Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

czy można upilnować płodną parę przed zapłodnieniem?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

czy można upilnować płodną parę przed zapłodnieniem?

Postautor: ita79 » 23 stycznia 2016, 0:21

Witam.
Jestem nowa na forum chociaż od jakiegoś czasu je czytuję. Jak zapewne można się domyślić, zakochana jestem w świnkach od kiedy nabyłam pierwszą z nich.

Kilka miesięcy temu trafił do mnie samczyk rozetki trójkolorowej.. dziś wygląda tak (ma około pół roku) :
Obrazek
na imię ma Finek i zasadniczo nie miałam z nim absolutnie żadnych problemów. Bystre, łatwo uczące się zwierzątko.

czytałam i się coraz bardziej zastanawiałam , czy jednak świnka ( mimo że związana już dość mocno z domownikami) nie tęskni jednak za swoim gatunkiem i w końcu - kilka dni temu pojawiła się "ona" - Szoko :
Obrazek

miała być z adopcji- bo to lepsze rozwiązanie, ale klauzula zabraniająca rozmnażania jest wg mnie krzywdząca wobec rozsądnych posiadaczy świnek, więc pozostał zakup.
Chcę kiedyś raz pozwolić moim świneczkom na potomstwo, później Finek zostanie wykastrowany.

Szoko ma miesiąc - tak wiec jeszcze kolejne trzy miesiące pozwolę jej spokojnie dorastać. Świnki jednak już zapoznałam ze sobą - oczywiście samiec zwariował.. cały czas przy niej grucha i tańczy "rumbę" .. natomiast jak tylko próbuje położyć na niej łapki to dostaje od Szoko kopniaka a ja również reaguję jak trzeba. Razem puszczam je tylko pod kontrolą, poza klatkami i tak by mała zawsze mogła uciec (ale póki co lgnie do niego jak i on do niej). pozwalam im kilka razy dziennie z pół godzinki razem sobie poskakać, później wracają na swoje oddzielne terytoria.

Teraz pytanie.. bo niestety nie mam pojęcia jak przebiega zapłodnienie a nie chcę by stało się to przypadkowo właśnie w czasie zabaw.. Czy "stosunek" u prosiaczków trwa długo? Chciałabym mieć pewność czy zdążę zareagować jeśli samiec kiedyś zapędzi malutką w kąt.


Awatar użytkownika

Konto usunięte

Re: czy można upilnować płodną parę przed zapłodnieniem?

Postautor: Konto usunięte » 23 stycznia 2016, 8:32

Nie baw się w pseudohowodcę i nie rozmnażaj świnek. Nie szkoda Ci tych maluszków? Co się potem z nimi stanie? Zapewne zostaną sprzedane do sklepu lub po znajomych, którzy będą mieli je głęboko gdzieś. Sama widzę po swoich znajomych jak się przykładają do zwierząt i ile czytają o nich. Tyle co nic. Obcych ludzi już tym bardziej nie sprawdzisz.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: czy można upilnować płodną parę przed zapłodnieniem?

Postautor: madzia0902 » 23 stycznia 2016, 9:05

Nie zdążysz zareagować, ich stosunek trwa dosłownie kilka sekund, jeśli Twój samczyk ma pół roku to możesz już spokojnie go wykastrować. To że świńska dziewczynka potrzebuje mieć w swoim życiu chociaż jedno potomstwo jest mitem.


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: czy można upilnować płodną parę przed zapłodnieniem?

Postautor: ita79 » 23 stycznia 2016, 13:29

oj.. czyli koniec wspólnych zabaw i "widzenia" tylko przez kratki, póki mała nie dorośnie :) . dzięki



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas