ta druga samiczka. Niby krew się nie leje, sierść się nie sypie, ale jest dziwnie.



befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Postautor: befana30 » 24 listopada 2015, 8:57

U mnie ta dominujaca w klatce jest starsza Pusia, jednak zupelnie jak ty zauwazylam, ze mala Kluska okresowo grucha i przestapuje z lapki na lapke na druga swinke- podejrzewam ruje, faktycznie kiedys przylapalam mala gdy miala ruje i "podwalala sie" w taki gruchajacy sposob do Pusi :shock:

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Postautor: kira » 29 listopada 2015, 14:28

Arielka pisze:U mnie się dzieje dokładnie to samo! Mam dwie młode samiczki, są u mnie miesiąc i od wczoraj jedna z nich tak śmiesznie "tańczy" i burczy, próbuje nawet wchodzić czasem na drugą (ale to samiczka, na bank! ma otwór w kształcie "Y" i ani śladu męskich genitaliów), czasami robi to sama dla siebie... O co może chodzić? Dodam, że do tej pory dominowała ta druga samiczka. Niby krew się nie leje, sierść się nie sypie, ale jest dziwnie.


To normalne, że przy pierwszym spotkaniu świnki chcą ustalić która ma rządzić a która ma się podporządkować.Ataków fizycznych można się spodziewać tylko wtedy , gdy zwierzątka głośno szczękają na siebie ząbkami, prychają na siebie, pokazują sobie nawzajem zęby i zaczynają się delikatnie gryźć. Nie jest to jeszcze otwarta walka, ale te zachowania mogą się skończyć bitwą. Natomiast jeśli chodzi o burczenie czy wskakiwanie na siebie to one nie są niebezpieczne.. Myślę, że ta która była podporządkowana miała dosyć słuchania się dominującej świnki.

________________________
Pozdrawiam
Julia

Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Re: Gruchanie samiczki na drugą świnkę

Postautor: cornice » 29 listopada 2015, 18:21

U mnie dwie samiczki które były ze sobą od urodzenia (siostry) gruchały na siebie przez dobre pół roku, hierarchia między nimi nie jest dla mnie zauważalna, troszczą się o siebie, jak jedna nie może dosięgnąć jedzenia druga jej podaje, śpią razem przytulone na hamaczku, nigdy nie ma bitew o smaczniejsze kąski czy lepsze miejsce. Teraz to gruchanie im się już nie zdarza , sądzę, że to może mieć związek z dojrzewaniem płciowym świnki, hormonami a nie ustalaniem kto tu rządzi.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas