Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pierwsze chwile w nowym domu

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Tosiak
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 31 sierpnia 2016, 0:25
Kontaktowanie:

Dziwne zachowanie świnki morskiej.

Postautor: Tosiak » 31 sierpnia 2016, 1:00

Witam. Ponad 2 tygodnie temu kupiłem świnkę morską samiczkę.. zwie się Tosia. Urodziła się 27 lipca więc jest dość młodziutka.. z początków prawie nic nie jadła, nie piła oraz zastygała w miejscu. Teraz już jest inaczej bo czuje się w klatce jak w swoim domu. :D (może poza tym że bardzo mało pije) Odkąd ją przywiozłem do domu często brałem ją na brzuch i głaskałem..(już od drugiego dnia) leżała w miejscu i cichutko popiskiwała. Lecz po tygodniu zaczął się problem.. świnka nie daje się złapać na ręce.. a jak już się uda to próbuje mi wyskoczyć z ręki - jak uda mi się ją zabrać na brzuch od razu biegnie w stronę klatki i albo próbuje wejść do niej przez zamkniętą furtkę albo obgryza pręty.. "Dodam że Tosia ma w klatce domek w którym praktycznie cały czas się chowa" Nie wiem co z nią nie tak ale się o nią troszkę martwię.. :( Jeśli ktoś wie o co chodzi, lub miał do czynienia z podobną sytuacją proszę o odpowiedz. ^^


Awatar użytkownika

madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej.

Postautor: madzia0902 » 31 sierpnia 2016, 8:53

Twoja świnka najzwyczajniej w świecie się boi, na początku leżała Ci na brzuchu bo była sparaliżowana strachem (popiskiwanie to oznaka strachu a nie zadowolenia). Nie będę pisać setny raz tego samego na forum, po prostu przeczytaj dział o prawidłowym oswajaniu świnki.


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej.

Postautor: GalaxySparkle » 31 sierpnia 2016, 17:52

Popieram, w całym dziale poświęconym zachowaniu świnek jest powtarzane, że oswajanie wymaga od nas cierpliwości. I nie jest to żadne dziwne zachowanie. Dołączam do wątku o początkach w nowym domu i tam proszę ewentualne rozmowy na ten temat, przerobiony już dokładnie na Forum.


lemonochan
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 11:40
Kontaktowanie:

Re: Dziwne zachowanie świnki morskiej.

Postautor: lemonochan » 6 września 2016, 21:13

Tosiak pisze: jak uda mi się ją zabrać na brzuch od razu biegnie w stronę klatki i albo próbuje wejść do niej przez zamkniętą furtkę albo obgryza pręty.. "Dodam że Tosia ma w klatce domek w którym praktycznie cały czas się chowa" Nie wiem co z nią nie tak ale się o nią troszkę martwię.. :( Jeśli ktoś wie o co chodzi, lub miał do czynienia z podobną sytuacją proszę o odpowiedz. ^^


Moja tak robi po prawie roku :< ale to raczej on ma taki ciężki charakter bo druga świnka jest normalna. Chyba potrzeba jej czasu. Staram się jej nie brać na ręce tylko głaskać w klatce i karmić


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze chwile w nowym domu

Postautor: ita79 » 7 września 2016, 0:46

jakoś zawsze mnie dziwią te metody oswajania niemal siłą. Według mnie świnki różnią się charakterkami tak bardzo jak i psy czy ludzie między sobą, więc i tak samo każda może mieć inny temperament.
Dla mnie największą satysfakcję daje właśnie to, że świniaczek chce przyjść sam do mnie na pieszczoty, nie zmuszany. Nie zdarza się to za często, bo po kilka razy dziennie kilka minut.. ale to ich wybór.

Moje świnki mają klatkę ustawioną na wysokości łóżka (dużego,rozłożonego), i zawsze otwartą (nawet na dwie strony bo na klatce też mają wejście na "taras" (jadalnię , pokój wypoczynkowy) . Z góry czasami je biorę by skraść buziaka (ale tylko jak nie uciekają) natomiast w klatce jest ich azyl i nie ma łapania (oczywiście pomijając jakieś wyjątkowe sytuacje) . Głaskanie lubiły bardziej np. Czoko kiedy była ciężarna , a Finek jak był sam, lub oddzielony od towarzystwa.. Teraz wychodzą do mnie (kiedy jestem na łóżku) bardzo często, a to coś wywąchać, a to schować się do mnie pod kocyk, czy przypomnieć o jedzeniu.. czasami zwyczajnie poskakać obok.. Wyciągam rękę to czasami się układają do głaskania a czasami jest albo odskok, albo odepchnięcie mojej ręki silnym ruchem głowy do góry (Finek tak robi)... i wtedy ja odpuszczam mimo iż wolała bym wziąć na ręce i wyprzytulać :) .

Po co "tresować" świnki by tolerowały pieszczoty, skoro lepiej je im dawać jak same tego chcą ;) .


pawel199
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 lutego 2020, 16:50
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze chwile w nowym domu

Postautor: pawel199 » 15 marca 2020, 6:35

Mam młoda świnkę jak kupiłem miała około 3tygodni umnie jest już miesiąc nie chce jeść warzyw ani owoców tylko siano i wodę chowa się pod sianem co robić


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas