Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka nie chce poznawać otoczenia

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
directe
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, 12:41
Kontaktowanie:

Świnka nie chce poznawać otoczenia

Postautor: directe » 8 maja 2016, 8:47

Hej,
mojego Leona mam od 3 tygodni. Kupiłam go jak miał 6-7 tygodni. Nie mam z nim problemów, jest kochany. W dzieciństwie miałam świnkę, dożyła 11 lat! W porównaniu do tej wiedzy, którą teraz mam, to aż się dziwię, że takiego wieku dożyła, bez aplikowanej wit. C. No, ale nie o tym.
Leon nie chce poznawać otoczenia. Dobrze czuje się w swojej klatce (80 cm), podskakuje i biega (ok 20.00-22.00) a jak go biorę na głaskanie to wtula się, grucha, popiskuje, mruży oczka, ziewa.
Ostatnio kładę go na podłogę, żeby poznał otoczenie, ale on siedzi i nie rusza się, tak jakby był przestraszony. Siedzi i nie rusza się. Specjalnie zabezpieczyłam otoczenie, żeby nie wszedł w żadną szczelinę. Jak go oswoić z DUŻYM otoczeniem?


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce poznawać otoczenia

Postautor: befana30 » 8 maja 2016, 9:29

Piekny wiek jak na swiniaczka, musial miec wspaniala opieke i odpowiednia diete :)
Aktualnemu prosiakowi daj po prostu czas, juz wiesz o co chodzi, jestes w stanie trafnie okreslic dane zachowanie teraz tylko troche cierpliwosci- on sie sam przelamie i nabierze odwagi, nie zmuszaj go, zostawiaj mu otwarta klatke i pozwol wychodzic samodzielnie, a kiedy raz zasmakuje takiej samowolki to zacznie czesciej wychodzic :)
Wez go na sposob, mi trafily sie typowe dzikusy, ktore rowniez nawet z otwarta klatka nie chcialy wychodzic za zadne skarby swiata, wiec wychodzilam z pokoju do kuchni, wolalam i szelescilam zielenina dopoki sie nie przelamaly i ukradniem nie zaczely sie skradac wzdluz scian az przyszly- kradly jedzenie i z miejsca uciekaly do pokoju, ale juz ten pierwszy krok zrobily, potem poszlo gladko- wychodzily czesciej, z wieksza odwaga i zainteresowaniem, po czym zajmowaly sie eksploracja domu, zasmakowaly wolnosci do tego stopnia ze ida bez oporow do pozostalych pomieszczen jak do siebie :)
Spokojnie, przelamie sie kiedys, kus go na wszystkie sposoby tylko nie zmuszaj, bo to go utwierdzi w przekonaniu ze wychodzenie jest "be" :)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce poznawać otoczenia

Postautor: GalaxySparkle » 8 maja 2016, 11:28

Albo może tak mu zostanie. Miałam takiego lenia, który sam był niechętny do wychodzenia z klatki, a jak już się znalazł na podłodze, to trochę się przespacerował i wracał do siebie.

A tak na marginesie, o tej witaminie C, to nwm o jaką formę Ci chodzi, ale na pewno na forum znajdziesz info o wyższości menu bogatego w nią nad aplikacją kropelek.

EDIT:
Kwestię witaminy C przeniosłam tutaj: https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?p=162223#p162223 :)


annes
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 17 stycznia 2015, 11:54
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce poznawać otoczenia

Postautor: annes » 8 maja 2016, 14:58

Mój nie chce biegać i wychodzi bardzo niechętnie. Boi się wszystkiego a jest z nami rok i 6 miesięcy. Raczej mu nie minie. Dlatego nazwaliśmy go ciapcio bo taka ciapa z niego jest :) Najchętniej siedział by tylko w swoim domku i nawet z niego nie wychodził.

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
mrowpa
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2016, 18:29
Lokalizacja: Koszalin
Świnki morskie: Tofik i Szynka
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce poznawać otoczenia

Postautor: mrowpa » 8 maja 2016, 19:18

Mam taki sam problem ze swoim prosiakiem, też tylko by siedział w jednym kącie, a jak już wyjdzie i usłyszy jakiś odgłos to od razu ucieka pod hamak, może jest to spowodowane jego grzybicą bo strasznie nie lubi być smarowany ale za to jak po smarowaniu dostanie mleczyka lub inne warzywko lub owocka to puszczony na łóżko zaczyna biegać i popcornować co jest strasznie zabawne.


annes
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 17 stycznia 2015, 11:54
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce poznawać otoczenia

Postautor: annes » 8 maja 2016, 22:10

Tylko że mój jest w pełni zdrów i nigdy nie chorował :( a wygląda jak w awatarze... tylko ze większy jest

Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
mrowpa
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 kwietnia 2016, 18:29
Lokalizacja: Koszalin
Świnki morskie: Tofik i Szynka
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce poznawać otoczenia

Postautor: mrowpa » 8 maja 2016, 22:43

Mój jest jeszcze malutki ma około 6 tygodni a u mnie 2-3 tygodnie i puszczony na podłogę po chwili znika pod komodą i nie chce wyjść, nawet ciężko go smakołykiem zachęcić do wyjścia. Ale za to jak już się kładziemy spać i gasną światła to zaczyna "maraton" po klatce, słychać tylko jak biega przez około 30 min, potem zaczyna objadać się ;p


directe
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, 12:41
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce poznawać otoczenia

Postautor: directe » 14 lutego 2018, 3:49

też miałam myszunię, która dożyła 11 lat :) tez dostałam ją bez wiedzy jak ją karmić wszystko było intuicyjne. Co do nowego prośka oswajaj go, moja Pinia też początkowo na podłodze była jak sparaliziowana, a w moment zaczęła biegać :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas