Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Wzrost dominacji u jednej ze świnek

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
chrumprosiak
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 lipca 2015, 14:21
Świnki morskie: Gilbert, Czesio
Kontaktowanie:

Wzrost dominacji u jednej ze świnek

Postautor: chrumprosiak » 2 stycznia 2016, 21:17

Witamy serdecznie,

tak jak już pisaliśmy w innych miejscach, jesteśmy właścicielami dwóch świnek morskich - Gilberta (który był u nas pierwszy, jest z nami od 28 lipca 2015 r., ma mniej więcej rok) i Czesława (jest z nami od 21 września 2015 r., ma mniej więcej 8-9 miesięcy). Z początku z oczywistych względów dominował Gilbert, później w zasadzie u żadnej ze świnek nie obserwowaliśmy zachowań dominacyjnych, później lekko zaczął dominować Czesio.

Niedawno przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania. Wydawało nam się, że świnki jakoś szczególnie przeprowadzki nie przeżyły - na początku były trochę zdezorientowane (dosłownie przez pierwszą godzinę, może dwie), a potem wszystko wydawało się w normie. Następnego dnia wypuściliśmy je na wybieg w nowym mieszkaniu to radośnie eksplorowały.

Niestety, od czasu przeprowadzki Czesław przejawia silniejsze zachowania dominacyjne wobec Gilberta. Robi rzeczy, których wcześniej nie robił, m. in. blokuje mu wyjście z domku, nie pozwala mu wychodzić z klatki blokując wyjście (Czesław nie umie sam wyjść i wejść do klatki, Gilbert potrafi), czasem odgania go od jedzenia, częściej niż niedawno "grucha" i kręci świnkowym "tyłeczkiem". Raz nawet na niego wskoczył z domku. Ogólnie póki co nic szczególnie groźnego, ale jednak mimo wszystko zaobserwowaliśmy wzrost zachowań dominacyjnych.

Jak uważacie, wynika to z przeprowadzki? Za kilka dni Czesław powinien się trochę uspokoić?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
mimii
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 12 listopada 2015, 10:21
Lokalizacja: Belgia
Świnki morskie: Gucio i Bolek
Kontaktowanie:

Re: Wzrost dominacji u jednej ze świnek

Postautor: mimii » 3 stycznia 2016, 0:44

U mnie jest podobnie od jakiegoś czasu,z tym ze świnki mam mlodsze (5miesiecy obaj) i nie bylo to spowodowane przeprowadzką.Na poczatku dominował Gucio (byl u nas pierwszy,po tygodniu doszedł jego brat Bolek),a po jakichś 2 miesiącach zaczął dominować Bolek-i tak juz zostało.Nie wiem czy to się jeszcze zmieni-ciekawa jestem jak będzie u twoich chłopców.....


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Wzrost dominacji u jednej ze świnek

Postautor: kira » 5 stycznia 2016, 20:40

Ja nie mam samczyków ale to zwykła dominacja , jednakże przypilnuj Gilberta żeby nie skakał na kolegę z domku, bo świnki mają naprawdę kruche kości.

________________________
Pozdrawiam
Julia


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

  • Dołącz do nas